Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Konec světa jako atrakce? Mexiko láká turisty

Mayská pyramida, Mexico  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mayská pyramida, Mexico | foto: Shutterstock

MEXIKO Rok 2012 bude pro Mexiko speciální, prohlásili pracovníci v turistickém sektoru. Nečekají sice, že v letošním roce nastane konec světa, ale chtějí na tuto apokalyptickou předpověď nalákat miliony turistů navíc.

Ministerstvo turistiky hodlá vynaložit osm milionů dolarů na propagaci cest do "mayského světa", tedy do oblastí na jihovýchodě Mexika, kde vzkvétala mayská kultura. Tato oblast se táhne až do států Belize, Guatemala, Salvador a Honduras.

Trasa cest pro turisty ale zahrne i okrajové oblasti dávného mayského světa. Patří k nim rovněž Comalcalco ve státě Tabasco, kde byl nalezen nápis, o nějž někteří opírají svoje tvrzení o letošním údajném konci světa.

ČTĚTE TAKÉ:


Podle odborníků ale může nápis odkazovat i k datu v minulosti. Někteří lidé věří, že Mayové předpověděli na 21. 12. 2012 konec světa, což přilákalo pozornost k jedné z největších dávných mexických kultur.

Ministryně kultury Gloria Guevarová očekává, že do země přijede 52 milionů turistů během následujícího půldruhého roku, což by bylo o 12 milionů víc než obvykle. Zisk navíc by představoval až 14,6 miliardy dolarů.

Mayská civilizace, která svého vrcholu dosáhla v letech 300 až 900 našeho letopočtu, byla značně pokročilá v různých vědách včetně astronomie. Její kalendář začíná v roce 3114 před naším letopočtem a čas počítá v různě dlouhých časových jednotkách, k nimž patří i baktuny o 394 letech. Letos v prosinci končí právě 13. baktun.

Mayové rozhodně konce a začátky cyklů považovali za významné, stejně tak letošní datum, ale nenaznačovali tím podle odborníků apokalypsu. Spíše jde o začátek dalšího kalendářního cyklu, dodávají. Stejný názor zastávají samotní dnešní Mayové, kteří žijí v Mexiku, Guatemale a dalších středoamerických zemích.

,

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...