31. srpna 2009 10:08 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kosmopolitní Singapur očima Karla Olivy

Singapur. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Singapur. | foto: autor

„Na Singapuru mě uchvátila jeho kosmopolitnost,“ říká ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd. „Vedle centra s mrakodrapy tu existuje čtvrť indická, arabská, malajská i čínská, takže se tu můžete seznámit se všemi základními ingrediencemi Asie. Cestu ze Západu do Indie tu urazíte snadno pěšky, do Arábie je to přes ulici a Čína je čtyři stanice metrem.“

1 Království tolerance...

V Singapuru není nikdo úplně a původně doma, všichni jsou nově příchozí. Pojem tolerance se tu proto píše velkými písmeny: na okraji indické čtvrti je čínský buddhistický chrám a v Chinatownu zase ta nejmalebnější hinduistická svatyně. V evropské části jsou blízko sebe kostely katolické, protestantské a pravoslavné, dvě synagogy a několik mešit. Na ulici potkáte čínské dívky v minimalistických šortkách a odvážných topech, které nakupují zeleninu s muslimkami zahalenými od hlavy k patě - a nikdo s tím nemá problém.

Hinduistická svatyně.

2 ...a vědy

Když Singapur získal roku 1965 plnou nezávislost, nebyly perspektivy zrovna růžové: nevelký ostrov nedisponoval žádným nerostným bohatstvím ani průmyslem či lákadly pro turisty. Vláda však chytře vsadila na volný obchod a ze zisků pak financovala dlouhodobý cíl: nejkvalitnější vzdělání pro všechny, rozvoj vědy a moderních technologií. Singapur se tak zařadil mezi asijské "ekonomické tygry" a přilákal zahraniční kapitál - nejen finanční, ale hlavně myšlenkový.

Vodní mechanická atrakce.

Pokud jste držitel(ka) Nobelovy ceny, zeptejte se singapurské vlády, jestli by vás nezaměstnala (včetně vašeho týmu): máte nemalé šance, že dostanete velmi solidní nabídku. A pokud jste spíš mladší ročník (tak mezi 5 a 15 lety), zajeďte si metrem do rozsáhlého Scientific Parku, kde se zábavnou formou dozvíte spoustu zajímavých věcí o vědě - a možná se pro ni nadchnete. Na snímku jsem zachytil děti na vodní mechanické atrakci, kde se mohou nenásilně seznámit se zákony hydrodynamiky.

3 Rybičkový peeling

V zemi, jejíž historie ještě netrvá ani 200 let, se nemůžete kochat památkami jako v Evropě: největší pamětihodností je britské pobřežní opevnění z 19. stol. Zato ale můžete v centru obdivovat nápaditou moderní architekturu, vypravit se na výlet do rezervace tropického pralesa, jít se vykoupat na pláž na údajně nejjižnějším cípu Asie (na původní kamenité pobřeží byly nasypány tisíce tun nejjemnějšího písku "z dovozu"), vypravit se do moderní zoo osobně nakrmit slony nebo klokany, prohlédnout si v Mořském světě nejroztodivnější ryby, a dokonce si je i pohladit.

Rybičkový peeling.

A jako největší atrakci se můžete podrobit "rybí pedikúře" - totiž strčit nohy do bazénku a nechat si ztvrdlou kůži opracovat rybími čumáčky. Vyzkoušel jsem to a nebolí to, jen to strašlivě lechtá.

4 Nákupy a MHD jménem SMRT

V Singapuru se najíte kdykoliv a kdekoliv, cena za vydatný oběd u stánků se specialitami ze všech koutů Asie začíná u 35 českých korun. A až se kolem sedmé večer setmí, můžete na obchodní třídě nakoupit značkové oblečení a elektroniku, která do Evropy dorazí tak za půl roku (a za dvojnásobnou cenu). Všude dojedete levnou a skvěle fungující městskou dopravou - i když pro Čecha je zkratka místního dopravního podniku Singapore Mass Rapid Transit trošku nestravitelná. A všude a o všem se dohodnete anglicky. No, kdo by nechtěl jet?

Městská doprava pod zkratkou SMRT (Singapore Mass Rapid Transit).

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.