19. dubna 2011 8:06 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Letecké muzeum v Deštné láká na atomovou pumu

Napodobenina atomové pumy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Napodobenina atomové pumy. | foto: ČTK

DEŠTNÁ (JINDŘICHOHRADECKO) Letecké muzeum v Deštné na Jindřichohradecku nabídne návštěvníkům v této sezoně jedinečný exponát. Lidé si zde budou moct rok prohlížet zapůjčenou napodobeninu atomové pumy, která jako jediná zůstala zachována v České republice.

Momentálně bomba představuje jen prázdnou připomínku historie. Uvnitř už totiž není směs fosforu s petrolejem, která kdysi při explozi takových napodobenin vizuálně simulovala jaderný výbuch. "Zůstal skutečně jen obal z bomby, ale jedná se o věrnou kopii atomové pumy," řekl vedoucí deštenského leteckého muzea Radek Novák.

Napodobenina atomové pumy.

Na Jindřichohradecko se bomba dostala 1. dubna letošního roku. Letecké muzeum ji získalo od pyrotechniků z Pardubic. "Vzhledem k tomu, že je prázdná, váží něco přes 200 kilogramů. Ve čtyřech lidech jsme ji naložili do auta a převezli sem," řekl Novák. V Deštné ji mají půjčenou na rok.

Sovětští letci tento druh pumy testovali v 70. letech minulého století na území tehdejší Německé demokratické republiky. Ve vedlejší Spolkové republice Německo však zkouška způsobila paniku. Puma po explozi skutečně vytvořila efekt takzvaného atomového hřibu několik desítek metrů vysokého.

Napodobenina atomové pumy.

Letecké muzeum v Deštné, které vzniklo před dvěma roky, připomíná osudy československých válečných letců. Expozice mapuje také rozvoj civilní a vojenské aviatiky především na jihu Čech. Projekt vytvořili členové Klubu historie letectví z Jindřichova Hradce společně s městem Deštná.

Muzeum také disponuje ojedinělou sbírkou. Vlastní trochu hlíny téměř z každého zahraničního hrobu československého letce, který padl za druhé světové války a jehož ostatky byly nalezeny. "Chybí nám pouze pár hrobů z Maroka, Baham a Kanady," řekl Novák. Místnost, kde jsou v muzeu náprstky s hlínou z hrobů vystavené, vysvětil biskup.

Přestavba bývalého kina na letecké muzeum a vytvoření expozice si vyžádalo téměř 1,3 milionu korun, přičemž velkou část nákladů zaplatilo město.

Letošní sezona v leteckém muzeu začne 30. dubna. Otevřeno bude denně kromě pondělí.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!