Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Los Angeles očima Áji Bufky

Los Angeles. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Los Angeles. | foto: wikipedia.org

Nedávný průzkum tvrdí, že Los Angeles je nepřátelské a nebezpečné město trpící dopravními zácpami. Já tu žiju už léta a vidím ho úplně jinak: jako úžasné místo, kde můžete ve frontě na hot dog potkat Brada Pitta nebo si udělat piknik na hřbitově. A ještě se u toho dívat na horor.

1 LA stylově: limuzínou a vrtulníkem

Pokud nemusíte šetřit, obraťte se na firmu Tour du Jour (www.tourdujour.net). Za 798 dolarů vás vezmou na sedmihodinovou prohlídku města v limuzíně. Přibrzdí u plotů sídel filmových hvězd, u nápisu Hollywood (viz foto) i u hrobu Marilyn Monroe. O něco levněji (460 USD) přijde půlhodinový výlet helikoptérou HD 520 od Adventure Helicopter Tours. Pokud jste spořiví, pronajměte si auto. Co nevynechat: Disneyland, koncertní halu od Franka Gehryho, Chodník slávy před Čínským kinem v Hollywoodu a „pláž svalovců“ ve Venice, kde začínal svou kulturistickou kariéru Arnold Schwarzenegger.

2 Metrem k nejošklivější stavbě v LA

Pokud chcete do Hollywoodu, sedněte na metro. Stěny stanice na slavné křižovatce Hollywood Blvd. a Vine St. jsou vytvořeny z tisíců filmových cívek. Nedaleko odtud najdete loňského vítěze bizarní soutěže o nejohyzdnější stavbu v LA: kýčovité obchodní centrum Hollywood and Highland (viz foto). Jeho součástí je i Kodak Theatre, kde se předávají Oscary. Po západu slunce začínají projekce filmů na slavném hřbitově Hollywood Forever (www.hollywoodforever. com). Na zeď mauzolea se tu promítají staré snímky (nejčastěji horory) a na trávníku pod palmami, nedaleko místa odpočinku mnoha filmových legend, si můžete udělat i piknik.

3 Umělci v pivovaru

Nedaleko od Broadwaye se nachází pivovar Pabst Blue Ribbon. Zdejší žlutý mok příliš neoslnil, a tak bylo 22 pivovarských budov rozprodáno. Varny a lahvovny zabralo 300 ateliérů, kde tvoří a bydlí více než 500 umělců. Mě zaujala například dvojice návrhářek, která si říká Psycho Girlfriend (www.yourpsychogirlfriend.com). Základem jejich umění jsou šaty z neobvyklých materiálů - třeba z plastových lžiček či panenek (vpravo).

4 Na bleší trh

Bleší trh kolem stadionu amerického fotbalu na Rose Bowl v Pasadeně je pokládán za praotce losangeleských bazarů.

Dají se tady najít raritní džíny, starý nábytek, zubařské nástroje, plechové krabice na školní přesnídávky a miliony dalších věcí. Největší zájem však budí rekvizity, plakáty a kostýmy z hollywoodské továrny na sny. Trh se pořádá každou druhou neděli v měsíci.

5 Secesní kina na Broadwayi

Milovníkům architektury by neměla uniknout secesní a neorenesanční kina na Broadwayi: The Million Dollar Theatre, The Globe, The Roxie, The Tower...

Kina byla postavena v druhé dekádě 20. století a ve své době byla rovnocenná stejnojmenným newyorským scénám. Nabízela divákům více než 15 000 sedadel.

Zkuste nahlédnout třeba do nedávno zrestaurovaného kina Orpheus (vlevo): bylo postaveno v roce 1911 a, jak bylo tehdy zvykem, sloužilo zároveň jako kabaret. Architekt Albert Lausburgh ho volně koncipoval z cihel a betonu jako kopii renesančního paláce ve Florencii.

6 Číháme na celebrity

Návštěvy se mě vždycky ptají na dvě věci: kde se dobře najíst a kde potkat celebrity. Obé se dá vyřešit najednou. Poblíž křižovatek ulic Melrose a LaBrea se nachází Pink's, asi nejslavnější stánek s hot dogy na světě (viz dole). Letos oslavil 68. výročí svého trvání na stejném místě. Má vlastní parkoviště a není neobvyklé tu spatřit limuzíny s filmovými hvězdami a politiky. Na nedaleké Melrose Avenue pak můžete zajít do stejných obchodů, kam chodí i celebrity. Například „skleněné střevíce“ Jennifer Lopezové najdou zájemkyně v Xtc Shoes na adrese 7603 Melrose Ave.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?