Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Kuba čeká nejlepší sezonu

Kuba, Havana (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuba, Havana (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

HAVANA Arabské jaro, změny v politice USA i ekonomické reformy doma nahrávají rozvoji cestovního ruchu, který komunisty ovládané Kubě slibuje jednu z nejlepších sezon. Zároveň ale představují zkoušku kubánské schopnosti uspokojit poptávku po ubytování, napsala agentura Reuters.

Hotely jsou plné k prasknutí a historická čtvrť Stará Havana v centru metropole je zaplněna turisty ze všech koutů světa. Užívají si zimního slunce u stolků před kavárnami, nebo se procházejí úzkými koloniálními uličkami.

V baru Bodeguita del Medio, kde si Ernest Hemingway dával známé mojito a kde ho dnes napodobují turisté, se tísní množství lidí; nejméně stejné množství zájemců, kteří chtějí dovnitř, čeká venku.

"Máme kapacitu zcela zaplněnou. Plážové resorty, havanské centrum, všechno je úplně plné. Ve vnitrozemí pokoj nenajdete, nikde," říká manažer zahraniční hotelové společnosti. Nechce být jmenován, aby se nedostal do problémů s kubánskými úřady.

El Yunque, Baracoa, Kuba

El Yunque, Baracoa, Kuba

Američtí turisté mohou pomocí organizovaných zájezdů legálně vycestovat na Kubu.

Pouliční kapela v Havaně

Loňský rok byl pro Kubu vynikající - navštívilo ji 2,7 milionu lidí - a letošek bude možná z tohoto pohledu ještě lepší. A cestovní ruch přináší do kubánské pokladny nejvíce tvrdé měny. Loni to bylo 2,3 miliardy dolarů.

Podle odborníků na turistiku pokračuje růst počtu návštěvníků z Kanady, stále více na Kubu ale jezdí také Argentinci a Rusové. Loni se rovněž začal zvyšovat počet turistů z Evropy.

A mnoho lidí, kteří zimní dovolenou trávili obvykle v severní Africe, teď hledá nové destinace kvůli bezpečnostním rizikům vyvolaným nepokoji takzvaného arabského jara.

Na Kubu ale turisty neláká jen slunce a moře, nýbrž i politická stabilita a poměrně nízká zločinnost. "Je to prostě druh nejistoty. Zejména na německém trhu - jakmile je někde krize, okamžitě tam přestanou jezdit. Kuba je považována za bezpečnou," vysvětlil šéf havanské pobočky jedné evropské agentury.

ČTĚTE TAKÉ:

"Chcete bezpečnost, to je Havana. Odhadl bych, že jen z Francie se vydalo na Kubu o 20 procent víc lidí, hlavně kvůli událostem v severní Africe," uvedl manažer hotelové společnosti. Podle něho ve prospěch Kuby ztrácí většinu turistů Egypt, který má srovnatelné ceny zájezdů, ale pokračují v něm politické nepokoje.

Vypálené dírky od cigaret

Zvláštní skupinu turistů tvoří američtí Kubánci, kteří se na ostrov vydávají hromadně od roku 2009, kdy prezident Barack Obama zmírnil restrikce pro cesty na Kubu. Podle neoficiálních údajů se jen v roce 2010 do původní vlasti vypravilo z USA 375 000 Kubánců. Většinou zůstávají u příbuzných a nebydlí v hotelích, zato si ale najímají mnoho aut.

Jsou známí tím, že občas cigaretami vypalují dírky do sedadel jako vzdor vládě, před níž oni či jejich rodina odešla, respektive na protest proti hrůzně vysokým cenám za pronájem vozidla.

Teď ale roste i počet jiných Američanů. Po Obamových krocích je pro ně snazší vycestovat na Kubu, což jim dřívější pravidla ekonomického embarga starého půl století fakticky znemožňovala. Zabírají nejlepší pokoje v havanských hotelích a stále více je lze spatřit v ulicích a restauracích.

Doňa Blanquita - domácí restaurace (paladar) v Havaně

Doňa Blanquita - domácí restaurace (paladar) v Havaně

Nicméně od ostatních turistů jsou jaksi izolovaní - podle pravidel ale nejezdí na rekreaci, nýbrž cestují v rámci zájezdů se vzdělávacím či jinak cíleným programem. Navštěvují muzea, školy, nemocnice, tabákové farmy a na vlastní volno mají jen velmi málo času. Nechtějí na sebe upozorňovat, aby se nedostali do potíží se svými úřady.

V roce 2010 podle ostrovních zdrojů sem přijelo 63 046 Američanů nekubánského původu. Loni Washington začal vydávat licence pro cesty na Kubu a od té doby poptávka po nich roste, řekl ředitel agentury Insight Cuba Tom Popper. Podle něho zájem Američanů vyvolává i to, že dlouhá léta byla Kuba pro Američany zakázaným ovocem.

U soukromníka lepší než ve státním

Ovšem přispívají k tomu i ekonomické reformy prosazované kubánským vůdcem Raúlem Castrem. Podporu má soukromé podnikání, zmenšuje se role státu.

V soukromém sektoru je nyní přes 350 000 lidí, jako houby po dešti se objevují rodinné restaurace, prodávat je možné dům či automobil.

ČTĚTE TAKÉ:

Mnoho lidí chce Kubu vidět, jaká byla a je. Jsou ale zvědaví i na změny, o kterých četli. Na seznamu atrakcí jsou mimo jiné rodinné restaurace - jedinečná příležitost pojíst venku v něčím domě; obvykle také nabízejí mnohem lepší jídlo než jednotvárný jídelníček státních podniků.

Turistické zázemí je slabé. Zatím

Rostoucí poptávka ale potřebuje zlepšit a rozšířit turistickou infrastrukturu, hlavně ve městech. Ani ty nejlepší hotely se nemohou srovnávat s nejlepšími v jiných zemích. Standardy prudce padají podle ceny a umístění.

Některé jsou špatně udržované a nemají teplou vodu. A vůbec je hotelů prostě stále nedostatek. Vláda proto dokonce bezprecedentně umožnila dvěma agenturám, aby ubytovaly své klienty v soukromí.

Zřejmě potrvá nejméně pět let, než bude dostatek hotelových kapacit, ale jet na Kubu není o pobytu v pokoji, nýbrž v zemi, zdůrazňuje Popper.

,

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...