26. října 2009 9:38 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Krize zasáhla i Santu Clause, do jeho vesničky létá méně turistů

Santa Claus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Santa Claus | foto: Shutterstock

HELSINKY Ekonomická krize letos neušetří nejspíš ani Santu Clause. Mnohem méně lidí než v předcházejících letech má totiž zájem zajet se podívat do města Rovaniemi ve finském Laponsku, kde vousatý muž v červené kazajce údajně bydlí. Aerolinie Finavia zveřejnily počty objednaných charterových letů. Podle agentury APA je jich mnohem méně než minulý či předminulý rok.

Finavia počítá do Vánoc s 350 zvláštními lety do Santova bydliště na
polárním kruhu. Před dvěma lety za stejnou dobu vyprodala 612 letadel, loni pak 470.

Santa Claus údajně bydlí i v Grónsku
Rovaniemi není jediné místo na planetě, kde má Santa Claus údajně svůj příbytek. Konkurenční adresy jsou také v Grónsku a Švédsku. Vousatý muž spojený s dárky před koncem roku - děda Mráz - bydlí i v Rusku.Santova vesnička v laponském Rovaniemi žije prý hlavně z britských a ruských turistů. Martti Oinas z aerolinek Finavia si myslí, že Britové ztrácejí o výlet do vánočního království zájem hlavně kvůli silnému euru. Provozovatelům atrakce by proto doporučil, aby se do budoucna poohlédli po návštěvnících i v dalších evropských zemích.

U nás vede Ježíšek
Jestli by mohla Santova laponská vesnička přilákat turisty z Česka, je sporné. I když se obtloustlý šedovlasý kmet v červeném začal prosazovat také ve středu Evropy, tradičního Ježíška se mu zastínit nepodařilo.

ČTK, Lidovky.cz

PŘÍBĚH: Jsem závislá na dceři, nezvládnu být bez ní
PŘÍBĚH: Jsem závislá na dceři, nezvládnu být bez ní

Musím na chirurgický zákrok a já mám strach, že to ani jedna nezvládneme. Co když se jí něco stane a já si to pak budu vyčítat? Už teď pláču, když si představím, že jí budu muset dát do školky cizím lidem a 8 hodin nebudu vědět, co s ní je a jestli je v pořádku. Já to prostě nedokážu. Přemýšlím o psychologovi. Nemáte někdo radu?

Najdete na Lidovky.cz