30. července 2012 11:15 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Libye má nakročeno stát se novou turistickou destinací

Leptis Magna v antice proslula jako „perla Afriky". | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leptis Magna v antice proslula jako „perla Afriky". | foto: Shutterstock

TRIPOLIS Libye má za sebou více než čtyři desetiletí diktátorské vlády, která byla nakonec svržena v krvavém povstání. Ale nyní místní turistický úřad tvrdí, že země má všechno pro to, aby se stala nejnovější turistickou destinací, píše server news.com.au.

S více než 2000 kilometrů pobřeží lemovaného palmami a historickou čtvrtí hlavního města Tripolisu má země podle Libyjské společnosti pro oživení turistiky cestovatelům hodně co nabídnout. A její dávné památky z ní činí "ráj" pro milovníky historie.

Libyjci zažili roky izolace za vlády Muammara Kaddáfího, kterou jim vynesla jeho podpora teroristickým útokům včetně pumového útoku na letoun americké společnosti Pan Am, jenž se zřítil v roce 1988 nad skotským Lockerbie.

Kaddáfí byl zabit při povstání proti jeho vládě loni v říjnu a země už uspořádala volby, které - jak mnozí doufají - konečně do země vrátí demokracii a přilákají turisty.

ČTĚTE TAKÉ:

V Libyi je pět míst zapsaných na seznamech světového dědictví UNESCO včetně dobře zachovaného římského amfiteátru Leptus Magna, který je považován za nejlepší v severní Africe.

Divadlo v Sabrathě je jedním z nejlépe zachovaným římským amfiteátrům.

Divadlo v Sabrathě je jedním z nejlépe zachovaným římským amfiteátrům.

Jakkoli ale země značně pokročila kupředu, řada problémů zůstává a patří mezi ně i špatná bezpečnostní situace, jež naznačuje, že turistický boom bezprostředně nenastane. Jen za poslední měsíc bylo při střetech v Libyi zabito více než sto lidí a ozbrojená skupina na několik hodin obsadila mezinárodní letiště v Tripolisu.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...