Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Krumlov si oddechl, UNESCO točnu neřešilo

Český Krumlov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český Krumlov. | foto: Shutterstock

ČESKÝ KRUMLOV Českému Krumlovu nehrozí, že by mohl zmizet ze seznamu UNESCO. Výbor UNESCO na svém zasedání v Paříži řešil problematiku divadelní točny v zámecké zahradě jen obecně a nedal Českému Krumlovu žádné konkrétní doporučení. Stávající existence točny se nelíbí památkářům a zástupcům UNESCO, na jejímž seznamu kulturního dědictví je historické centrum města se zámeckým areálem zapsáno od roku 1992.

Místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová (SNK ED) Českému rozhlasu potvrdila, že město dostalo od výboru UNESCO pouze doporučení, aby učinilo takové zásahy, které budou k památkám co nejšetrnější.

Divadelní točnu v zámecké zahradě vlastní město České Budějovice. Podle dohody s ministerstvem kultury může otáčivé hlediště na stávajícím místě zůstat do roku 2015.

ČTĚTE TAKÉ:Zástupci jihočeského krajského úřadu, Českých Budějovicích a Českého Krumlova začátkem června potvrdili takzvanou Tříkrálovou dohodu. V ní podepsali, že představitelé kraje i obou měst jsou pro zachování točny v zámecké zahradě v Českém Krumlově. "Pro mě je podstatné místo. Varianta přesunu hlediště o několik desítek metrů dál je podle mě absolutně nesmyslná," uvedl hejtman jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD).

Aktéři se shodli na tom, že jediná možnost, jak získat peníze na
rekonstrukci nebo výstavbu nového otáčivého hlediště ve stejném prostoru, je z peněz Integrovaného operačního programu EU na Centrum exteriérového divadla. Před dalšími kroky je ale nutné znát názory členů výboru UNESCO.

Český Krumlov.

Vlastníkem zámecké zahrady je stát, respektive Národní památkový ústav. Točna se v zámecké zahradě poprvé objevila v roce 1958. Časem se hlediště rozrostlo, dnes pojme 658 diváků. Ze zahrady měla být odstraněna už na jaře 1999. Ministerstvo kultury několikrát rozhodlo o prodloužení její životnosti.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...