Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Lidské kostry, hadi, krysy. Tipy na děsivé cestovatelské zážitky

Vyjít z domu je, „jako byste vkročili do ohně“, popisuje situaci Zajnab... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyjít z domu je, „jako byste vkročili do ohně“, popisuje situaci Zajnab... | foto: Creative Commons/Tormod Sandtorv

LONDÝN Ledovcové jezero plné lidských koster nebo chrám hemžící se černými krysami? Děsivá místa, která připomínají scény z hororu, nepředstavují zrovna běžný cíl dovolené. Přesto se stále více a více cestovatelů vrhá za netypickým dobrodružstvím.

Server BBC vybral hned pět míst, která v sobě spojují cestovatelský zážitek a hrůzu. Kromě krysího chrámu a jezera do svého výběru zahrnul také ostrovy plné jedovatých hadů, strašidelných panenek a poušť Karakum.

Jezero lidských koster

V roce 1942 objevil lesní strážce směřující k indickému jezeru Rúp Kund vysoko v Himalájích na překvapivou scenérii. Okolo mělkého ledovcového jezera se nacházelo na 300 až 600 koster v různých fázích rozkladu. Některá torza na sobě ještě měla kousky masa, oblečení či šperky.

K jezeru se od té doby vydalo již několik vědeckých expedic, které se snažili přinést nezpochybnitelný závěr. Zatím se ale žádné nepovedlo. Ve hře je epidemie či rituální sebevražda.

Hadí ostrov

Návštěva brazilského Ilha da Queimada Grande je zakázaná. Ostrov, který se nachází 33 kilometrů od města Sao Paulo, je totiž plný jedovatých hadů. Brazilské námořnictvo uzavřelo ostrov ve 20. letech minulého století, aby ochránilo nejen kriticky ohrožený druh, ale zároveň i lidi před hady.

Křovinář ostnitý.

„Kousnutí zdejším hadem vede k selhání ledvin, nekróze svalové tkáně, mozkovému a střevnímu krvácení,” vysvětlil Smriti Iyer.

Chrám krys

Náboženská a turistická destinace Karni Mata Temple v Indii je místem úcty i odporu. Slavný hinduistický chrám se totiž hemží tisíci hlodavci. Přesto po jejichž požehnání touží tisíce věřících poutníků.

Peklo na zemi

Další zastávkou po děsivých místech je takzvaná Brána do pekla uprostřed pouště Karakum v Turkmenistánu. Když v roce 1971 prováděli sovětští geologové průzkum ložiska zemního plynu, netušili, že vytvoří kráter o průměru sto metrů. Během vrtání došlo k proražení izolačních vrstev horniny, což způsobilo únik plynu. Aby se plyn nerozšířil do okolí, rozhodli se jen vědci zapálit. V jejich představách měl plyn rychle vyhořet, to se však prozatím nestalo.

Ostrov strašidelných panenek

Podle místních legend se v mexických kanálech Xochimilco před desítkami let utopila dívka. Krátce po její smrti se na břehu objevily panenky. Ztrápený správce ostrova Don Julian začal poté na její památku věšet panenky na stromy.

Jak roky plynuly, na panenkách se postupně projevoval zub času. Uťaté hlavy rozkládající se ve vlhkém vzduchu, chybějící končetiny a vybledlé barvy jsou dnes jejich nesmazatelnou součástí.

Místní obyvatelé tvrdí, že panenky posedl duch mrtvé dívky. Hned několik svědků prohlásilo, že slyšelo, jak si panenky navzájem šeptají.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!