8. března 2011 8:30 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Letecké i autobusové zájezdy zdraží kvůli ropě o stovky korun

Pláž Cala Rovira, Costa Brava. Katalánsko láká Čechy dosažitelností autobusem, a tedy nižší cenou zájezdu. Jen ta cesta trvá 20 hodin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláž Cala Rovira, Costa Brava. Katalánsko láká Čechy dosažitelností autobusem, a tedy nižší cenou zájezdu. Jen ta cesta trvá 20 hodin. | foto: Shutterstock

Tuzemští zájemci o zahraniční dovolenou budou kvůli rostoucím cenám ropy muset počítat se zdražením leteckých i autokarových zájezdů, odhaduje analytická společnost Mag Consulting. Letecké zájezdy ke Středozemnímu moři podraží podle ní o 400 až 500 korun, o stovky korun se v letní sezoně zvýší i ceny autobusových zájezdů.

"Většina cestovních kanceláří při kalkulaci výsledné ceny zájezdu počítala s cenou ropy výrazně pod hranicí 100 dolarů. Dnes je však v návaznosti na konflikt v severní Africe a na Blízkém východě cena ropy na úrovni 120 dolarů a je více než pravděpodobné, že se i nadále bude zvyšovat," popsal Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting. Podle něj tak cestovním kancelářím nezbývá nic jiného, než růst nákladů promítnout do konečné ceny zájezdu.

Některé cestovní kanceláře zvyšování katalogových cen během prodeje považují za poslední možné řešení. Například Exim Tours podle svého obchodního ředitele Jana Koláčného bedlivě sleduje situaci na trzích s ropou a o zdražování zatím nerozhodl. "Ke zvyšování cen přistupujeme s největší opatrností a pouze tehdy, když nebude možné náklady pokrýt z jiných zdrojů," uvedl Koláčný.

Některé cestovky pokryjí růst cen z vlastních rezerv
Růst cen zájezdů kvůli drahé ropě ovšem připustila většina cestovních kanceláří, které v anketě oslovila Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (ACČKA). Zdražení letenek kvůli rostoucím palivovým příplatkům se většina pokusí pokrýt z vlastních rezerv jen do výše zhruba 200 korun. K možnosti dorovnat růst nákladů do výše 400 korun se přihlásila jediná cestovní kancelář. Pokud by ceny požadované dopravcem dlouhodobě převýšily tyto částky, cestovní kanceláře by podle ankety zájezdy zdražily.

Z velkých cestovních kanceláří už růst cen leteckých zájezdů ohlásila cestovní kancelář Fischer, která v závislosti na délce letu zvýšila od března ceny o 300 až 500 korun na osobu. Další velké cestovní kanceláře, například Čedok a Firo-tour, o úpravě katalogových cen dosud nerozhodly a podobně jako Exim Tours situaci sledují.

Růst cen podle Mag Consultingu čeká kromě leteckých zájezdů i dovolené s autobusovou dopravou. Analytická společnost očekává kvůli dražší naftě skokové zdražení autobusových zájezdů o stovky korun. V minulých letech prý cestovní kanceláře ceny těchto zájezdů nezvyšovaly, naopak kvůli ekonomické recesi musely na úkor svých tržeb zlevňovat. Další zvýšení nákladů z vlastních marží ale podle Mag Consultingu cestovní kanceláře pokryjí jen velmi těžko.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!