8. května 2009 18:11 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Koruna sochy Svobody bude znovu zpřístupněna

Socha Svobody | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha Svobody | foto: AFP

NEW YORK Koruna sochy Svobody, která byla od teroristických útoků z 11. září 2001 uzavřená, bude pro veřejnost znovu otevřena. Horní část hlavní newyorské dominanty bude opět zpřístupněna 4. července, tedy v Den nezávislosti, který je americkým státním svátkem. Podle agentury Reuters to oznámil ministr vnitra Spojených států Ken Salazar.

Socha Svobody byla pro veřejnost uzavřena před více než sedmi lety z bezpečnostních důvodů. Vede k ní totiž jen úzké schodiště a v případě neočekávané události je velmi obtížné lidi z koruny evakuovat. Muzeum a níže položená vyhlídková plošina byly znovu otevřeny v roce 2004, dál se ale návštěvníci nedostali.

Na tiskové konferenci Salazar uvedl, že socha je symbolem Interiér koruny sochy Svobodyamerické svobody a demokracie a znovuotevření její koruny pro veřejnost v den státního svátku bude "skvělým dárkem k narozeninám pro americký lid".

Dodal, že z bezpečnostních důvodů budou moci korunu sochy Svobody navštěvovat skupinky po maximálně deseti lidech. Za hodinu tak do ní vstoupí nejvíce 30 osob. Tento počet se bude postupně rozšiřovat, až se začnou zdokonalovat podmínky pro návštěvníky.

Socha Svobody je dárek Francie Spojeným státům. Připomíná Interiér koruny sochy Svobodypřátelství a pomoc, kterou Francie poskytla americkým osadníkům v jejich boji za nezávislost na Velké Británii započatém v roce 1776. Oficiální obřad odhalení sochy Svobody se konal v roce 1886.

Počet turistů, kteří se k soše po útocích z 11. září 2001 vypravili, se
snížil. V roce 2007 ji podle oficiálních statistik navštívilo 3,2 milionu
lidí, o rok dříve 2,5 milionu lidí. V roce 2000 k ní ale zavítalo 3,6
milionu osob.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz