6. ledna 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Levnější dovolená? Chorvati chtějí snížit ceny

Pláže v Chorvatsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláže v Chorvatsku. | foto: Shutterstock

ZÁHŘEB Kromě výrazných škrtů ve výdajích navrhuje chorvatská vláda také snížení cen u Jadranského moře, což by vedlo k oživení cestovního ruchu.

Nový chorvatský kabinet premiéra Zorana Milanoviče, který ustavila vítězná levicová koalice koncem prosince loňského roku, chystá první změny, které mají vést k ozdravení místního hospodářství.

Návrh na snížení cen v přímořských oblastech připravil ministr turistiky Veljko Ostojić. Jak píše portál jutarnji.hr, chce ministr snížit sazbu daně z přidané hodnoty pro majitele kempů a soukromých ubytovacích zařízení i restaurací.

Předtím, než by ale daň klesla ze současných 23 procent na deset (tato sazba dnes platí jen pro hotely), se mu ale představitelé turistických podnikatelských svazů musí zavázat k tomu, že sníží ceny a nebudou propouštět. A také se budou snažit zvýšit kvalitu poskytovaných služeb.

ČTĚTE TAKÉ:

"Bez takové dohody nemůžeme sazbu DPH snížit," tvrdí Ostojić. Chorvatsko, které koncem ledna čeká hlasování v referendu o vstupu do Evropské unie, je přitom na příjmech z turistiky velmi závislé.

Podíl turistického průmyslu na HDP dosahuje zhruba jedné pětiny. Tato jihoevropská země patří také mezi nejčastější cíle českých turistů, v posledních letech jich Chorvatsko navštěvuje přes 800 000 ročně.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz