16. července 2008 15:38 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Lahodné 'lignje'

Oslava darů moře. Na Makarské probíhají během léta takzvané „rybářské noci“, kde mohou turisté ochutnat ryby a mořské plody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslava darů moře. Na Makarské probíhají během léta takzvané „rybářské noci“, kde mohou turisté ochutnat ryby a mořské plody. | foto: Lidové noviny

PRAHA Shodnout se na tom, co je chorvatské národní jídlo, není jednoduché. Když takovou otázku položíte Chorvatům, většina řekne, že je to pršut. Syrová šunka, která byla usušena na vzduchu a posléze vyuzena, skutečně nechybí v žádné restauraci. Ale místních specialit má Chorvatsko víc.

Na Istrii jsou výjimečnou pochoutkou lanýže. Domovem nejvzácnější odrůdy, bílého lanýže, jsou lesy u městečka Motuvun ve vnitrozemí. Cena jednoho kilogramu může dosáhnout i několika tisíc eur. Delikatesou jsou například kozí sýr s lanýži či omeleta s hrstí orestovaných hub.

V celém Chorvatsku také můžete vybírat z mnoha druhů ryb či mořských plodů. Pobřežní kuchyně je typicky středomořská se spoustou oliv, česneku, ryb a bylinek.
Jídlo většinou začíná těstovinami či rizotem s mořskými živočichy. Za pozornost také stojí salata ot hobotnice. Je to nakrájená vařená chobotnice s cibulí, olejem a octem. Vzdáleně se dá přirovnat k tlačence s cibulí vylepšené o vůni moře.

Chorvatský aperitiv
Loza (též lozovača) je pálenka z vinných hroznů. V poslední době se však častěji objevuje ochucená. Jako čistý destilát je oblíbená zejména u těch, kdo dávají přednost čistým klasickým pálenkám bez jakýchkoliv přísad.

Ořechovice (orahovica) se pije v celém Chorvatsku. Má nízký obsah alkoholu a bývá často uváděna jako likér. Je tmavě hnědá a má hořkosladkou chuť.

Medica se nazývá také „medová rakije“. Ze všech rakijí se nejvíce blíží likéru, obsah alkoholu se pohybuje kolem dvaceti procent.

Travarica je destilát s přísadou různých bylin (trav). Louhováním rostlin získává nápoj svou typickou chuť a žlutavou či nazelenalou barvu.


Pokud si jako hlavní jídlo vyberete rybu, dejte si pozor na konečnou cenu. Ta se udává za jeden kilogram a předem těžko odhadnete konečnou cenu. Opravdovou lahůdkou jsou olihně (lignje). Připravují se na dva způsoby: na kolečka nakrájené a osmažené nebo na grilu.

Před každým jídlem rakija
O téměř každé chorvatské pálence se dočtete, že má léčivé účinky. I kdyby to nebyla pravda, podle mínění většiny Chorvatů je panák místní pálenky nutností pro podporu dobrého trávení. Rakija, jak je v chorvatštině obecně označován místní destilát, se vyskytuje v mnoha formách. Liší se nejen základní surovinou, z níž se destiluje, nebo případnými přísadami, ale i podle místa svého původu. Nejrozšířenější je pravděpodobně travarica. Jak už její název napovídá, je to destilát s rostlinným vylepšením. Jednotlivé druhy travarice se od sebe liší podle toho, jaké byliny jsou jejími přísadami, ale i v závislosti na tom, jak dlouho se nechávají v pálence vyluhovat.

Nejčastěji se k ochucení používá routa a máta. Někdy poznáte i šalvěj, rozmarýnu, levanduli nebo dokonce kopr či růžové okvětní lístky. V travarici můžete identifikovat také nejrůznější kombinace těchto bylin nebo prostě cokoliv, co přijde při výrobě pod ruku.

Má-li být pálenka používána jako lék, přidává se do ní pelyněk. Intenzita příchuti a barvy závisí na tom, jak dlouho se pelyněk nechá vyluhovat. Přitom platí jednoduché pravidlo: čím je výluh silnější, tím je destilát účinnější. Uvedená kombinace má údajně také vynikající účinek jako masážní emulze při bolestech zad.

Michal Karásek

Advantage Consulting, s.r.o.
SAP SPECIALISTA

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz