Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Letní Monínec. Cyklovýlety, dětské parky i pěší výlety

Zmínit bychom pro zkušené bikery měli jistě i letošní novinku bikeparku, tedy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zmínit bychom pro zkušené bikery měli jistě i letošní novinku bikeparku, tedy... | foto: Tomáš Rucký

O prvním červnovém víkendu zahájil provoz areál Monínec, jehož lanovka vypravuje nejen turisty, ale také cyklisty a bikery, kteří křižují sjezdovku v klopených zatáčkách. Kdo neholduje terénu, může se na kole vydat po pohodové šotolině třeba na hrad v Borotíně, nebo po jiné z dalších osmi cyklotras.

Děti mohou dovádět na trampolíně, v lanovém parku nebo hrát discgolf a ideálním osvěžením v letních dnech je koupačka v nedalekém Pilském rybníku.

Abychom se vyhnuli polednímu slunci, vydali jsme se hned z rána na cyklovýlet po jednom z nabízených okruhů v mapce, kterou zdarma dostanete na pokladně nebo na recepci hotelu Monínec. Cílem námi zvolené cyklotrasy č.5 byla vodní tvrz Starý zámek v Borotíně a měřila 32 km. Na startu vám síly může ušetřit lanovka, která znatelně zkrátí cestu na Ounuz, dále pokračujete na Cunkov, Jistebnici s malebným náměstíčkem a přes Ludvíkov a Vesec se dostanete do zmíněného Borotína.

Trávíte-li na Monínci delší dovolenou, můžete se po okolí vydat i na pěší...

Cedulky vás z městečka navedou přímo ke tvrzi, která se nachází ještě kilometr za obcí. V cíli výletu si můžete dát pohodově svačinu na lavičce s výhledem na hrad odrážející se ve vodní hladině před vámi, nebo se následně bez kola vyškrábat pěšinkami přímo k hradu. Kdyby se zachtělo po vydatnějším soustu, než co máte v batůžku, nechybí za hradem typická česká hospůdka.

Zpátky na Monínec následujete cyklotrasu 1059 směrem na Kamennou Lhotu, kde můžete okouknout malý zámeček, následně přes Smrkov, v něž si dokonce obec volí svého krále, a přes Nehonín a Brtný už se dostanete zpět na počáteční Ounuz. Trasa vede z velké většiny po šotolinové cestě, nikde nehrozí silniční provoz a profil trati je navíc jen mírně zvlněný, takže se tu nemusíte bát žádných nekonečných stoupání. Po cestě se nabízí krásné výhledy na malebnou krajinu a v malých vesničkách na vás dýchne atmosféra toho „pravého Česka“.

Kdo nás ale zná, ví, že nejvíc jsme se těšili do moníneckého bikeparku. Ten sice patří mezi ty menší u nás, kratší tratě ale kompenzuje variabilita stopy, kdy jeden úsek můžete projet několika způsoby – přeletět, přejet, objet nebo i podjet. Tratí vhodnou pro začátečníky je modrá, na které jsme v sobotu viděli i cyklisty s pevnými koly a dokonce i prcka, co nám sahal sotva po pás a neohroženě ujížděl svému tatínkovi ? Modrá trať zahrnuje na svém začátku množství klopených zatáček a terénních vln, na kterých zkušení skáčou, jiní je mohou klidně přejíždět. V lese se pak modrá oddělí a lemuje vnější kraj, takže značnou část tratě si lze prohlédnout už z lanovky a charakter trati se nese stále ve stejném duchu jako na začátku, tedy žádné kameny nebo kořeny, jen vyhlazená stopa s charakterem „flow“, tedy plynulá.

Abychom se vyhnuli polednímu slunci, vydali jsme se hned z rána na cyklovýlet...
Těm nejmenším bude dobře v Juniorparku, tedy v lanovém parku určeném pro děti...

Červená trasa už nabídne i trochu té lesní techniky, která už k pevným kolům zcela přívětivá není a odpružení je tu minimálně doporučeníhodné. Kromě kamenitých úseků tu najdete i dřevěné wallridy nebo lávky a rovněž zde se dají všechny překážky objet, takže jde spíše o hravou technickou trasu, než o vyloženě sjezdový těžký terén.

Zmínit bychom pro zkušené bikery měli jistě i letošní novinku bikeparku, tedy nový lávkový trail, který začíná zhruba v půli červené trati. Jde hlavně o záležitost balancu, takže milovníci adrenalinu tu najdou další výzvu.

Značnou část dalších letních aktivit, které se dají na Monínci provozovat zastřešuje Jirsasport, v jejichž portfoliu najdete například bungee trampolíny, lanové centrum, letní tubing, horské koloběžky nebo discgolf. Zázemí všech jmenovaných aktivit včetně stánku s občerstvením se nachází u cesty mezi parkovištěm a restaurací M2. My si tu vyzkoušeli stále více populární discgolf, což je obdoba golfu, jen místo golfových míčků používáte frisbee talíře s různými letovými vlastnostmi. Cílem je trefení koše, kterých je tu 9 a z části jsou rozmístěné i po sjezdovce. Za zapůjčení sady disků na hřišti zaplatíte 150 Kč.

Těm nejmenším bude dobře v Juniorparku, tedy v lanovém parku určeném pro děti od 4-9 let, které se nachází přímo u parkoviště. Tři jednoduché trasy se sjezdem na kladce se mezi stromy klikatí ve výšce 2 metry a děti se po nich díky jistícím sítím pod překážkami pohybují samostatně pod dohledem instruktora. Cena za den v Juniorparku činí 120 Kč.

Naobědvat se na Monínci můžete buď u dolní stanice sedačkové lanovky v samoobslužné restauraci M2 s možností vnitřního i venkovního posezení, nebo s výhledem z terasy restaurace hotelu Monínec. My jsme volili druhou variantu, kde se denní menu mění a v den naší návštěvy byl k mání salát s mým oblíbeným kozím sýrem nebo polévka v podobě rukolového krému. Kolega Tom zvolil klasiku, tedy smažený řízek s bramborovou kaší. Ceny hlavních jídel se tu pohybují kolem 130 Kč.

Trávíte-li na Monínci delší dovolenou, můžete se po okolí vydat i na pěší výlet, samozřejmě opět klidně s využitím lanovky, která vám usnadní trasu třeba za bizony nebo do obce Ounuz, která je díky svým malebným roubeným stavbám vyhlášená jako vesnická památková zóna a dokonce se tu natáčela i pohádka Pyšná princezna. Poblíž od vesničky se jako zajímavý výletní cíl nachází i stará budova České poštovny, která sem byla přemístěna ze Sněžky.

Od 1. července bude na Monínci oficiálně otevřené koupaliště Pilský rybník, který je vyhlášení svou čistou vodou díky protékající vodě a disponuje i pravou písčitou pláží. V zázemí koupaliště je dále k dispozici sprcha, „toi-toika“ a stánek s občerstvením. Vykoupat se v Pilském rybníčku můžete samozřejmě i před oficiální dobou otevření, ovšem na vlastní nebezpečí.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...