9. prosince 2012 8:29 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Lidé vzali hory útokem. Podmínky jsou ideální, hlásí areály

Lyžování na Ještědu v Liberci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžování na Ještědu v Liberci | foto: ČTK

PRAHA V mnoha velkých zimních areálech si lidé v sobotu užívali prvního víkendového lyžování v sezoně. Vleky se rozjely například v Koutech a Ramzové v Jeseníkách, v jihočeském Lipně a na sjezdovce Horal ve Velkých Karlovicích. Lyžaři zamířili také na liberecký Ještěd či na Fajtův kopec na Žďársku. Už v týdnu se začalo lyžovat na Černé hoře a ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších, lidé mohou vyrazit i do velkých šumavských či krušnohorských skiareálů.

Zahájení lyžařské sezony tento týden na mnoha místech napomohla sněhová nadílka, většina středisek ale spoléhá na výrobu sněhu technického. Na některých sjezdovkách leží až 50centimetrová vrstva. V mnoha areálech se jezdí za mimosezonní ceny.

ČTĚTE TAKÉ:


V dalších střediscích hodlají zahájit sezonu příští víkend, zatím využívají mrazu a sjezdovky uměle zasněžují. Několik stovek lyžařů vyrazilo do Jeseníků, kde se už od pátku lyžuje například v Branné, v sobotu zahájila částečný provoz například střediska Kouty a Ramzová a lyžuje se i v areálu Příčná ve Zlatých Horách. "V Jeseníkách panuje takřka ideální počasí, je slunečno a téměř bezvětří, teploty jsou zhruba minus osm stupňů Celsia," řekl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Slunečné mrazivé počasí vítalo lyžaře na sjezdovkách na severu Čech. Vleky jely na Severáku v Jizerských horách, v Desné na Černé Říčce či v Rejdicích, rušno bylo také ve Sportovním areálu Ještěd v Liberci. Poprvé se dnes lyžovalo i na Bouřňáku u Teplic v Ústeckém kraji.

Kolem dvou set lyžařů se dnes poprvé v sezoně vydalo na svahy největšího jihočeského lyžařského střediska v Lipně nad Vltavou. Na sjezdovkách tam leží až 40 centimetrů převážně technického sněhu. Vleky se dnes rozjely i na Zadově. Už v týdnu se lyžovalo ve skiareálu Kvilda na Prachaticku a na rakouské straně Šumavy v lyžařském areálu Hochficht.

Ve Zlínském kraji se sice dnes rozjely první lyžařské vleky, nabídka je ale zatím malá. Lyžuje se na sjezdovce Horal ve Velkých Karlovicích, v Karolince na Vsetínsku a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. Na Vysočině se dnes začalo lyžovat na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí na Žďársku. Možnosti využilo kolem 150 lyžařů.

Lyžování na Ještědu v Liberci

Lyžování na Ještědu v Liberci

Na krkonošské Černé hoře se lyžuje už několik dní na Andělu a sjezdovce Černohorská, sjezdovky se postupně otevírají ve Špindlerově Mlýně. Velká střediska v západní části Krkonoš, jako jsou Rokytnice a Harrachov, se chystají sezonu zahájit až příští týden.

Běžkaři si zatím na své nepřijdou, pro úpravu tratí by podle provozovatelů muselo napadnout více sněhu. Podařilo se upravit například tříkilometrovou trasu ze Zadova na Pláně na Šumavě, k dispozici je i trať mezi Ovčárnou a Švýcárnou v Jeseníkách, tam jsou ale podmínky horší.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz