Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 16 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kousek od Prahy se rozpadá zapomenutý zlatý důl, zarostlé ruiny jsou až překvapivě rozsáhlé

Bývalý zlatý důl Libčice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý zlatý důl Libčice | foto: David Vagaday, Lidovky.cz

Zajímavá a prakticky neznámá technická památka se nachází poblíž Nového Knína zhruba 35 kilometrů jižně od Prahy. Jedná se o ruiny bývalého zlatého dolu Libčice, které se nacházejí na naučné stezce Kozí hory. Pozůstatky cihlových a betonových důlních budov stojí na okraji lesa a jsou až nečekaně rozsáhlé.

Ruiny strojovny, kompresorovny a rozvodny v dnes již zapomenutém areálu zarůstají bujnou zelení. Několik domů v komplexu v současnosti slouží k bydlení či chalupaření. 

V hustých křovinách je možné najít i hlavní těžní jámu, která je obehnaná železným lanem a zakrytá betonovou deskou. Cedule s technickými informacemi uvádí, že jáma má profil 3,4 x 2,5 metru, hloubka činí téměř 280 metrů a likvidace skončila v roce 1972. 

Bývalý zlatý důl Libčice
Bývalý zlatý důl Libčice

Zlatodůl je nejlepší navštívit v rámci pěšího výletu po naučné stezce Kozí hory a Libčice. Výhodou je, že si lze zvolit různé vzdálenosti. Okruh stezky měří 10 kilometrů, pokud ji někdo půjde skutečně celou, tedy včetně nástupní trasy z Nového Knína, musí zdolat 18 kilometrů.

Okruh si lze ale zkrátit po málo frekventované silničce z Dražetic k rozcestí Na Zlatnici, kde se dá i zaparkovat. Taková trasa měří jen pět kilometrů a je vhodná i pro kočárky, byť cesta od dolu k pinkovišti pod vrchem Hořice je dost rozrytá od lesáků.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

V regionu se dobývalo zlato již od středověku a právě oblast u Libčice, nazývaná jako revír Staré a Mladé Kamlové, byla v okolí Knína nejbohatší. Novodobou těžbu zahájil v druhé dekádě 20. století hrabě Silvy Taroucy, mimo jiné majitel průhonického panství.

Podle turistické informační tabule se v letech 1913 až 1925 z dolu vytěžilo 8661 tun rudy a z ní se získalo 25 kilogramů zlata. Zajímavé je, že Taurocyho aktivity u Knína zřejmě nebyly příliš ekonomicky úspěšné, podle Asociace České zlato byl zisk čtvrt metráku žlutého kovu slabý. „Na svoji dobu moderní libčický zlatodůl včetně úpravny se stal příkladem nevyváženosti investice k rozsahu ložiska,“ napsal Petr Morávek na webu asociace.

Dolování pak pokračovalo ve válečných letech 1940 až 1945, tehdy se vytěžilo přes 51 kilogramů zlata. „Po válce byl v letech 1945 – 1953 proveden báňský průzkum a vyhodnoceny zbytkové zásoby. Důl dosáhl hloubky 400 m pod povrch, ale vzhledem k nízké ceně zlata a malým zásobám byla těžba považována za nerentabilní a důl uzavřen. Likvidace povrchových zařízení a rekultivace byla provedena v roce 1984,“ píše se na informační tabuli.

Další zajímavé místo na trase se nachází zhruba 200 metrů od zlatodolu dál do kopce směrem na Dražetice. V lese je tam rozsáhlé pinkoviště označené informační tabulí. Jde o větší či menší krátery po středověké těžbě. V 80. letech tam byly provedeny dva průzkumné vrty.

David Vagaday

Autor

David VagadayDavid.Vagaday@lidovky.czČlánky

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...