Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
2. února 2009 10:24 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kolín nad Rýnem očima Jiřího Babici

Kolínský dóm | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolínský dóm | foto: Profimedia

Kolínský dóm zná každý. Kuchařský mistr, jemuž byl Kolín několik let domovem, vám ale řekne, kam jít na „echt“ turecký gyros a kam na to nejlepší pečené koleno s knedlíky. A nezapomene ani na pivo z malých místních pivovarů.

S dětmi do země pohádek
Budete-li mít více času, zajeďte s dětmi do rodinného podniku Phantasialand Brühl kousek od města. Je to podobné zařízení jako Disneyland, ale podle mě mnohem krásnější a komornější. Zdejší horskou dráhu ve stylu divokého Západu financoval Michael Jackson. Vyhražte si však na tuto podívanou alespoň jeden den. Vstupné, které se účtuje od 140 cm výše, činí v zimě 25,50 eura (www.phantasialand.de).

Karneval právě vrcholí!
Místní karneval stojí za to zažít alespoň jednou za život (www.koelnerkarneval.de). Je to hra barev, veselí nevázanosti. Kolínští se na něj těší celý rok a sjíždějí se na něj lidé odevšad. Jeho sezona začíná 11. 11. v 11 hodin 11 minut. Vyhlašuje ji na místním Altenmarktu starosta města za účasti davu lidu v nejroztodivnějších maskách. Vrcholem karnevalu je masopust, který trvá od Tří králů do Popeleční středy (letos 25. února). Ulicemi města jezdí alegorické vozy, z nichž páni házejí poddaným cukrovinky, všichni se radují, hodují, pijí a zpívají písně v místním dialektu.

Kolínská všehochuť
Všechno, co stojí zato zhlédnout během jednodenní návštěvy, najdete kolem dómu sv. Petra a Marie vysokého 157 metrů. Na jeho výstavbě se podílel stejný architekt jako na našem svatém Vítu - Němec Petr Parléř - a z jeho věže je nádherný pohled dolů na křivolaké uličky starého města, které zůstalo ušetřeno bombardování za 2. světové války. Milovníci dobrého jídla nechť neminou nově zrekonstruovanou budovu hlavního nádraží hned vedle dómu.

Najdou tam gastronomii z celého světa.

Pokud jste ještě nebyli v Istanbulu, nevadí. Stačí, když v Kolíně navštívíte Keuperstrasse v Mühlheimu. Turecké nápisy, turecké restaurace, obchody i zboží - jako v Orientu. V Kolíně je asi největší koncentrace turecké menšiny v Německu a život Turků poznáte nejlépe právě tady. Nad místním gyrosem vůbec neváhejte, je bezkonkurenční. Milujete-li bleší trhy, nasedněte na hlavním nádraží na S-Bahn směr letiště a vystupte na stanici Portz. Megableší trhy se konají o víkendu do 12 hodin.

Něco pro gurmány
Navštívit Kolín a neochutnat některou z místních specialit (pečené koleno, klobásku Bratwurst, jelito Blutwurst a velké bramborové knedlíky) by byl hřích. Vše se zapíjí zdejším pivem vařeným na způsob Kölsch, tedy odlišně od našeho plzeňského. Časem mu přijdete na chuť a zvyknete si i na to, že se podává ve dvoudecových skleničkách. Má to výhodu - stále je čerstvé.
Doporučuji Das Brauhaus Früh am Dom (hned vedle dómu, www.frueh.de) nebo Lommerzheim (Siegerstrasse 18). Nelekejte se, dům je tak trochu na spadnutí, uvnitř však zažijete něco neopakovatelného. Čepují zde Gaffel, pivo ze soukromého pivovaru s omezeným množstvím produkce, a jejich specialitou jsou obrovské vepřové kotlety.
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.