Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Stále více Rusů slaví Vánoce a konec roku v České republice

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí navštíví i mnozí ruští turisté. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční trhy na Staroměstském náměstí navštíví i mnozí ruští turisté. | foto: ČTK

PRAHA Konec roku stráví v Česku 60 000 ruských turistů. Celkem letos přijede do ČR rekordních 700 000 turistů z Ruska, meziročně o čtvrtinu víc. Odhaduje to poradenská společnost Mag Consulting. Hotely pro Rusy připravují speciální programy.

Lákají památky i kuchyně

Podle výzkumu, který v Rusku nedávno provedla agentura CzechTourism, Rusové obdivují především malebnost a čistotu českých měst, zejména Prahy. Nejvíce návštěvníků z Ruska uvádí jako hlavní motivaci poznávání historie a památek a poznávání české kuchyně a lázeňství.

"Pro Rusy představuje Česko nadále levnější destinaci než například západní Evropa. Navíc ČR je Rusku kulturně i jazykově blíž než země v západní Evropě," uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek.

Rusy v ČR zajímá hlavně zachovalé historické a kulturní památky, české pivo, nabídka kulturních zážitků, kvalitní servis pro turisty a slavné české lázně. Mladí Rusové míří do ČR především za zábavou a nakupováním, starší pak do českých lázní a za poznáním historických a kulturních památek. Nejčastěji k nám jezdí právě mladí Rusové ve věkové kategorii 15 až 40 let.

ČTĚTE TAKÉ:

Turisty z EU střídají Rusové

 "Zatímco o Vánocích v ČR převládají hosté z Německa a ostatních zemí EU, o Silvestru je tomu jinak, kdy do ČR přejíždějí především ruští turisté," dodal Beránek. Loni do ČR přijelo podle údajů statistického úřadu 559 000 ruských turistů.

Pražské hotely se také čím dál víc přizpůsobují ruské klientele, Vánoce se tak v řadě z nich slaví dvakrát. Turisté z Ruska přijíždějí slavit pravoslavné Vánoce, které připadají na 6. a 7.ledna, a zdrží se tak déle.

Zdržení v českých lázních nebo v obchodech

Ruský trh je pro českou ekonomiku co do celkového objemu příjezdů po Německu druhý nejvýznamnější. "Rusové mají také nejdelší průměrnou dobu pobytu, což souvisí s jednoznačnou preferencí lázeňských pobytů. Na špičku se řadí také z pohledu průměrných pobytových výdajů a výdajů za nákupy.

Ruští turisté mají také zájem o české regiony," uvedla Jitka Šnobrová z agentury CzechTourism. Od roku 2001 do roku 2011 počet hostů z Ruska v tuzemských ubytovacích zařízeních rostl v průměru ročně o 16 procent a celkově počet ruských hostů vzrostl za posledních 11 let v absolutním vyjádření o 456 000.

Zahraničních turistů přibývá

Do Česka přijede podle odhadů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur na Vánoce asi 115 000 zahraničních turistů. Silvestr a Nový rok stráví v Česku okolo 180 000 návštěvníků, 72 procent cizinců oslaví Silvestra v Praze. "Podle vývoje příjezdů ve třech čtvrtletí 2012 očekáváme během letošních Vánoc meziroční nárůst příjezdů o pět až osm procent," dodala Petříčková.

Oslavy pravoslavných Vánoc

Rusové přijíždějí hlavně oslavit v ČR pravoslavné Vánoce, které připadají na 6. a 7. ledna. "Incomingové cestovní agentury specializující se na ruskou klientelu hlásí plnou obsazenost jak v termínech Silvestra a Nového roku, tak i pravoslavných Vánoc," dodala tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková. Česká republika je v Rusku na devátém místě v oblíbenosti zahraničních destinací.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!