Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kutnohorskou kostnici čeká rekonstrukce, první etapa začne v létě

Kutnohorskou kostnici čeká rozsáhlá rekonstrukce, první etapa začne v létě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kutnohorskou kostnici čeká rozsáhlá rekonstrukce, první etapa začne v létě | foto: ČTK

KUTHÁ HORA Kutnohorskou kostnici čeká rozsáhlá rekonstrukce. První etapa, která začne v létě, se zaměří na střechu a krovy a potrvá asi 16 měsíců. V další fázi by mohlo přijít na řadu zajištění čtyř pyramid s pozůstatky 40.000 obětí moru a husitských válek.

Lidské kosti je třeba rozebrat a znovu sestavit. Vše musí být vráceno do původní podoby, neměla by se nijak měnit struktura ani barevnost. Památka zůstane během oprav otevřena, řekl ČTK Petr Jakeš ze sedlecké farnosti.

"Připravujeme se na to po ekonomické stránce a tvoříme rezervy. Start první etapy vypadá na 1. července," uvedl Jakeš.

Přestože jsou pozůstatky bedlivě střeženy, koncem loňského roku kdosi odcizil jednu z lebek.

Rekonstrukce střechy a krovů si podle něj vyžádá miliony korun, přesnější čísla zatím farnost k dispozici nemá. "Byť už projektovou dokumentaci z větší části máme a už musela jít na úřady, tak rozpočet se stále upřesňuje," poznamenal Jakeš.

Pyramidy z lidských kostí

Co bude navazovat na první etapu, zatím není jasné. Buď se bude ještě pracovat venku na odvodnění objektu, nebo se přejde do interiérů, kde bude nutné rozebrat pozůstatky uložené v bočních kaplích, vystěhovat je, očistit, ošetřit, zajistit statiku pilířů a vše znovu sesadit.

Práce na každé ze čtyř pyramid z lidských kostí má podle Jakeše trvat zhruba rok. Bude přitom zapotřebí velmi podrobná dokumentace ke každé vrstvě. "Zatím ale nevíme, kterou etapu jak zařadit," podotkl Jakeš. Rozhodnutí by podle něj mělo padnout ještě letos.

Kutnohorskou kostnici čeká rozsáhlá rekonstrukce. První etapa, která začne v létě, se zaměří na střechu a krovy a potrvá asi 16 měsíců.

Kostnice je jednou z nejnavštěvovanějších kutnohorských památek. Někdejší hřbitovní kapli ze 14. století zdobí téměř výhradně lidské kosti, které do nynější podoby srovnal řezbář František Rint.

Přestože jsou pozůstatky bedlivě střeženy, koncem loňského roku kdosi odcizil jednu z lebek. Podle Jakeše se to ale stává jen výjimečně. Lebku někdo ukradl i v minulosti, ale pak ji zřejmě pod tíhou svědomí vrátil. "Přišla v krabici ze zahraničí," uvedl Jakeš.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!