Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Konzervace národních parků aneb splněný sen s lopatou v ruce

Chata rangerů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chata rangerů | foto: Jan Králik

Island, ledová země, která ale zahřeje více, než se na první pohled může zdát. Žár sopečné lávy se podepsal nejen na místní krajině, ale odrazil se i do pohostinnosti a srdečné povahy obyvatel.

Island je bezpochyby zajímavá země, kde si lidé díky několika životním pravidlům i navzdory své malé populaci, vydobyli místo ve světové pokladnici národů. Ostrov, sahající k severnímu polárnímu kruhu, který je svojí rozlohou jenom o něco menší než Česko a Slovensko dohromady, nabízí zimu v pravém smyslu slova. Na druhou stranu je tato země energeticky soběstačná díky geotermální energií a tak anglický název Islandu, Iceland (ledová země), není ruka v ruce s realitou.

I když je země někdy ledová, lidé takoví nejsou. Islanďané, to je zvláštní koktejl různých národů, kde v jejich DNA proudí urostlost Skandinávců, dobrodružná povaha, která připlula nejspíš z britských ostrovů a jistý punc patriotizmu, který má zaručeně něco dočinění s částečnou lokalizací na americké tektonické desce. Není proto pochyb, že teplo a žár z vyvěrající lávy se odrazila do lidské dobrosrdečnosti místního obyvatelstva.

Tři měsíce za obzorem

Na Island, mystickou ostrovní zemi, na půl cesty mezi kontinentální Evropou a Grónskem, jsem se zatoulal v létě roku 2013. Příprava na mojí pracovní stáž, však začala již v lednu, kdy jsem se vracel z vánočních prázdnin zpátky do zkouškového období.

-

Reagoval jsem na nabídku letního dobrovolnického programu Islandské Environmentální Agentury (anglicky The Environment Agency of Iceland, v islandčině přímo nevyslovitelné Umhverfisstofnun [um-kver-fis-to-fnun]). Ke všemu se objevil Erasmus (vzdělávací program Evropské unie), kterým byla moje pracovní stáž podpořena a tak moje plány na léto nabraly na obrátkách.

Napsal René. René Biasóne

Na můj první informační e-mail mi bylo odpověděno do čtyř hodin. Už to je nezvyklé, jelikož jsem už zažil, že buď nikdo neodpoví, anebo když už ano, tak po týdnu, a to se zápornou odpovědí. Říkáte si, že René je na Island nezvyklé jméno? Máte pravdu, René pochází z Itálie. Na Island se dostal před mnoha lety a stal se časem vedoucím manažerem dobrovolníků. Island se stal jeho novým domovem, jelikož se tam oženil a se svoji ženou-Islanďankou má dvě dcery.

Jednou z podmínek přijetí do dobrovolnického programu byl pohovor přes skype. Rozhovor probíhal v přátelské atmosféře, když se navíc v průběhu rozhovoru René zeptal: „Umíš si představit strávit léto na Islandu pod stanem?“, moje touha po dobrodružství dosáhla maximální velikosti.

Lopata, stan a entuziazmus

V průběhu celého léta se stalo nářadí, jako lopata, hrábě, rýč, krumpáč, ruční pila či doplňky k nim, jako kýbl, síť, respektive speciální transportér na přenos kamenů a také slušivé nepromokavé - reflexní - pracovní oblečení, součástí dobrovolnické krosny.

Rozdělili nás, mezinárodní dobrovolníky (z Anglie, Skotska, Irska, Německa, Nizozemí, Francie, Španělska, Portugalska, USA, Slovenska), do pěti týmu po pěti lidech. K dispozici bylo jedno auto pro každý tým, tedy spousta naježděných kilometrů a kolem 500 hodin dobrovolnické práce na jednoho dobrovolníka po celé zemi. K dispozici nám byl i velký stan, určený pro kuchyňské náčiní a stravu.

Kostel Hallgrímskirkja

Takže když se vyskytlo pět malých stanů kolem jednoho obřího s logem agentury, bylo jasné, že se v blízkosti pracuje na zajímavém projektu. Jenom výjimečně se nám dostalo možnosti spát v turistické chatě. Dokonce se i stalo, že týden chyběla teplá voda a museli jsme vydržet naši otužilost a hygienickou toleranci celého týmu u vody z potoka.

