24. května 2009 18:05 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Krkonoše opět lákají 'Mapou republiky'

Sněhová "mapa republiky" v Krkonoších. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněhová "mapa republiky" v Krkonoších. | foto: Reprofoto

PEC POD SNĚŽKOU Unikátní zbytek sněhu ve tvaru bývalého Československa zvaný Mapa republiky začíná být v těchto dnech opět vidět v Krkonoších. Přesný obrys republiky by odtávající sněhové pole na úbočí Studniční hory mohlo získat za jeden až dva týdny.

V lokalitě Studniční hory sníh každoročně vydrží nejdéle. Když je zima bohatá na sníh, mocnost sněhových vrstev tam dosahuje až 17 metrů. "Mapa republiky se začíná rýsovat. Letos na ní bylo nejvíce naměřeno přes 13 metrů sněhu. Sníh by tam měl letos vydržet až do července," řekl mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Sama lokalita Mapy republiky je turistům nepřístupná, protože leží v nejpřísněji chráněné první zóně národního parku. Dobře je však vidět například z cesty z Pece pod Sněžkou na Výrovku a z cesty z Výrovky na Luční boudu. Za příhodných podmínek je dobře viditelná až z Hradce Králové.

Dokud sníh neroztaje, nepřijde léto
Mezi krkonošskými horaly se říká, že dokud sníh na Mapě republiky neroztaje, nepřijde do Krkonoš letní počasí. Traduje se také, že před desítkami let vydržel sníh na tomto místě až do další zimy. Tradičně dlouho leží sníh také ve Velké jámě v Obřím dole, ale toto místo není vidět a je veřejnosti nepřístupné.

O víkendu v Krkonoších vládlo slunečné počasí, které do hor přilákalo tisíce turistů. Teplota na hřebenech se pohybovala kolem 15 stupňů Celsia.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz