Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kouty nad Desnou nabíddnou romantiku i adrenalin

Jedním z největších lákadel v okolí je bezesporu vodní dílo Dlouhé Stráně,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedním z největších lákadel v okolí je bezesporu vodní dílo Dlouhé Stráně,... | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Jesenické Kouty nad Desnou vyváží v létě na Medvědí horu bikery i turisty a jsou skvělým výchozím bodem pro řadu výletů pro sporťáky i pro rodiny s dětmi. Zatímco bikeři tu zamíří do jednoho z nejlepších bikeparků u nás, pěší si jistě rádi vyjdou na div Česka Dlouhé Stráně.

U Koutů nad Desnou nelze nezmínit nejdelší sjezd na koloběžkách, který startuje u vodní nádrže Dlouhé Stráně a protáhne vás kolem spodní nádrže zpět do Areálu Kouty. Sjezd má 17 km, trvá zhruba hodinu, odehrává se po asfaltové cestě a nabídne výhled na nejvyšší horu Jeseníků Praděd. Koloběžky si můžete půjčit u pokladen na kouteckém náměstíčku nebo přímo na Dlouhých Stráních, v obou případech za 350 Kč na 1,5 hod.

Pro pěší turisty se v Koutech nabízí výlet na Rysí skálu, ke které se váže naučná stezka s příběhem o rysici. Začíná se u dolní stanice lanovky v pohádkovém lese, pokračuje se kolem rozhledny na Medvědí hoře a následně vás turistická trasa zavede lesní pěšinou ke zmíněné Rysí skále. Děti mohou po cestě vyzkoušet například hru na lesní triangl nebo dalekohled a na rysí skále a jako odměnu si užít výhled na jesenická panoramata.

Kouty nad Desnou v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 3 hod 8 min (přes Mohelnici a Šumperk)
  • 1 jízda lanovkou 280 Kč
  • Celodenní jízdné do bikeparku 500 Kč
  • Zapůjčení sjezdového kola (1 den) od 990 Kč
  • Zapůjčení horského kola 500 Kč
  • Zapůjčení elektrokola (1 den) 650 Kč
  • Koloběžka + přilba/1,5 hod 350 Kč
  • www.kouty.cz

Jedním z největších lákadel v okolí je bezesporu vodní dílo Dlouhé Stráně, které patří mezi 7 divů České republiky. Dostat se sem můžete hned několika způsoby. Buď se necháte vyvézt lanovkou na Medvědí horu a odtud se vydáte procházkou pěšky, kouteckým minibusem, na kole či koloběžce nebo si vyšlápnete na kole 17 km po asfaltové cestě po svých. Pokud vyrazíte v podvečerních hodinách, může se vám poštěstit vidět romantický jesenický západ slunce, tak jako nám?

Začínáme v kouteckém bikeparku, jehož tratě dříve patřily k ryze sjezdovým, dnes už tu můžeme mluvit i o zábavných flow trailech, které zvládnou i méně zkušení jezdci. Jednou z nejzábavnějších flow pasáží je dolní úsek modré Uhlířské stopy, kde je trail vyšejpovaný do hladka, takže se nemusíte bát žádných nerovností a jen se houpete na terénních vlnách a plynule kroutíte v klopených zatáčkách.

Povedenou a středně náročnou tratí je i Hřebenovka, která v horní pasáži pod lanovkou představuje docela utažený slalom, po přejezdu po sjezdovce se ale zanoří do lesa a stopou prakticky bez zatáček doslova proletíte lesem – méně zkušenému se tu bude líbit nenáročné technické zpracování, ze zkušeného tu díky solidní rychlosti bude stříkat adrenalin. Mojí oblíbenou tratí v Koutech je Medvědice, která je rovněž z velké části vyhlazená, nabídne nespočet klopených zatáček a plynulých traverzů skrz les. V době naší návštěvy byla vidět práce s údržbou zejména v horní části, kde trať připomínala širokou vyhlazenou dálnici. 

Pokud vyrazíte v podvečerních hodinách, může se vám poštěstit vidět romantický...

Znatelně odlišný charakter má černá trať Koutíkův sen, na které se tu jezdí sjezdový pohár, takže je právoplatně nejtechničtější a nejnáročnější. Začíná skoky přes lavice, pak se klikatí kořenovitým lesním korytem, dále nabídne rockgarden a také sekci zvanou „mordor“, kde se střemhlav noříte do přírodního tobogánu plného přírodních schodů a kořenů. Zbytek trati jste dost „na brzdách“, takže Koutíka doporučuji opravdu jen velmi zdatným bikerům.

Areál Kouty disponuje moderním zázemím s pokladnami, půjčovnou kol, koloběžek a in-line bruslí, sportovním obchodem a také restaurací s posezením, kde doporučuji netradiční jablečný štrúdl, který překvapí velikostí, takže já ho měla namísto oběda. 

Přímo v zázemí je možné se i ubytovat v penzionu Kouty nebo v apartmánech Kouty a v ceně každého pobytu je zahrnutá i snídaně. Penzion nabízí zázemí i pro větší skupinky nebo školní kurzy, apartmány s kuchyňkou pak uvítají především rodinky s dětmi.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!