Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Konec světa jako atrakce? Mexiko láká turisty

Mayská pyramida, Mexico  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mayská pyramida, Mexico | foto: Shutterstock

MEXIKO Rok 2012 bude pro Mexiko speciální, prohlásili pracovníci v turistickém sektoru. Nečekají sice, že v letošním roce nastane konec světa, ale chtějí na tuto apokalyptickou předpověď nalákat miliony turistů navíc.

Ministerstvo turistiky hodlá vynaložit osm milionů dolarů na propagaci cest do "mayského světa", tedy do oblastí na jihovýchodě Mexika, kde vzkvétala mayská kultura. Tato oblast se táhne až do států Belize, Guatemala, Salvador a Honduras.

Trasa cest pro turisty ale zahrne i okrajové oblasti dávného mayského světa. Patří k nim rovněž Comalcalco ve státě Tabasco, kde byl nalezen nápis, o nějž někteří opírají svoje tvrzení o letošním údajném konci světa.

ČTĚTE TAKÉ:


Podle odborníků ale může nápis odkazovat i k datu v minulosti. Někteří lidé věří, že Mayové předpověděli na 21. 12. 2012 konec světa, což přilákalo pozornost k jedné z největších dávných mexických kultur.

Ministryně kultury Gloria Guevarová očekává, že do země přijede 52 milionů turistů během následujícího půldruhého roku, což by bylo o 12 milionů víc než obvykle. Zisk navíc by představoval až 14,6 miliardy dolarů.

Mayská civilizace, která svého vrcholu dosáhla v letech 300 až 900 našeho letopočtu, byla značně pokročilá v různých vědách včetně astronomie. Její kalendář začíná v roce 3114 před naším letopočtem a čas počítá v různě dlouhých časových jednotkách, k nimž patří i baktuny o 394 letech. Letos v prosinci končí právě 13. baktun.

Mayové rozhodně konce a začátky cyklů považovali za významné, stejně tak letošní datum, ale nenaznačovali tím podle odborníků apokalypsu. Spíše jde o začátek dalšího kalendářního cyklu, dodávají. Stejný názor zastávají samotní dnešní Mayové, kteří žijí v Mexiku, Guatemale a dalších středoamerických zemích.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...