Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kus Evropy v Karibiku. Bílé pláže a potápění na ostrovech Guadeloupe a Martinik

Nejvýchodnější bod Guadeloupe | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvýchodnější bod Guadeloupe | foto: Jiří Kofr, HedvabnaStezka.cz

Pokud patříte mezi ty, kteří mají rádi exotiku a současně se nechtějí vzdát evropských zvyklostí, tak jsou pro vás karibské ostrovy Guadeloupe a Martinik tou pravou volbou. Bílé pláže a potápění či šnorchlování se tady dá jednoduše kombinovat s aktivní turistikou v podobě prozkoumávání pralesa ve vnitrozemí, kde se nacházejí divoké řeky a vodopády. Tyto ostrovy jsou zárukou aktivní dovolené.

Letní kurz angličtiny
Seriál LN od 24. 6. Více >

Karibik, ráj všech milovníků moře a poklidného stylu života, je nyní pro Evropany velmi dostupnou destinací. Návětrné ostrovy jsou totiž díky pravidelným leteckým spojům z Paříže velmi dobře dostupné. Jejich část, Francouzské Antily, mezi které patří ostrovy Guadeloupe a Martinik, spadají oficiálně do Francouzských teritorií, a proto na cestu nebudete potřebovat vízum a teoreticky ani pas. Budete totiž stále v Evropské unii. Příjemné je také placení eurem a pro mnohé Evropany úřední jazyk francouzština.

Podnebí je na obou ostrovech velmi přívětivé. Teplota je po celý rok konstantní kolem 25 stupňů Celsia. Období sucha a hlavní turistická sezona je od prosince do dubna, ostatní měsíce spadne velké množství srážek a od června do října je zde oficiálně hurikánová sezona. V té době přichází velké fronty z Atlantického oceánu, které se často promění v ničivé tropické bouře.

Guadeloupe – motýlí ostrov

Při pohledu na mapu zjistíte, že tvar ostrova je jako dvě motýlí křídla. Toto přízvisko tedy nemá původ v hojnosti motýlů, ale ve tvaru ostrova. Fauna je ale na Guadeloupe i přes obrovský každoroční příliv turistů dost bohatá. Nenarazíte sice na velké savce, můžete však velmi často pozorovat volně poletující kolibříky, volavky, pelikány, fregatky a další, je to tedy ráj pro ornitology.

Ostrov se dělí na dvě části, které jsou propojeny územím porostlým mangrovy. Rozlohou větší část Grande-Terre má nízkou nadmořskou výšku a je proslulá bílými karibskými plážemi na jihu, kde je jedna vedle druhé. To si ale vyžaduje i pozornost turistů a hotelových komplexů, proto jsou tyto velmi často zahlcené a pro milovníky přírody a opravdového klidu ne tak zajímavé. Zbytek ostrova pak pokrývají pole s cukrovou třtinou a staré mlýny.

Termiti čistí pralesy tím, že žerou dřevo
Helikonie jsou na ostrovech běžné

Rozmanitější je druhá část, Basse-Terre, která je hornatá s tropickým pralesem a černými sopečnými plážemi. Pokud jste milovníkem moře a rádi se potápíte nebo šnorchlujete, tak rozhodně navštivte vesničku Pigeon a nedaleký ostrov Illet de Pigeon. Jedná se o malý neobydlený ostrůvek, kolem něhož se nachází korálové útesy a bohatý podmořský život. Malým tajemstvím je přítomnost mořských želv nedaleko pláže. Není zde sice jinak moc k vidění, želvy se zde však pasou a žijí po většinu části roku. Pokud se tedy vydáte šnorchlovat, nejspíš minimálně jednu spatříte.

Pokud máte raději pohyb v přírodě, přes celý ostrov, vč. nejvyšší hory Sufriére (1467 m), který je stále aktiní sopkou, se táhne turistická trasa. Většina vnitrozemí této části Guadeloupe je pokryta tropickým pralesem, ve kterém se ukrývají divoké horské řeky a vodopády. Pokud se tedy budete chtít osvěžit po náročném dni, neváhejte se u jednoho zastavit.

Martinik – ostrov rumu a květin

Stejně jako na Guadeloupe sem lákají většinu turistů pláže. Martinik však má co nabídnout i ve vnitrozemí. Zatímco hlavní pláže jsou na jihu ostrova, sever je pokrytý deštným pralesem a nachází se na něm nejvyšší hora, Monte Pelée (1397 m), která je dosud aktivní sopkou, která naposledy soptila v roce 1902. Tato katastrofa stála život 30 tisíc lidí a zalila úplně celé město St. Pierre. Dnes v městečku žiju 8 tisíc obyvatel a je zde muzeum věnované této události.

Deštný prales na Martiniku je velmi bohatý na floru. Zejména barevné květy volně rostoucích orchidejí a helikonií vás budou doslova fascinovat. Pokud máte rádi adrenalin a dobrodružství, můžete si zkusit jednu z aktivit jako je canyoning nebo jednu z pěších túr v deštném pralese za vodopády.

Vodopády jsou velmi příjemným osvěžením

Na druhé polovině ostrova narazíte ve vnitrozemí především na pole s cukrovou třtinou, hlavní surovinou pro výrobu kvalitního rumu. Martinik je proslulý svým rumem, který je považován za jeden z nejlepších na světě. Milovníci kvalitního pití se zde kvůli němu sjíždí z celého světa.

Pokud vám tedy vyhovuje cestovat na exotická místa, ale nechcete se vzdát komfortu evropské kultury, tyto Martinik a Guadeloupe jsou zcela ideální. Určitě se ale do začátku naučte alespoň pár základních slovíček francouzsky. Oba ostrovy nejsou zrovna levnou destinací, proto doporučuji si předem dobře naplánovat, jaké aktivity budete chtít dělat a určit si základní rozpočet.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...