Všude jsme zanechali kus práce

Smysl dobrovolnické práce je v tom, že ji může dělat v podstatě každý, kdo má chuť pomáhat a ukáže se mu správná cesta, jak na to. V jednotlivých týmech jsme se tedy potkali jak kluci, tak holky, jak dvacátnici, třicátnici ale například i zralý Angličan v důchodovém věku, pořád aktivní a šíleně charizmatický.

Jednotlivé projekty byly zaměřeny tak, aby se za využití samotné přírody, lidského důvtipu a trochu fyzické práce pomohlo tam, kde to člověk myslel ze začátku dobře, ale příroda měla časem námitky. Během léta jsme se dostali do známých i méně známých oblastí Islandu, kde jsme zanechali dobrovolnickou stopu.

Papuchalk bělobradý

V turisticky známé oblasti Landmanalaugar, zejména pro fanoušky několikadenních výšlapů, se nám podařilo značení nových turistických tras. Taktéž v okolí známého vodopádu Gulfoss, kde je poblíž oblast Geysir, už svým názvem známa především výskytem gejzírů, jsme rekonstruovali dřevěnou platformu pro pohyb turistů. V nejzápadnější oblasti Evropy, Westernfjords (západní fjordy), kde se nachází chráněný ptačí útes, byla také naše zájmová oblast.

Vodopád, kam se člověk podívá

Vodopádů je na Islandu nespočetné množství, tak jsme nemohli obejít ani magický Dynjandi, kde jsme vytvořili několik „schodů“ v rámci turistického chodníčku a souběžně také odvodňovací kanál pro stabilizaci stezky. Nezapomenutelný byl především národní park Vatnajökull, který je tvořen druhým největším pevninským ledovcem v Evropě (kdysi byl snad i první ale taje čím dál, tím víc).

Jeho majestátnost byla doprovázena různými překvapeními. Při naši práci, kde jsme pomáhali místním správcům národního parku (rangerům), se nám naskytla možnost např. vidět stádo sobů v jeho přirozeném prostředí. Nezapomenutelná byla stavba sněhuláka začátkem srpna, kde si v daném termínu běžný středoevropan má užívat sluníčka a tepla. Tradičně závěrečný projekt se konal v severní části národního parku Vatnajökull, kde se podávala grilovaná jehněčí hlava, jako symbol úspěšného ukončení programu.

Dobrovolnické bonusy

Pracovalo se pět dnů do týdne, s následným přemístěním do jiné oblasti. Víkendy jsme si tedy užili buď v autě, na nákupech čerstvých potravin na další týden, anebo když to čas dovolil, relaxováním. Využili jsme místní pohostinnosti, jak to jenom bylo možné. Navštívili jsme několik lokálních termálních pramenů a dali odpočinout nejen namoženým svalům ale i mysli. Pochutnali jsme si na místních specialitách, především jehněčím mase na různé způsoby, anebo lahodném islandském pivu, či turistickou zvláštností - žraločím masem naloženým v alkoholu.

Papuchalk bělobradý
Kostel Hallgrímskirkja
Výhled z útesu
Chata rangerů

Program byl ve své polovině přerušen týdenním volnem, kdy jsem navštívil národní park Þingvellir, který je chráněn především pro svoji historickou hodnotu. Nachází se tam místo, kde je symbolický most z evropské na americkou tektonickou desku a také je tam sídlo historického parlamentu, tudíž je zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO.

Přínos programu

Mým snem bylo vidět různé druhy zvířat v jejich přirozeném prostředí. Po zážitku se sobím stádem jsem měl touhu vidět velrybu. Kdo měl možnost, zajel si do přístavu Húsavik na sever ostrova. Pro mě to bylo kapku z trasy a tak jsem využil komerčnější formu a v hlavním městě Reykjavik jsem nasedl na vyhlídkovou loď, která nabízí dvou až tří hodinové plavby. V průběhu plavby je možné vidět různé druhy velryb ale i spoustu druhů ptáků, např. na tzv. „Puffin iceland“ (Puffin - charakteristický pták pro Island, s vtipně zahnutými barevným zobákem).

Dobrovolnický program, který přináší Islandská Environmentální Agentura je speciální tím, že jako jeden z mála je podporován a garantován přímo Islandskou vládou, kde je vidět, že nejenom lidé ale i zákonodárný orgán má zájem na ochraně a trvale udržitelnosti své zemi, svého širokospektrálně výjimečného ostrova, Islandu.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!