Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Korejci si na tmavé pivo sypou skořici, to milují, říká Češka

Nicole Martincová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicole Martincová | foto: Archiv Nicole Martincové

Nicole Martincová žije v Jižní Koreji už šestým rokem, studuje zde vysokou školu Yonsei University. „Když se v Koreji zmíním, že jsem z Česka, drtivá většina místních se zeptá, zda z Prahy. V Praze se natáčel korejský seriál, denně tam létá Korean Air, takže naše hlavní město je tu velmi známé, mnoho Korejců však Česko stále považuje za Československo,“ říká.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Korejská kultura a mentalita lidí je od té naší velmi odlišná, takže jsem se spíše setkala (a občas stále setkávám) se zdejšími zvyky, které připadají divné mně, než naopak. Osobně největší rozdíl pociťuji v chování mladých lidí, kteří od základní školy po zaměstnání tvrdě pracují a učí se, málo spí a neužijí si moc zábavy. Český zvyk, se kterým bych tu narazila si nevybavuji, možná jen pokud se týče stolování. V Koreji se objedná několik druhů jídel a všechny talíře se dají doprostřed stolu a všichni jí společně všechno, málokdy si každý u stolu objedná svou porci. Když jsem v Česku měla korejskou návštěvu, svíčkovou a knedlo, vepřo holt jedli půl na půl. 

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?

Nicole Martincová

Nicole Martincová (21 let) momentálně studuje třetím rokem na Yonsei University v Soulu, v Jižní Koreji dvouobor Politologie a mezinárodní vztahy & Kultura a literatura. Narodila se v Praze, ale v Jižní Koreji zatím strávila už šest let života, nejprve s rodiči a nyní jako vysokoškolačka.

Do Česka se v budoucnu určitě chci vrátit. Čím déle jsem v zahraničí, tím více si utvrzuji, že Česká Republika je mým domovem, který je nenahraditelný. Zatím je ale touha poznávat větší než chtíč se vracet.


Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?

V Asii obecně je jídlo velmi odlišné od evropského - českého jídla. Korejská kuchyně mi ale ohromně chutná, takže české pokrmy si tu vařím zřídka. Chybí mi nicméně pečivo, především poctivý chleba. V Soulu je pár českých restaurací, ale jídlo není autentické. Korejským přátelům jsem vařila guláš i kachnu s knedlíky a zelím, chutnalo jim moc. Nejvíce tu ale frčí české pivo, především tmavý Kozel, na který si Korejci sypou skořici. 

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Když se v Koreji zmíním, že jsem z Česka, drtivá většina místních se zeptá, zda z Prahy. V Praze se natáčel korejský seriál, denně tam létá Korean Air, takže naše hlavní město je tu velmi známé, mnoho Korejců však Česko stále považuje za Československo. Často tedy rovnou dodávám, že pocházím z Prahy.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Místní politiku sleduji, jak ve škole, tak ve volném čase, hlavně kvůli Severní Koreji. Je zajímavé být na „místě dění“ a porovnávat zprávy v místních, amerických a českých mediích. Navíc v uplynulém roce se v Koreji odehrál velký politický skandál, první ženská prezidentka v historii země byla odvolána a nyní je souzena, konaly se nové předčasné prezidentské volby a zdejší politická scéna byla velmi zajímavá.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT PODPORA - SERVICE DESK S NJ NEBO FJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč