19. února 2009 10:11 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kvůli krizi je méně turistů

PRAHA V českých hotelech se loni ubytovalo 12 840 000 hostů. To je o jedno procento méně než předloni. Pokles nastal poprvé od povodňového roku 2002. Do hotelů zavítalo méně cizinců i Čechů, o turisty přišly kromě Prahy a jižní Moravy všechny kraje. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.

Větší pokles hlásí statistici u počtu nocí, které hosté v hotelech strávili. Celkem se počet přenocování loni meziročně snížil o 3,8 procenta. Nárůst zaznamenaly pouze tří a čtyřhvězdičkové hotely. Naopak největší propad měly penziony. Útlum zaznamenal cestovní ruch především ve čtvrtém čtvrtletí, kdy se v hotelech ubytovalo o 5,4 procenta méně hostů a přenocování bylo o 8,2 procenta méně.

Z celkového počtu hotelových hostů přijelo loni 52 procent z ciziny. Počet zahraničních turistů se snížil o 25 tisíc na 6,65 milionu. Nejvíce přijelo tradičně Němců, celkem 1,5 milionu. Následují Britové, jejichž počet klesl o 14 procent na 485 tisíc. Na třetí místo se dostali Rusové, kterých naopak přijelo o 30 procent více, celkem 420 tisíc.

Nejhorší částí roku byly pro podnikatele v cestovním ruchu poslední tři měsíce. Počet cizinců semeziročně snížil o 6,3 procenta a Čechů o 4,2 procenta. Ještě o několik procentních bodů prudší byl pokles u obou skupin v počtu přenocování. Zahraničních turistů přijelo méně z většiny tradičních destinací, největší pokles zaznamenali statistici u Britů (-23 procent).
„Poklesy hodnot ve čtvrtém čtvrtletí roku 2008 jsou důsledkem dopadů globální ekonomické krize, která se v tomto období začala projevovat i v oblasti cestovního ruchu,“ uvedl analytik Jaromír Beránek. Ten předpokládá, že v letošním roce bude trend pokračovat. Podle Beránkova odhadu přijede letos kvůli nízké poptávce až o deset procent méně turistů ze zahraničí.
ČTK

Najdete na Lidovky.cz