2. června 2012 16:54 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Královský průvod veze klenoty z Hradu na Karlštejn

Napodobeniny korunovačních klenot. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Napodobeniny korunovačních klenot. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Středověkou atmosféru už pošesté přinesl v sobotu nejen na Pražský hrad průvod v čele s císařem Karlem IV. V doprovodu jezdců na koních, dvořanů i družiníků poveze korunovační klenoty, respektive jejich napodobeniny na hrad Karlštejn. Na cestě dlouhé 42 kilometrů přes obce u Berounky jsou připraveny zastávky s hudební, divadelní a šermířskou produkcí.

Průvodu před svatovítskou katedrálou v sobotu ráno požehnal kardinál Dominik Duka. Pak se dvořané vydají přes Smíchov, Chuchli, Radotín, Černošice a Mokropsy do Dobřichovic, kde na zámku bude mimo jiné představení muzikálu Noc na Karlštejně. Na šťastlivce v Dobřichovicích čeká v sobotu večer let balónem.

Pokračování tradice Karla IV.

Královský průvod se koná vždy o prvním červnovém víkendu a je pomyslným pokračováním tradice, kterou založil Karel IV., který uchovával na Karlštejně korunovační klenoty Svaté říše římské.

Každoročně po Velikonocích je ale nechával v Praze ukazovat věřícím. Pak byly opět převezeny na Karlštejn.

V neděli se průvod zastaví v obcích Lety, Řevnice, Hlásná Třebaň.

Na poslední zastávce na louce u Karlštejna si zájemci budou moci vyzkoušet "sedmilyže", středověký mechanický kulečník nebo absolvovat školu rytířů, případně se zapojit do soutěže v jedení koláčů či o titul Miss princezna, eventuálně mohou jen sledovat myší dostihy.

Vladimír Čech v roli monarchy

K vrcholům budou stejně jako loni patřit závody mužských spřežení, kteří potáhnou vozy s ženami. Rolí monarchy a jeho manželky Elišky Pomořanské se opět ujali herci Vladimír Čech a Debora Štolbová, která královu choť ztvárňuje již od prvního ročníku průvodu, řekla za organizátory Lucie Šplíchalová. Přála by si, aby průvodu nijak cestu nezkomplikovalo nynější nestálé počasí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

První ročník průvodu uspořádal Středočeský kraj za bývalého hejtmana Petra Bendla (ODS). Jeho nástupce David Rath (ČSSD) akci označil za mrhání penězi, kraj se na ní proto přestal podílet.

Nyní je organizátorem sdružení obcí Region Karlštejnsko. Podrobný popis trasy Královského průvodu zájemci naleznou na adrese www.kralovskypruvod.eu.

ČTK, Lidovky.cz

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na Lidovky.cz