Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Lidé by měli zvážit kvůli MERS cesty do Koreje, varuje ministerstvo

Rouška chrání dýchací cesty před nákazou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rouška chrání dýchací cesty před nákazou. | foto: ČTK

PRAHA Lidé by kvůli riziku nakažení nebezpečným koronavirem MERS měli zvážit nutnost případné cesty do Jižní Koreje nebo na Arabský poloostrov. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Žádné bezprostřední nebezpečí ale českým občanům zatím nehrozí.

Jižní Korea v neděli nahlásila sedm nových případů nakažení koronavirem MERS. V zemi se nakazilo již 145 lidí, 14 jich zemřelo. Mezi mrtvými jsou převážně starší pacienti nebo ti, kteří již před nákazou měli jiné vážné zdravotní problémy. V sobotu se podezření na onemocnění MERS objevilo u 38letého Jihokorejce na Slovensku. Lékaři poslali jeho vzorky na testy do laboratoře v Praze.

Českým občanům přímé nebezpečí nehrozí

„Epidemiologickou situaci velmi pečlivě sledujeme, českým občanům zatím žádné přímé nebezpečí nehrozí. U cestujících ze zasažených oblastí to ale stoprocentně vyloučit nelze. Proto musí cestující z rizikových zón pečlivě sledovat změny ve svém zdravotním stavu. V případě, že by vývoj situace eskaloval, jsme připraveni okamžitě aktivovat všechna epidemiologická opatření,“ uvedl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.

Od roku 2012 je hlášen výskyt infekce ze zhruba 25 zemí světa u více než 1300 lidí, z nichž téměř 500 na následky onemocnění zemřelo. Naprostá většina případů je evidována na Arabském poloostrově, nejvíce v Saúdské Arábii. Zdroje nákazy nejsou prokázány, vir je ale přenosný na člověka ze zvířat, přenášet by ho mohli například velbloudi. „Proto je třeba důsledně dodržovat základní hygienická pravidla a vyhnout se kontaktu se zvířaty, což platí zejména pro návštěvy velbloudích farem,“ uvedl v prohlášení mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll.

Pokud se do dvou týdnů po návštěvě některé z rizikových zemí objeví u člověka horečka vyšší než 38 stupňů, dechové obtíže, kašel nebo průjem, je potřeba vyloučit, že jde o MERS. Na palubě letadla by člověk měl své případné potíže nahlásit palubnímu personálu, na letišti je pak potřeba vyhledat letištní zdravotní službu. Pokud člověk příznaky zjistil až doma, měl by telefonicky kontaktovat svého lékaře, uvedlo ministerstvo.

MERS

Infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome) způsobuje koronavirus z téhož kmene, jako je virus zodpovědný za onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), jež v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. Úmrtnost na MERS je podle WHO podstatně větší, tento virus se ale šíří pomaleji než SARS. Virus vyvolává těžký zánět plic spojený s akutní poruchou dýchání.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...