Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
11. března 2017 6:42 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kolumbijská Villa de Leyva překvapí ekosystémem paramo a kamenným náměstím

NP Inguaque | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy NP Inguaque | foto: Katka Smolová, HedvábnáStezka.cz

Jen pár hodin cesty od rušného hlavního města Kolumbie se nachází mnohem menší a poetičtější městečko s tím nejkrásnějším náměstím, jaké jste kdy viděli. Pokud si budete chtít hned po příletu do Bogoty několik dní užít venkovské atmosféry a přírody, jste tady správně.

Vzhledem tomu, že Villa de Leyva leží ve více než dvou tisících metrech nad mořem, po celý rok zde panují příjemné teploty. Poetický ráz a pohodová atmosféra z ní proto dělají cíl nejen zahraničních cestovatelů, ale i místních. Z Bogoty se sem dostanete autobusem za pouhé čtyři hodiny, proto tady často narazíte na mnoho „ víkendových uprchlíků“ právě z hlavního města.

Koloniální domy i zelená příroda

Nádherné bílé koloniální domy s drobnými nádvoříčky a spoustou kvetoucích bungavilií vás budou lákat, abyste se ubytovali někde v těsném centru města. Máte-li ale radši večery v přírodě, nenechte se zlákat a pokračujte od autobusového nádraží přes náměstí do kopce na sever a narazíte na několik milých kempů v přírodě. Můžete si tu postavit stan s výhledem, někde si i pronajmout pokoj, součástí je zpravidla kuchyňka a pohodlné houpací sítě na terase.


Město má výhodu zejména svou polohou uprostřed hodně specifické přírody. „Až nahoru k jezeru Iguaque budete pocházet hned několika vegetačními pásmy a na závěr se dostanete do pásma Paramo,“ vysvětluje nám jedna z průvodkyň národního parku Iguaque, do něhož se dostanete za necelou hodinku jízdy místním minibusem.

Pravěký vzhled NP Iguaque

Paramo je specifický ekosystém, který je k nalezení v horských pásmech jihoamerických And ve výšce okolo čtyři tisíce metrů nad mořem. Právě toto jedinečné prostředí zde po cca 3 hodinách chůze objevíte. Nejprve se ale projdete nádhernou džunglí plnou zpívajícího ptactva a po deštivých dnech taky mazlavého bahna. Nepodceňte proto dobré boty a připravte se na pár pádů.

NP Inguaque

Když se začnete dostávat nad hranici lesa, otevřou se vám nádherné výhledy plné zelených hor a malých vesniček v údolí. V poslední fázi se pak dostanete právě do ekosystému Paramo plného roztodivných rostlin. Polodřevnaté klejovky vám totiž jistě nebudou připomínat nic, co jste doposud viděli.

Velké chlupaté listy vytváří na rostlinách bohaté zelené růžice, které se táhnou po všech okolních stráních i na břehu malého jezírka Iguaque. Převalující se mraky vám občas úplně zastřou výhled, ale o to divočejší a fantastičtější vám toto místo bude připadat.

El Enfiernito na kole

Tento pohádkový svět ale zdaleka není to jediné, co můžete v okolí najít. Další den si půjčujeme kola a na celý den se ztrácíme v bludišti cestiček okolo Vila del Leyvy a objevujeme předkolumbijské astrologické monolity El Enfiernito nebo blyštivě modrá jezírka Pozos Azules. Speciální čas si ale vyhraďte na krásně udržovaný bývalý klášter San Augustín plný květin. Cesta k němu trvá sice v poledním vedru poměrně dlouho, ale bude to stát za to.

Koloniální dům ve městě Villa de Leyva
Okolí bývalého kláštera San Augustín

Když po třech dnech z ospalého městečka odjíždíme, mám chuť si to ještě rozmyslet a několik dalších dní strávit procházkami po kamenných ulicích a objevováním okolní krajiny. Možná právě proto, že jsem tady strávili jen několik málo chvil, zůstal mi tenhle kout svět v paměti jako jedno z nejpříjemnějších míst Kolumbie.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...