Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Konkurence pro Machu Picchu: lanovka na Zlatou kolébku

Machu Picchu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Machu Picchu | foto: Shutterstock

CUZCO Zatímco světoznámé ruiny inckého sídla Machu Picchu navštěvují denně tisíce lidí a památkáři opakovaně varují před jeho přetížením, nedaleké ruiny města Choquequirao přivítají denně pět turistů. Peruánská vláda proto nyní rozhodla, že k němu vybuduje lanovku, aby zvýšila zájem cizinců a zároveň odlehčila nejznámější památce v zemi.

Úřady vycítily velký turistický potenciál "Zlaté kolébky", jak zní překlad kačujského jména památky, a chtějí příjmy z turistů obohatit státní pokladnu. Podle guvernéra státu Apurimac Eliase Segovii by se denně mohlo místo pěti lidí na ruiny dostat až 3000 turistů. "Povede to k vytvoření turistických služeb. Přijdou investice do hotelů, restaurací a dalšího zázemí," řekl Segovia agentuře AP.

Omezení pro turisty

Známější Machu Picchu má počet turistů kvůli ochraně před hrozícím nenávratným poškozením omezit na 2500 denně, i když je zájemců mnohdy daleko více. Turisté si tak cestu k této památce v sezoně musí rezervovat mnoho dní dopředu. Úřady proto chtějí obrátit jejich pozornost jiným směrem.

Pětikilometrová visutá lanovka by měla každou hodinu vyvézt vzhůru k ruinám 400 lidí. Půjde o vůbec první kabinkovou lanovku v zemi a cesta od parkoviště až k bráně památky bude trvat (bez započítání případných front) 12 minut. Nyní zabere výprava na Choquequirao nejméně 12 hodin cesty pěšky horským terénem. Místo davů turistů tak přitahuje spíše osamělé výletníky.

Incké mésto Machu Picchu.

Incké mésto Machu Picchu.

Projekt za 45 milionů solů (přes 245 milionů korun) by měl být dokončen ve druhé polovině roku 2015. Choquequirao je považováno za jedno z posledních útočišť incké šlechty, která opustila hlavní město své říše Cuzco poté, co jej obsadili španělští dobyvatelé. Jeho poloha uprostřed vysokých vrcholků And je podobně spektakulární jako v případě Machu Picchu.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...