6. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Lanovka na Ještěd slaví úspěchy, teď ji odstaví kvůli údržbě

4. televizní vysílač a hotel Ještěd | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 4. televizní vysílač a hotel Ještěd | foto: jested

LIBEREC Lanovka na Ještěd už nyní přepravila více lidí než za celý loňský rok. Od pondělí ale bude mimo provoz. Důvodem je pravidelná údržba před zimní sezonou.

"Znovu se rozjede v sobotu 17. listopadu," informoval o tom přednosta lanovky Vladimír Štěpán. "Loni jsme za celý rok přepravili 218 000 lidí, letos jich je už o tři tisíce více," uvedl přednosta. Sezonu přitom poznamenal dvoudenní výpadek v červenci, kdy byl po zásahu bleskem vyřazen z provozu jeden ze stykačů.

Lanovka na Ještědu

Horský hotel Ještěd

Lanovka je technickou zajímavostí, vybudovala ji na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Stavba lanovky začala 15. června 1932 a do provozu byla dráha uvedena 27. června 1933. V letech 1971 až 1975 byla lanovka modernizována. Od minulého roku má nová nosná lana za deset milionů korun, která vydrží minimálně 30 let.

Červenec přitom patří k měsícům, kdy lanovka přepraví nejvíce cestujících. V nejvytíženějších dnech to je až 2900 lidí.

Lanovku postavenou před 80 lety využívají nejen obyvatelé Liberce, je také oblíbenou atrakcí pro turisty. Je dlouhá 1188 metrů, dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, vrchní pod Ještědem o 400 metrů výš. V nejvyšším bodě se kabina dostává 30 metrů nad zem. Na Ještěd jede čtyři minuty.

Od pondělí se lanová dráha zastaví na 12 dnů. Důvodem je pravidelná revize, kterou dvoukabinová lanovka jezdící z libereckého Horního Hanychova na vrchol Ještědu prochází každého půl roku. Technici při ní zkontrolují, v jakém je stavu.

Na horní stanici v příštích dnech navíc opraví hlavní rozvaděč elektrického proudu na přívodu od vysílače Ještěd. "Zhotovíme také nové koncovky na tažném a přítažném lanu a zároveň vyměníme kabinu číslo 1. Místo ní bude použita kabina, která je v současné době v opravě," uvedl Štěpán. Revize a výměna kabiny bude stát asi 600 000 korun.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz