Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jak vypadají Velikonoce na jihu Moravy? Lidové zvyky a koštování vína

Velikonoční vajíčka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velikonoční vajíčka | foto: ČTK

BRNO Folklorní zvyky a také košty vína utvářejí svéráz Velikonoc na jihomoravském venkově. Velikonoční víkend, který tentokrát připadá na 26. a 27. března, je totiž mnohde termínem vinařských výstav. Například v Bukovanech a Rohatci na Hodonínsku jde o tradici delší než půl století, která pokračuje i letos.

V krajském městě se lidé mohou na svátky naladit při slavnostech na náměstí Svobody, ale také v kostelech za tónů duchovní hudby.

Lidové zvyky tvoří na jihomoravském venkově stále součást života. V mnoha domácnostech se před svátky zdobí kraslice, od Zeleného čtvrtka procházejí některými obcemi děti s řehtačkami, jejichž zvuk podle tradice nahrazuje zvony. V pondělí pak obchází venkovská stavení krojovaná chasa s pomlázkou. Obchůzkami krojovaných šohajů prosluly například obce Lanžhot a Tvrdonice v Podluží i některé vesnice v okolí Brna.

Autentické tradice přiblíží zájemcům už 20. března skanzen ve Strážnici na Hodonínsku. Návštěvníci zjistí, jak se vyrábějí řehtačky a klepače, prohlédnou si ukázky zdobení kraslic a pletení pomlázek. Součástí programu je také příprava tradičních pokrmů, třeba velikonoční nádivky a jidášů. Pořad oživí velikonoční obchůzka v podání souboru Malé Zálesí z Luhačovic a vynášení Mařeny, které předvedou děti ze souboru Danájek ze Strážnice.

Duchovní rozměr svátků každoročně zdůrazňuje Velikonoční festival duchovní hudby. Dějištěm koncertů jsou brněnské kostely. Skladby zařazené na program proto odpovídají duchovnímu významu jednotlivých dnů v křesťanském kalendáři. „Původní liturgická podoba svatého a velikonočního týdne jsou pro nás pořád těmi nejdůležitějšími rámci nejen ve smyslu nějaké normy, kterou se snažíme dodržet, ale především ve smyslu inspirace,“ řekl ČTK dramaturg Vladimír Maňas Velikonocím v Brně předcházejí slavnosti na náměstí Svobody, které letos potrvají od 18. do 27. března. Nabídnou 42 stánků s velikonočním zbožím, řemeslnými výrobky a občerstvením. Na pódiu se představí folklorní soubory. Pro malé i velké bude v provozu velikonoční rukodělná dílna.

Ve Znojmě naplánovali slavnosti od 23. do 27. března. „Během velikonočních svátků ožije nejen Horní náměstí, kde se budou konat velikonoční trhy a hlavní kulturní program, ale i Masarykovo náměstí, sály Znojemské besedy, podzemí nebo nově v rámci doprovodného programu i prostory na jižní přístupové cestě ke znojemskému hradu,“ uvedl ředitel Znojemské besedy František Koudela.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...