8. ledna 2016 9:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Lyžaři se dočkali, na horách je dostatek sněhu. Kam vyrazit?

Na českých horách se lyžuje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na českých horách se lyžuje | foto: ČTK

Mrazivé počasí umožnilo provozovatelům většiny českých středisek po týdnech čekání konečně spustit sněžná děla. Podle všeho tak končí období, kdy se návštěvníci hor spíše než na lyže vydávali na pěší túry a kola a místo na sjezdovky mířili do bazénů či lanových center.

„Víkend bude pro lyžování ideální. Vzhledem ke každoročnímu krátkodobému poklesu návštěvnosti po svátcích by měly být sjezdovky relativně volné. Navštívit některé z lyžařských středisek a využít už velmi slušných podmínek se vyplatí,“ zve lyžaře k návštěvě hor Libor Knot z Asociace horských středisek ČR.

Liberecký raj

V Libereckém kraji jsou v provozu všechny větší skiareály. Podmínky k lyžování výrazně zlepšilo mrazivé počasí, které umožnilo umělou výrobu sněhu i přes den. Přírodního sněhu je málo, mimo sjezdovky do deseti centimetrů. Areály jsou zatím jen v částečném provozu, na již přístupných sjezdovkách leží do půl metru sněhu.

Mrazivé počasí umožnilo provozovatelům většiny českých středisek po týdnech...

Od středy je možné lyžovat i v Harrachově na Semilsku, na více než dvoukilometrové červené sjezdovce z vrcholu Čertovy hory do centra. „Osobně si myslím, že podmínky jsou vynikající. To znamená, v celé délce a šířce 30 až 40 centimetrů technického sněhu. I V Harrachově se lyžuje za ceny vedlejší sezony. Kromě Harrachova alespoň dva kilometry tratí mají otevřeno i v krkonošských areálech Vítkovice a Benecko a v jizerskohorských na Severáku a Tanvaldském Špičáku.

Jižní Čechy

Mráz a sněžná děla umožnila spustit lanovky ve většině lyžařských středisek na jihu Čech. Lyžuje se u Lipna, na Zadově, Kvildě, Hochfichtu, Sternsteinu, Mitterdorfu a od středy i v Nové Bystřici a na Kozí pláni. Lyžařské podmínky se podle provozovatelů vleků navíc stále zlepšují. Například v největším lyžařském areálu v Lipně nad Vltavou přes noc připadlo dalších pět centimetrů sněhu. O víkendu budou lyžařům v lipenském skiareálu k dispozici přes čtyři kilometry sjezdových tratí, které pokrývá půl metru technického i přírodního sněhu.

Lyžovat se dá i na malé sjezdovce a na sjezdovce Pucalka v areálu Kobyla na Zadově. Ve středu se začalo lyžovat v Nové Bystřici na Jindřichohradecku a na Kozí pláni na Kaplicku. Lyžovat je možné i v německém středisku Mitterdorf, které je osm kilometrů od hraničního přechodu Strážný-Philippsreut.

Pardubický kraj

Lyžařskou sezonu v Pardubickém kraji zahájila už i střediska v níže položených oblastech. V úterý začaly jezdit vleky ve středisku Přívrat na Orlickoústecku, ve středu v nedalekém areálu Peklák u České Třebové. Od neděle se lyžuje také na sjezdovkách v Hlinsku na Chrudimsku. V Orlických horách se lyžuje od počátku roku. Středisko Dolní Morava nabízí sjezdovky B, Slamník, Ondráš a Velký Slon, v pátek otevře i sjezdovku Kamila, čímž se délka tratí prodlouží na zhruba osm kilometrů. Kolem čtyř kilometrů sjezdových tratí je k dispozici ve středisku Červená Voda - Čenkovice. V provozu je Mlýnická sjezdovka, na čenkovické straně Třebovská. Podle ředitele Skiparku Červená Voda Radka Procházky by se další sjezdovky měly otevřít po víkendu.

Střední Čechy

Ve středočeských skiareálech se začíná lyžovat. Provozovatelé středisek už dostatečně zasněžili sjezdovky a v těchto dnech začínají spouštět vleky. O víkendu už by se mělo lyžovat ve všech větších střediscích. Vleky v největším středočeském areálu, Monínci u Sedlce-Prčice na Příbramsku, se rozjedou dnes večer. Tamní sjezdovku pokrývá 30 až 50 centimetrů sněhu.

