Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN

Diskuse k článku: Krakov očima Miroslava Karase

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 25
  • Poslední: 10.11.2008 8:26
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
9.11.2008 23:41

iReferáty

Myslím,že v iReferátech by se našel lepší referát o Krakowu z pera žáka 3.B. Opravdu to psal "polský dopisovatel"? 8-o

10.11.2008 8:26

Re: iReferáty

Myslím, že jde o tradiční úroveň referátů v této rubrice.

8.11.2008 23:36

Snad nejvýznamnější místo v okolí je Oswiencim- Brzezinka

kde bylo zavražděno hodně přes milion vězňů německých nacionálních socialistů. Většina z nich byla židovského původu. mnoho ale i Poláků a Cikánů. Továrnu na smrt provozovali rakouští a říšští Němci s velkou efektivitou, za jediný den dokázali zavraždit a spálit přes tisíc lidí. Popel spálených obětí se házel do blízkého rybníka s kapry.

7.11.2008 12:34

Erb Prahy na zvonu?

Tak nevím, o tom erbu se nikde jinde nepíše...

Neznáte někdo důvod, proč by tam měl být? (že by Johannes Böhm - auch Boehm, Boemus, Bohemus, Bohemus, byl původem z Prahy apropašoval ho tam ? ;o)

Díky za jakékoliv info....

V.

6.11.2008 18:07

Také jsem tam byl..

... v poslední době několikrát. Je to hezké město. Jezdí tam přímý vlak z Prahy přes noc, ale pozor na vlakové zloděje. Už mne 2x okradli a tak jsem si pořídil řetěz a zámek a v kupé se zavírám.

6.11.2008 13:35

moje zkušenosti z Krakowa

Jel jsem tam vlakem před 8 lety. Moje zkušenosti: cesta: na polorozbořených nádražích, kde jsem přestupoval (jel jsem z polského Těšína), neexistovaly úschovny zavazadel, za každý vlak, který jeĺ rychleji, než krokem, jsem musel platit příplatek. V Krakowě úschovna byla, ale vysloveně pro turisty, tudíž předražená. Předražené, několikanásobně vyšší vstupné než třeba v Praze za nejvýznamnější památky a "atrakce" - Wavel, Wieliczka. Neexistence veřejných WC, neexistence normálních hospod (Poláci popíjejí většinou na lavičkách). Ale jinak je Krakow jistě krásné město a jel bych se tam podívat znova.

6.11.2008 15:51

Re: moje zkušenosti z Krakowa

No, do Krakova jezdí přímý vlak z Prahy, tzn. i ze všech měst na trase Praha-Bohumín, a další vlak z Vídně, na který lze přistoupit v dalších městech. Pak existuje další pár vlaků do Varšavy přes Katovice, v tom případě přestupujete jen jednou v Katovicích (na nádraží jsou skříňky za 8 zl.). Veřejné toalety jsou v Krakově na různých místech. Vstupné na Wawel je drahé, do ostatních muzeí stojí lístek většinou jen pár korun, a to včetně Muzea Czartoryských (ne "Czartoryjských", jak píše autor článku). Hospod je tu na můj vkus až příliš.

7.11.2008 8:52

Re: moje zkušenosti z Krakowa

S těma vlakama máte pravdu, tehdy (nevím jak dnes) byl ale přímý vlak mnohem dražší, než jet takhle s přestupama. Nazpět jsem jel ale radši už přímým. Na toalety jsem opravdu nikde, kromě nádraží, nenarazil - třeba se něco od té doby změnilo. S ostatníma muzeama máte taky pravdu - pěkné je třeba taky na hradě ve Wieliczce. Hospody v K. mi přišli spíš jako takové luxusní bary nebo restauranty, do kterých nechodím. Ale třeba jsem se mýlil.

6.11.2008 1:28

terminologie

Co se tyka Wieliczky - sachty jsou svisle a sikme, ale vzdycky nahoru a dolu, to vodorovne jsou stoly a chodby.

4.11.2008 17:51

Kavárna v Sukiennicích

Jsou tam dvě, jedna na straně kostela Panny Marie a druhá u radniční věže. Ta první byla založena před více než sto lety, jmenuje se Noworolski, je v ní velmi draho (opravdu velmi draho) a většinou i prázdno a ticho a má úžasnou starokrakovskou atmosféru. Starý nábytek, nevkusné barvy, formální, ale nikoli dokonalý servis, na všem jako by ležela vrstva prachu... Druhá kavárna se jmenuje Sukiennice a není na ní nic zvláštního. Nový nábytek, stejně draho jako u Noworolského a spousta turistů.

