14. března 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Lidem se otevře hrad Zubštejn. Čeká je turistická atrakce

Hrad Zubštejn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Zubštejn. | foto: www.bystricenp.cz

BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM (ŽĎÁRSKO) Bystřice nad Pernštejnem letos v létě dokončí práce na zpřístupnění nedaleké zříceniny hradu Zubštejn. Úpravy přibližně za sedm milionů korun začaly před dvěma lety, z větší části jsou už hotovy, řekl bystřický místostarosta Josef Vojta. Teď se v rozlehlém areálu někdejšího pernštejnského sídla kácejí náletové dřeviny. Přibudou ještě informační tabule a mobiliář.

Památku, která patří k nejzajímavějším turistickým cílům v regionu, ročně navštíví kolem 15 000 lidí. Dokončovací práce nebudou podle Vojty turisty v hlavní sezoně omezovat. Realizace projektu dotovaného unií skončí zřejmě v červenci. Jeho cílem bylo zlepšit přístup do hradu a jeho statické zajištění.

Na zajištění statiky pracovali odborníci hlavně v roce 2009. Věnovali se především zadní části paláce, kde docházelo k propadům, přiblížil Vojta. V minulém roce byl vytvořen most, takže přicházející návštěvníci už nemusejí procházet nebezpečnými úseky. V podhradí byly loni také osazeny dřevěné repliky strojů, které sloužily k dobývání hradů - praku, katapultu a obléhací věže. "Je to taková turistická atrakce," podotkl místostarosta.

Zřícenina hradu Zubštejn

Na Zubštejně se už v létě koná program připomínající obléhání hradu.

Bystřická radnice však má s památkou ještě další plány. Chce tam postavit středověkou vesnici. Na projekt s náklady do 15 milionů korun se chystala v tomto roce požádat o dotaci, ale podle Vojty mohou tentokrát žádat jen větší sídla. Letos tedy Bystřice alespoň ještě připraví odstavné místo pro dvě desítky aut u Pivonic pod Zubštejnem.

Návštěvu Zubštejna je možné spojit s okružní cestou po zříceninách dalších dvou významných pernštejnských hradů v blízkém okolí - Pyšolce a Aueršperka.

ČTK
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!