Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Velký zájem o zahradu sídla české vlády povzbudí otevírání dalších budov

Strakova akademie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strakova akademie | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Několik stovek návštěvníků si o víkendu přišlo prohlédnout zahradu Strakovy akademie, sídla české vlády. Za uplynulé tři víkendy, kdy byla veřejnosti zpřístupněna, tam zavítalo přes dva tisíce lidí, sdělil tiskový odbor úřadu vlády.

"Jsem rád, že se náš záměr otevřít zahradu Strakovy akademie veřejnosti setkal s velkým ohlasem. Je to povzbuzení pro naše další plány a snahy o větší otevřenost úřadu vlády a jeho budov veřejnosti," komentoval otevření zahrady vedoucí Úřadu vlády ČR Pavel Dvořák.

Návštěvníci si kromě zahrady mohli prohlédnout také výstavu velkoformátových fotografií, jež připomíná desáté výročí členství České republiky v Evropské unii. Další příležitostí podívat se do vládní zahrady budou mít zájemci 28. září, tedy o státním svátku Dne české státnosti, kdy si budou moci zároveň prohlédnout budovu Strakovy akademie v rámci dne otevřených dveří.

Zahrada byla veřejnosti zpřístupněna po třech letech také v uplynulých dvou víkendech, kdy si ji přišlo prohlédnout přes 1600 návštěvníků.

Historie zahrady

Název Strakově akademii dal císařský rada Jan Petr hrabě Straka. Ten roku 1710 odkázal svůj majetek ke zřízení akademie pro nemajetné syny české šlechty. Jeho závěť se ale naplnila až v letech 1891 až 1896, kdy byla podle návrhů architekta Václava Roštlapila studentská kolej postavena. Vládním účelům slouží budova od května 1945.

Přilehlá zahrada projektovaná podle návrhu významného zahradního architekta Františka Thomayera původně sloužila chovancům akademie k odpočinku a sportu. Sportovní náčiní bylo po roce 1945 odstraněno v souvislosti s využitím budovy akademie k vládním účelům. V současnosti je zahrada využívání ke slavnostnímu přijímání zahraničních návštěv a veřejnosti je uzavřena.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...