Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Krakov očima Miroslava Karase

Wawel v Krakově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wawel v Krakově. | foto: Profimedia.cz

Krakov patří k městům, která mám rád. Je a oplývá řadou památek a míst, jež stojí za to vidět. Svědčí o tom i fakt, že jeho centrum je již třicet let na seznamu UNESCO, říká zpravodaj České televize v Polsku.

Židovská čtvrť Kazimierz

I když kolem Hlavního náměstí je restaurací bezpočet, dávám dnes přednost posezení ve čtvrti Kazimierz (viz foto). Je to starobylé židovské město s mnoha synagogami a hřbitovem, kde leží i předkové Karla Marxe. Na kazimierzském Placu Nowem, kde kdysi byla jatka a židovské krámky, dnes dělají nejlepší řízky v celém Polsku. U Endžora jsou řízky velké jako mapa světa, levné a výtečné. Kousek odsud v Grzegorzewské ulici pak ochutnáte ty nejlepší klobásy.

Sídlo polských králů

Krakov byl po staletí sídlem polských králů.
Královské sídlo Wawel najdete kousek od Hlavního náměstí směrem k Visle (viz úvodní foto). Původně renesanční zámek byl mnohokrát přestavován. Zajímavostí, kterou se honosí, je zvon Zygmunt. Je největší v Polsku a je na něm erb Prahy. Dostanete se k němu jednoduše. Stačí zaplatit v přepočtu okolo 40 Kč a vystoupat několik desítek schodů. Sejdete-li od Wawelu k břehu řeky, naskytne se vám úžasný pohled na věže kostelů a chámů i střechy paláců.  především - oceníte úžasné ticho.

Sedm pater soli

Doslova skok od Krakova se nachází další unikátní místo, které si nelze nechat ujít. Je to město Wieliczka známé jedním z nejstarších solných dolů na světě (www.kopalnia.pl). Je zapsán v seznamu UNESCO.
Sůl se zde těžila od 13. století. Důl má sedm pater v hloubce 67 až 327 metrů a délka šachet je přibližně 300 kilometrů.
Prohlídka stojí asi 330 Kč pro dospělého.

Za da Vinciho obrazem

Až se unavíte prohlídkou Sukenic, galerie a obdivuhodného kostela, spočiňte v blahosklonném klidu v některé z místních zahrádek, které náměstí lemují.
Z rohu náměstí pak tzv. královskou cestou dojdete až k původním městským hradbám, které postavili Češi. Kousek od nich stojí palác Czartoryjských, v jehož lůně si rozhodně nenechte ujít originál slavného obrazu Leonarda da Vinciho Dáma s hranostajem (viz foto).

Nejstarší „obchodní dům“ v Evropě

Hlavní náměstí (Rynek Glówny) je podle mne nejhezčím náměstím v Polsku. Se svojí více než čtyřhektarovou  rozlohou patřilo ve středověku dokonce k největším v Evropě. V jeho středu stojí tzv. Sukenice (viz foto). Krámky obchodníků se suknem byly v gotice obestavěny zdí a stmeleny do jednoho celku. Říká se o nich, že jsou nejstarším obchodním domem v Evropě. Najdete tu krámky se suvenýry, především polským jantarem. Do tamní kavárny chodím nejraději na kávu a dort.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...