Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Lízat zmrzlinu, zakázáno! Krmit holuby, zakázáno! Co nesmíte v Itálii?

Na ulici v západosicilském Trapani nesmíte lízat zmrzlinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na ulici v západosicilském Trapani nesmíte lízat zmrzlinu. | foto: Shutterstock

Konec s lízáním zmrzliny na ulici v západosicilském Trapani. V severoitalském přímořském městě Eraclea je zakázáno hrabat na pláži díry do písku, nebo dokonce stavět z písku hrady.

V Benátkách hrozí člověku stejně jako i v toskánské Lucce pokuta až 500 eur za krmení holubů. A na oblíbeném turistickém ostrově Capri je tabu klapat na ulici dřeváky. Vítejte v Itálii, která je na dobré cestě proměnit se v zemi často zmatených zákazů!

Italští starostové, zdá se, každoročně s požitkem vymýšlejí nové nápady, jak by naplnili obecní pokladny a mohli se prezentovat jako dbalí strážci pořádku, napsala agentura DPA.

Hora těchto "místních nařízení" už narostla na více než 150 předpisů. A týkají se přirozeně především turistů na plážích a v uličkách malebných měst.

Nelíbat, nekouřit, nejíst
Obzvláště sevřeni předpisy a hrozbami pokut jsou, zdá se, turisté v severoitalských městech, v nichž by pravicově populistická Liga severu chtěla udělat pořádek. A nejen to: v kampánské Eboli může přijít až na 500 eur, když se dva líbají v autě. Podle nejlepšího amerického vzoru je v Is Aruttas na Sardinii vyloučeno kouření na veřejnosti. A ani v Říme nevidí zrovna rádi, když se někdo na ulici cpe sendvičem.

"Už je to třetí léto, kdy člověk musí kličkovat mezi zákazy, přičemž často ani nikdo ta nařízení nezná," stěžuje si nezávislý turínský list La Stampa na to, že "se všechno zakazuje". A vypočítává další nápadité výmysly starostů, jimž národní zákon vlády Silvia Berlusconiho z roku 2008 kryje záda při "všem, co se může dotýkat veřejného pořádku a bezpečnosti".

Hádajícím se snoubencům hrozí pokuty
A tak se například v ligurském Lerici nikdo nesmí objevit na ulici v plavkách nebo věšet na balkóně mokré ručníky. V severoitalském Pordenone zase hrozí tučné pokuty těm snoubencům, kteří se na veřejnosti hádají. A v San Remu se nemluví s prostitutkami.

Psi a kočky nepatří nutně na pláž, to ještě leckdo dokáže pochopit. Ani holubí pohromu nemusí člověk ještě podporovat! Na Dantově pláži u Ravenny je ale zakázáno snad i všechno ostatní, zjistila novinářka Flavia Amabileová: "Žádná hlasitá hudba od 13:00 do 16:00, žádné reklamní cedule, opalování nahoře bez zakázáno a na prvních 200 metrech pláže se sice smí běhat, nikoliv ale ležet."

Nikdo už by zkrátka neměl bezstarostně přijíždět do Itálie a chovat se pod italským sluncem uvolněně. I když často není jasné, co vlastně ještě zůstává dovoleno, není radno se spoléhat na nějakou italskou laxnost: v Benátkách padají častěji drastické tresty, v Brescii musel jistý čtyřiapadesátník "vysolit" stovku eur jen za to, že si na náměstí sedl na stupně pomníku. Zakázáno! V lombardském Gillarate zas přišlo jednoho mladíka přesně na 500 eur to, že v půlnočních hodinách procházel s pivem v ruce městským centrem.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...