Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Letíte do USA? Doutníky, ovoce nebo tlačenku raději nechte doma

Nová řada doutníků Cohiba jménem Behike. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová řada doutníků Cohiba jménem Behike. | foto: Reprofoto

NEW YORK Co má společného ovoce, tlačenka nebo kinder-vajíčka třeba s kubánskými doutníky, želvovinou nebo historickými artefakty? Odpověď je jednoduchá: Všechno vás může dostat do problémů, pokud to celníci v USA najdou ve vašem kufru. Napsal to server MSNBC, který se pozastavil nad nejkurióznějšími suvenýry, jejichž dovoz je do Spojených států zakázán.

Na úvod užitečný tip pro cestovatele: exotická zvířata celníkům neukazujte.

Pokud by se touto radou řídil jistý Robert Cusack v roce 2002 a zabránil své rajce, aby při rutinní kontrole na losangeleském letišti vyletěla z jeho kufru, mohl si ušetřit spoustu problémů. Pak už musel přiznat všechno, a tak na otázku celníků, jestli nemá ještě něco, co by jim měl ukázat, odpověděl: "Ano, mám v kalhotách opice." A nelhal - v nohavicích měl skutečně nacpané dva drobné primáty.

Jednou z nepopiratelných radostí cestování jsou suvenýry, které si člověk veze domů, ale některé z nich mohou vzbudit nežádoucí pozornost celníků, i kdyby nešlo o nic tak pikantního, jako jsou opice v kalhotách.

Kromě věcí, které se samy nabízejí - jako jsou politicky problematické suvenýry v podobě kubánských doutníků, kousky historických artefaktů, jež by měly zůstat v zemi svého původu, či želvovinové šperky z krunýřů chráněných druhů - mohou cestovatele dostat do problémů i zjevně neškodné předměty.

Octomilka

Běžným strůjcem potíží jsou potraviny a nápoje; často představují zdravotní a ekologická rizika, kvůli nimž jsou nezbytná přísná pravidla. Proč je jejich dodržování tak důležité, je možné ukázat na boji proti středozemní octomilce, který už americký stát Kalifornie stál 100 milionů dolarů.

Předpokládá se, že octomilky na jih USA zavlekl jediný turista, který si dovezl jediný kousek octomilkou napadeného ovoce. Ale ne všechna omezení dovozu ovoce jsou z obavy před zavlečením hmyzu.

Některé druhy jsou samy o sobě jednoduše nebezpečné. Patří mezi ně například jamajské národní ovoce aki (Blighia sapida), které je jak chutné, tak výživné - pokud je ovšem správně připraveno. Jinak ale slupka aki obsahuje jed, který může způsobit zvracení, záchvaty a dokonce i smrt.

Jamajské jedovaté ovoce aki

Cestovatelé, kterým celníci aki při příletu do USA zabaví, mohou být naštvaní, aniž by si uvědomili, že je to uchránilo od možných pozdějších následků.

Podobně je zakázané skotské národní jídlo haggis, a to nejen proto, že tento masný produkt podobný české tlačence pozornost celníků neodolatelně přitahuje. Haggis vznikne nacpáním ovčího srdce, jater a plic do ovčího žaludku a pak se vaří, dokud to nezačne připomínat jídlo, napsal MSNBC.

Skotská specialita haggis

Američtí celníci proti tomuto pokrmu zakročují nejen z kulinárních důvodů, ale především proto, že obsahuje plíce, jejichž dovoz je ze zdravotních důvodů zakázán od roku 1971.

Rok 2010 v obrazech

Omezení týkající se aki a haggisu jsou dobře známá, přinejmenším v zemích jejich původu. Ale o jiných mnoho lidí vůbec neví - dokud není pozdě.

Nejpřekvapivějším zakázaným předmětem jsou zřejmě vajíčka Kinder s překvapením; slavná švýcarská čokoláda s malou hračkou uvnitř. Věřte tomu nebo ne, ale Kinder Surprise je zakázáno na základě zákona o bezpečnosti potravin z roku 1938, který do ilegální pozice staví prodej jakýchkoli cukrovinek obsahujících "nevýživné" předměty. Překvapivé, že?

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....