4.11.2008 23:44

Re: Kavárna v Sukiennicích

U Noworolskiego jsem byl se svou slečnou někdy minulý pátek a musím říct, že mě to spíš zklamalo... atmosféra pěkná, interiér dobrý, ale obsluha byla docela taková fádní, moc se nezajímala o klienty... na to, jak tam bylo neskutečně draho.

6.11.2008 15:55

Re: Kavárna v Sukiennicích

No jistě, a také reklamní porcelán, nevkusné jídelní lístky, občas je tam zima... Ale obsluha je aspoň milá, narozdíl od mnoha jiných podniků. A mají nepochybně nejlepší kremówki ve městě. Důležité je, že konečně bylo z prostranství před kavárnou odstraněno lešení, které tam překáželo několik let. Musím se opravit, Noworolski byl založen TÉMĚŘ před sto lety, přesně v roce 1910.

3.11.2008 21:51

Odkazy na fotky nefungují,

hlavní věci autor zmínil - náměstí s tržnicí, Wawel, Leonardův obraz a solný důl ve Wielicze asi 20 km od Krakowa, podle mě se ale do výkladu vůbec nehodí zmínky o řízcích a klobásách.

4.11.2008 10:16

Re: Odkazy na fotky nefungují,

Odkazy na fitky nefungují u žádného z článků „Očima ...“, bohužel, provozovatel Lidovek si toho dodnes nevšiml ...

3.11.2008 19:09

Skvělý článek, pane Karasi

ale zapomněl jste na zapiekanki na Kazimierzu :) ty jsou naprosto výtečné... jinak Krakow můžu jen doporučit, je to nádherné město...

4.11.2008 17:39

Zapiekanki na Kazimierzu nejsou nic moc

Já v Krakově tak trochu bydlím a přes Kazimierz chodím občas z města domů. Jestli myslíte zapiekanki v historickém kiosku na Placu Nowym, musím vám oponovat, podle mě jsou úplně obyčejné.

4.11.2008 23:43

Re: Zapiekanki na Kazimierzu nejsou nic moc

Já v Krakově taky tak trochu bydlím a tam na ně chodím přes celé město, přesně do toho historického kulatého kiosku na Placu Nowym... i když je pravda, že jinak jsem našel vynikající zapiekanki na Czystej poblíž rohu se Skarbową...

6.11.2008 16:01

Re: Zapiekanki a čokoláda

V tom kiosku dělají zapiekanki asi čtyři firmy, možná v tom spočívá problém, možná jsem nebyl u té správné. Prostě mně na tamních zapiekankách nic neuchvátilo, a to mám Plac Nowy při cestě :-) Ale mám jiné doporučení: stále na Kazimierzu, na rohu ulic Bozego ciala (bez diakritik) a Józefa otevřeli na jaře nejlépe zásobený polský obchod s čokoládou. Prodávají tam ty nejdůležitější značky, které si člověk závislý na čokoládě může představit: Domori, Pralus, Amedei, Michel Cluizel... Dělají i horkou čokoládu od Michela Cluizela...... Je to jen pár kroků od Placu Nowego.........

3.11.2008 13:15

Svatá pravda, pane Karas,

v Grzegorzewské ulici jsem nakupoval výtečné koňské párky a u řeky jsme je pak s kamarády a s mastnou hubou pojídali. Blahoslavený Krakow!

3.11.2008 13:14

prispevek

Tento text napsal zpravodaj CT v Polsku? Nejspis po prvnim dnu pobytuRv

3.11.2008 13:16

Re: prispevek

A to proč, prosím Vás? Dobrý den

3.11.2008 15:36

Re: prispevek

Pripada mne to na urovni zaka ZS po navratu ze skoly v prirode.

3.11.2008 19:01

Re: prispevek

Na Vaše připadání není co říct.

4.11.2008 9:45

Re: prispevek

Když si přečtete ostatní články z rubriky, zjistíte, že jsou podobné. Ti lidé v těch městech tráví mnoho času, ale tady mají vypíchnout pár bodů, které mají v daných místech rádi a chtějí je ukázeta i ostatním. Není to bedekr.

4.11.2008 17:45

Jde o něco jiného

Ti lidé ve svých metropolích žijí, nejsou to turisté, měli by o svém městě vědět víc, než kolik se dá zjistit během několika dní turistické návštěvy. Měli by znát různé tajné tipy, detaily, věci běžného života, měli by mít město prozkoumané i stranou prohlídkových tras, na periferii... Ale ve svých článcích většinou zůstávají na povrchu, jen vyjmenují základní pamětihodnosti. Platí to i zde: Sukiennice, Wawel, zvon Zygmunt... To není Krakov "očima někoho", to je prostě Krakov, objektivní, nezpochybnitelný. Kdybyste měli psát o Praze, spokojili byste se s konstatováním, že je tam Karlův most, orloj, sv. Vít a hospoda U Fleků?

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...