14. března 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Lidem se otevře hrad Zubštejn. Čeká je turistická atrakce

Hrad Zubštejn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Zubštejn. | foto: www.bystricenp.cz

BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM (ŽĎÁRSKO) Bystřice nad Pernštejnem letos v létě dokončí práce na zpřístupnění nedaleké zříceniny hradu Zubštejn. Úpravy přibližně za sedm milionů korun začaly před dvěma lety, z větší části jsou už hotovy, řekl bystřický místostarosta Josef Vojta. Teď se v rozlehlém areálu někdejšího pernštejnského sídla kácejí náletové dřeviny. Přibudou ještě informační tabule a mobiliář.

Památku, která patří k nejzajímavějším turistickým cílům v regionu, ročně navštíví kolem 15 000 lidí. Dokončovací práce nebudou podle Vojty turisty v hlavní sezoně omezovat. Realizace projektu dotovaného unií skončí zřejmě v červenci. Jeho cílem bylo zlepšit přístup do hradu a jeho statické zajištění.

Na zajištění statiky pracovali odborníci hlavně v roce 2009. Věnovali se především zadní části paláce, kde docházelo k propadům, přiblížil Vojta. V minulém roce byl vytvořen most, takže přicházející návštěvníci už nemusejí procházet nebezpečnými úseky. V podhradí byly loni také osazeny dřevěné repliky strojů, které sloužily k dobývání hradů - praku, katapultu a obléhací věže. "Je to taková turistická atrakce," podotkl místostarosta.

Zřícenina hradu Zubštejn

Na Zubštejně se už v létě koná program připomínající obléhání hradu.

Bystřická radnice však má s památkou ještě další plány. Chce tam postavit středověkou vesnici. Na projekt s náklady do 15 milionů korun se chystala v tomto roce požádat o dotaci, ale podle Vojty mohou tentokrát žádat jen větší sídla. Letos tedy Bystřice alespoň ještě připraví odstavné místo pro dvě desítky aut u Pivonic pod Zubštejnem.

Návštěvu Zubštejna je možné spojit s okružní cestou po zříceninách dalších dvou významných pernštejnských hradů v blízkém okolí - Pyšolce a Aueršperka.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz