Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Korutany: Místo pro milovníky horských kol a průzračných jezer

Korutany jsou regionem jezer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korutany jsou regionem jezer. | foto: Katka Smolová, Hedvábná stezka

Singletraily ukryté v lesích, drsný Petzen Flow Trail, poetické cyklostezky mezi jezery i projížďka v bývalých dolech. Korutany jsou opravdovým zážitkem pro milovníky pohybu na dvou kolech. Nasedáme na horská kola v malém městečku Klopein u stejnojmenného korutanského jezera. Čeká nás celodenní jízda po okolních kopcích plných skvělých terénů pro začátečníky i zkušené bikery.

„Začneme výjezdem na nedaleký kopec Kitzelberg, pak si dáme nádherný sjezd a poté zamíříme na vrchol Gracarca,“ vysvětluje nám jeden z místních instruktorů Charley Falk. Několikrát do týdne tady s kolegy pořádá projížďky pro zájemce zdarma. Když budete mít chuť, pomůže vám i s vyladěním vaši sjezdařské techniky.

Traily ukryté v lesích nad Klopeiner See

Hned po několika minutách se ztrácíme hluboko v lese a Charley nás neomylně vede po kamenitých trailech kdesi do kopců okolo Klopeiner See. Po půlhodině je celá naše skupina zamotaná ve změti lesních stezek a chodníčků a za dalších půlhodinu pochopíme, že sami bychom si tady jen těžko zajezdili. Nejzajímavější oblasti totiž znají jen místní nadšenci.

Okoli Klopeiner See.

Okoli Klopeiner See.

Nádherné lesní traily, které nám Charley pomalounku představuje, stojí opravdu za to. „Člověk se sem ani nemusí vydat s vlastním kolem, za pár euro si jej přímo u jezera půjčí,“ vysvětluje usměvavý čtyřicátník, načež se ztrácí v prudkém svahu a pokřikuje na nás, jak máme pracovat s váhou a těžištěm, abychom sjezd zvládli.

I přestože je teprve květen, počasí už se dá považovat za prázdninové. Přes poledne se sjíždíme občerstvit k modré hladině jezera a pozorujeme první rodiny s dětmi, které si rozložily deky okolo vody a užívají si slunce. Klopeiner See, jedno z více než tisíc dvě stě korutanských jezer, má velmi teplou vodu a v létě se stává oblíbeným místem ke koupání. Při pohledu na jeho temně modrou hladinu často zapomenete, že jste pořád v Rakousku.

Odpoledne už nám chce Charley ukázat především poetickou krajinu Korutan, a tak využíváme spletité sítě cyklostezek regionu a postupně projíždíme sympatickými vesnicemi nedaleko slovinských hranic a užíváme si výhledy na řeku.

Petzen Trail pro děti i dospělé

Nedaleko Klopeiner See leží další zajímavost pro sportovní nadšence. Ani ne před rokem byl na kopci Petzen dokončen nejdelší mountainbikový trail v Evropě. Kromě délky 10 kilometrů a převýšení 1000 metrů se středisko pyšní další velkou výhodou - bylo navrženo tak, aby si zde zajezdil skutečně každý.

Petzen Flow Trail.

Petzen Flow Trail.

„Klidně se na trať můžou vydat zkušení závodníci, ale i rodina s dětmi,“ vysvětluje architekt trailu Diddie Schneider. „Stavěl jsem traily po celém světě, ale tenhle projekt mě zaujal z jednoho prostého důvodu. Trail park je vystavěn v lyžařském areálu, což je sice běžný postup všude v Evropě, většinou má ale zimní sezóna být finančně silnější než letní. Na Petznu se ale pokoušíme, aby hlavní příjmy byly ze sezóny letní. To mě zaujalo,“ dodává sympatický puntičkář Diddie, který se svým týmem stavěl Flow Country Trail Petzen celé dva roky.

Necháváme jej dále popíjet limonádu ve stylové horské boudě Zollhütte a sami si trať projíždíme. Klopené zatáčky, terény mezi vzrostlými stromy i malé skoky probouzí adrenalin v každém jezdci. Ti, kteří si hned netroufají na výjezd lanovkou, trénují nejprve dole na cvičném hřišti jednotlivé typy terénů, dřevěné můstky a jen lehce klopené zatáčky. Na kopec se ale nakonec odváží většina.

Na pár hodin do Slovinska

Korutany leží na úplném jihu Rakouska a hraničí tedy s Itálií a Slovinskem. Turisté, kteří do regionu zavítají, proto často alespoň na pár hodin zamíří ke slovinským sousedům. Nejoblíbenějším cílem je město Mežica, kde se můžete s kolem podívat do štol starého olověného dolu.

Stollenriden, Slovinsko.

Stollenriden, Slovinsko.

„Máte všichni čelovky? Dobře, pojďme tedy na to. Po cestě zastavíme na několika zajímavých místech, vždy když zakřičím STOP, pošlete to dále a zastavte. Já vám pak ukážu něco ze života dělníků,“ dává nám instrukce průvodkyně, pak odemyká železné dveře, za nimiž je už jen tma a chlad.

Sedm kilometrů projíždíme téměř dvě hodiny. Sice se nejedná o velký fyzický výkon, ale zážitek je to opravdu nevšední. Nadšené jsou děti i dospělí a když se konečně dostaneme na slunce, připadáme si, jako bychom se na pár chvil přenesli do jiného světa. 

Další cestopisy z Rakouska najdete na cestovatelském portálu HedvábnáStezka.cz

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!