Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Květinové Holandsko aneb vše o tulipánech

Dnes patří Nizozemsko mezi největšího exportéra těchto květin na světě.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dnes patří Nizozemsko mezi největšího exportéra těchto květin na světě.... | foto: Klára Řezníčková ,HedvábnáStezka.cz

Tulipány patří k Holandsku stejně jako sýr či větrné mlýny. Nejen, že jsou již tradičním symbolem Nizozemského království, zároveň jsou i jedním z nejznámějších vývozních artiklů této země. V tomto směru se však Nizozemci neomezují pouze na tulipány.

Podíl Holandska na celosvětovém vývozu řezaných květin je celých 60 procent a Nizozemsko je tak jejich největším vývozcem na světě. Přibližně 85 procent květin je přitom určeno pro evropský trh.

Nizozemci jsou již odjakživa vášnivými milovníky květin, květinové výzdoby a dekorace. To je jasné, každému, kdo kdy tuto zemi navštívil. Jsou tu k vidění umně upravené zahrádky a předzahrádky domů, truhlíky a ozdobné květináče na oknech nebo pugety vždy čerstvých řezaných květin, které nesmí chybět na žádném stole. Holandské květinové trhy nabízejí nepřeberné množství nejrůznějších druhů květin, nejoblíbenější ale stejně vždy byl a bude právě tulipán.

Tulipán, symbol Nizozemska

Původní domovinou tulipánů je Čína, odkud se postupně dostaly do Turecka, severní Afriky a Japonska. Existuje několik verzí, jak se tulipán dostal přes Turecko do Evropy. Jedna z nich říká, že první tulipány se objevily v Evropě koncem 16. století v císařské zahradě ve Vídni. Odtud se jako velká rarita dostaly na dvůr císaře Rudolfa II.

-

Z Čech tulipány doputovaly až do Holandska, kde se záhy staly extrémně populární. Ať už to bylo tak nebo jinak, Nizozemci si tulipány nesmírně oblíbili a v letech 1634-37 ovládla Nizozemsko dokonce „tulipánománie“. Cena cibulky se rovnala ceně domu na grachtu a několikanásobně převyšovala roční plat běžného řemeslníka.

V Amsterdamu byla dokonce otevřena první tulipánová burza na světě. Málokdo tehdy věděl, že příčinou nejoblíbenějších skvrnitých a žíhaných variací je virus. Jak se tulipán rozmnožoval a domácněl, jeho cena klesala. Za druhé světové války, v době takzvané „hladové zimy“, vyhladovělí obyvatelé Amsterdamu cibulky tulipánů dokonce jedli.

Burza v Alsmeeru

Dnes patří Nizozemsko mezi největšího exportéra těchto květin na světě. Tulipány se pěstují především v provincii Severní Holandsko (Noord Holland), v tvz. Bollenstreeku, kde je pro ně příhodné klima i půda. Lány rozkvetlých tulipánů sklízejí stroje podobné kombajnům, květiny seřežou a ty putují rovnou na květinovou burzu.

Holandské květinové trhy nabízejí nepřeberné množství nejrůznějších druhů...

Jedna z nejznámějších je burza městečka Alsmeer. Každý den se tu draží květiny nejen z Nizozemska, ale z téměř padesáti zemí světa, především z Jižní Ameriky a Afriky. Ještě týž den jsou vydražené květiny expedovány z blízkého letiště Schiphol do celého světa. Alsmeer se nachází necelých 15 km jihozápadně od Amsterdamu a burzu lze navštívit. Tato nevšední podívaná a zdejší atmosféra rozhodně stojí za to.

Dražby začínají již od sedmi hodin ráno a z vyvýšených galerií zde můžete pozorovat celý proces od samotného vydražení květin až po jejich okamžitou expedici zástupy hbitých vozíků. Draží se elektronicky speciálním nizozemským způsobem, kdy se vyvolá nejvyšší možná cena květin, která následně klesá. Obchodníci musí být velmi ostražití, aby nekoupili květiny příliš draho, ale zase aby jim je nevyfoukl někdo jiný. Prostory burzy jsou krásně provoněny vůní nejrůznějších květin a z jejich barev vám bude přecházet zrak. Dopravit se sem lze z Amsterdamu i přímo z Alsmeeru autobusovou linkou 172. Další možnost představuje samozřejmě také kolo.

Ne všechny květiny jsou však určeny pro export. Mnohé skončí na místních trzích, kde si pak za pár eur můžete koupit velké svazky nejen tulipánů. Květinový trh je i v Amsterdamu, pořídíte tam samozřejmě i cibulky a jiné sazenice. Zkušenost bohužel praví, že dárkově balené cibule ve vysoce dekorativních dřeváčcích nemusí být vždy „čerstvé“ a lepší je si cibulky vybrat zvlášť.

Přehlídka jarních květin v Keukenhofu

Milovníci květin by si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu květinové zahrady Keukenhof. Keukenhof se nachází mezi městy Leiden a Haarlem, u městečka Lisse. Tento proslulý květinový park se rozkládá ploše 32 hektarů a na jeho území každoročně vykvete 6–7 milionů květin, které představují největší kolekci cibulovitých rostlin na světě. K dispozici je tu celých 15 km cest a cestiček. K vidění jsou nejrůznější druhy, tvary a velikosti tulipánů, hyacintů, krokusů, narcisů, lilií a nejen to. Obdivovat zde můžete úžasné rozkvetlé záhony a květinové dekorace, ale i doprovodný program, který je každý rok zasvěcen jinému tématu. O celý park se přitom stará pouze 24 zahradníků.

Podíl Holandska na celosvětovém vývozu řezaných květin je celých 60 procent a...

Podíl Holandska na celosvětovém vývozu řezaných květin je celých 60 procent a...

Veřejnosti byl tento park zpřístupněn až v roce 1950. Původně se jednalo zahradu, která byla součástí hradu Keukenhof a její rozlehlé plochy byly používány na pěstování zeleniny a bylinek. Keukenhof se od té doby otvírá každý rok vždy pouze na několik týdnů v období přibližně od poloviny března do poloviny května a každý rok jej navštíví bezmála 800 000 návštěvníků.

Veřejnou dopravou se sem lze dopravit expresním autobusem 54, který vyjíždí od vlakového nádraží v Leidenu nebo expresní linkou 58 přímo z letiště Amsterdam Schiphol. Přímo u řidiče si lze zakoupit zvýhodněný Keukenhof pass, který zahrnuje zpáteční jízdenku a vstupné. I zde se opět nabízí samozřejmě také kolo s krásnou projížďkou krajinou tulipánových polí jako bonus.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...