Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kouty nad Desnou. Na kolech za největším českým divem

Kouty nad Desnou jsou jedním ze strategických bodů, odkud se v Jeseníkách vydat... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouty nad Desnou jsou jedním ze strategických bodů, odkud se v Jeseníkách vydat... | foto: Tomáš Rucký

Kouty nad Desnou jsou jedním ze strategických bodů, odkud se v Jeseníkách vydat za výletem a navíc tu máte na dosah jeden ze sedmi divů České republiky. Naplánovat tu tedy můžete výlet na vodní elektrárnu Dlouhé Stráně, na Rysí skálu a vyzkoušet můžete i koutecký bikepark či nejdelší sjezd na koloběžkách u nás.

Kouty nad Desnou jsou v povědomí výletníků často i díky vodní elektrárně Dlouhé Stráně, která patří k sedmi divům České republiky a pohled na obří vodní masu s Pradědem v pozadí stojí za to vidět. Vydat se sem můžete pohodlně nejprve sedačkovou lanovkou na Medvědí horu, následně pěšky nebo mikrobusem od horní stanice lanovky na Dlouhé Stráně.

Kouty nad Desnou v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy - 3 hod 8 min (přes Mohelnici a Šumperk)
  • 1 jízda lanovkou - 230 Kč
  • Celodenní jízdné do bikeparku - 490 Kč
  • Zapůjčení sjezdového kola (1 den) - 990 Kč
  • Zapůjčení horského kola - 500 Kč
  • www.kouty.cz

My jsme se na toto vodní dílo rozhodli jet po svých na kole, tedy projeli jsme Kouty směrem na Červenohorské sedlo a jen kousek za obcí jsme odbočili po asfaltové cestě doprava a pak už nohy šlapaly jen do kopce. Ukazatele vás bezpečně donavigují až k Dlouhým Stráním a výjezd o délce cca 1 hod 30 min nabízí v průběhu několik pěkných výhledů – minout byste určitě neměli pohled na dolní přehradu a v poslední části stoupání vám bude dělat společnost majestátně se tyčící Praděd.

Areál v Koutech nabídne i v létě komplexní zázemí zahrnující pokladny, půjčovnu...
Kouty nad Desnou jsou v povědomí výletníků často i díky vodní elektrárně Dlouhé...

Dlouhé Stráně disponují okruhem pro in-line bruslaře a cyklisty, který lemuje nádrž o několik metrů níž, nicméně o výhledy tu nepřijdete. Okruh přímo u nádrže je určený jen pro chodce, takže kola můžete nechat zaparkovaná u horního bufetu, kde se můžete po procházce občerstvit. Zpět jsme se vydali po červené značce směrem na Mravenečník, dále na Medvědí horu k horní stanici lanovky a po Uhlířské stopě sjeli do Koutů.

Uhlířská stopa je jednou ze 4 tras bikeparku Kouty nad Desnou a díky její nízké náročnosti ji zvládnou i začátečníci nebo pevná kola. Trať se na svém začátku nese v duchu pohodového singltrailu na přírodním povrchu, v prostřední části se projedete i po široké lesní cestě kopírující vrstevnici k místu zvanému U obrázku a poslední část se kroutí v několika klopených zatáčkách na vyhlazené lesní pěšině.

V bikeparku se dále můžete projet po červené Medvědici či Hřebenovce a zkušení sjezdaři mohou své dovednosti uplatnit na nejtěžší trati bikeparku s názvem Koutíkův sen. Zmíněné červené trasy jsou v pohodě zvládnutelné na celoodpruženém kole a neobsahují nikterak technicky náročné úseky. Mojí oblíbenou trasu je v Koutech zmíněná Medvědice, jejímž „gró“ jsou klopené zatáčky a terénní vlny, takže jízda je plynulá bez přílišného drncání.

Dlouhé Stráně disponují okruhem pro in-line bruslaře a cyklisty, který lemuje...

Na Koutíkův sen už bezpochyby s endurovým či sjezdovým kolem a s dávkou technického umu, neboť pletence kořenů a přírodní schody tu nedají nic zadarmo ani zkušeným sjezdařům.

Pro pěší turisty se v Koutech nabízí výlet na Rysí skálu, ke které se váže naučná stezka s příběhem o rysici. Začíná se u dolní stanice lanovky v pohádkovém lese, pokračuje se kolem rozhledny na Medvědí hoře a následně vás turistická trasa zavede lesem i nelesem ke zmíněné Rysí skále. Děti mohou po cestě vyzkoušet například lesní triangl nebo dalekohled a na rysí skále pak užívat výhled na jesenická panoramata.

Pokud se po svých dostanete až na zmíněné Dlouhé Stráně, nabízí se odtud sedmnáctikilometrový sjezd na koloběžce, který je tak nejdelší v České republice. Sjezd trvá přibližně hodinu a po celou dobu okrem krátkého úseku kolem dolní přehrady jedete neustále z kopce, takže není potřeba se odrážet. Cena sjezdu včetně zapůjčení přilby je 300 Kč a koloběžku následně vrátíte v půjčovně kol u pokladen.

Zajímavým zpestřením v Koutech je tzv. discgolf, tedy obdoba golfu s fresbee talíři. Set talířů zapůjčíte v půjčovně kol u pokladen v areálu, necháte se vyvézt lanovkou na vrchol a dolů už postupujete ve snaze trefit se talířem na koš s co nejmenším počtem hodů. Discgolfové hřiště má v Koutech 9 jamek s celkovým parem 29 a cena za zapůjčení sady činí 150 Kč na osobu.

Areál v Koutech nabídne i v létě komplexní zázemí zahrnující pokladny, půjčovnu kol a koloběžek, toalety, restauraci a také ubytování buď v Penzionu Kouty, nebo v Apartmánech Kouty. Apartmány jsou moderně zařízené a cena pro 4 osoby na noc činí 2050 Kč. V ceně je snídaně a připojení k internetu.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...