Lyžařské středisko Šibeniční vrch nedaleko Mnichovic u Prahy spustilo dětský vlek o víkendu a od pátku se tam bude lyžovat i na hlavní sjezdovce. Dětskou sjezdovku pokrývá asi 50 centimetrů sněhu, na hlavní sjezdovce je asi 15 až 30 centimetrů. Ve středisku v Kvasejovicích na Příbramsku se podle provozovatele Petra Kroužila lyžuje od středy. Lyžaři a snowboardisté zde najdou asi půl metru sněhu. Také areál Chotouň u Prahy je už v provozu, vlekaři tam o víkendu očekávají velký nápor lyžařů. Příbramský lyžařský areál Padák se v této sezoně neotevře. Rozhodlo o tom na podzim vedení Příbrami na základě ekonomické analýzy provozních nákladů a klimatických podmínek ve městě.

Vysočina

Na Vysočině je v provozu osm lyžařských sjezdovek. Nejlepší podmínky má zatím Žďársko, kde se dá lyžovat na třech svazích. Ke konci týdne chtějí zahájit sezonu také tři další skiareály v tomto kraji. Na Čeřínku u Jihlavy a na Karasíně poblíž Bystřice nad Pernštejnem se vleky rozjedou v pátek odpoledne a sjezdovka ve Svratce bude v provozu od sobotního rána. Největší sněhové zásoby má zřejmě Šacberk u Jihlavy, kde sjezdovku pokrývá 110 centimetrů technického sněhu.

Mrazivé počasí umožnilo provozovatelům většiny českých středisek po týdnech...

Sjezdovka Křemešník zahájila sezonu minulou neděli a v Lukách nad Jihlavou se lyžuje od úterý. Na Žďársku jsou otevřené sjezdovky Harusův kopec u Nového Města na Moravě, Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí a od čtvrtka i sjezdovka v Novém Jimramově. Stopy pro běžkaře se však kvůli nedostatku přírodního sněhu ještě nedají strojově upravovat ani v okolí Nového Města na Moravě.

U Havlíčkova Brodu byla v úterý otevřena sjezdovka Vysoká, lyžovat se ale dalo jen v horní půlce svahu. Na Třebíčsku je otevřeno středisko Jalovec u Číchova, kde prozatím funguje malý vlek. Pro spuštění velkého vleku zbývá vyrobit umělý sníh na 50 metrech dojezdové části sjezdovky dlouhé přes 600 metrů. Provozovatelé by ještě potřebovali jeden mrazivý den.

Plzeňský kraj

Jedno z prvních lyžování této zimní sezony nabízejí některé lyžařské areály v Plzeňském kraji. Kvůli nedostatku přírodního sněhu a kvůli teplotám, které dlouho neumožňovaly výrobu technického sněhu, se zahájení sezony oproti jiným letům posunulo až o měsíc. Počasí neumožnilo vlekařům spustit vleky ani mezi Vánocemi a Silvestrem. Nyní se lyžuje zatím jen na části sjezdovek v Železné Rudě a na Špičáku, sjezdovky na dalších místech kraje jsou mimo provoz. Kvůli nedostatečné vrstvě sněhu se neupravují ani stopy pro běžkaře.

V provozu je od čtvrtka areál na Špičáku, lyžuje se také hned vedle v areálu Weissova louka, který má v pátek a v sobotu také večerní lyžování. V Železné Rudě je v provozu lyžařský areál Nad Nádražím, kde jezdí vlek kotva do dvou třetin a každý den je zároveň večerní lyžování. V areálu na Samotách je v provozu kratší vlek poma.

Beskydy

Podmínky v lyžařských střediscích v Beskydech jsou dobré. Díky chladnému počasí se provozovatelům podařilo v areálech zasněžit sjezdovky. Návštěvnost pomalu narůstá, přesto v některých areálech je návštěvníků málo. Zalyžovat si mohou lidé i na závodní sjezdovce dlouhé 740 metrů ve SkiParku Gruň ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku. Podle výkonného ředitele Kemala Rušitoviče je na sjezdovce souvislá třiceticentimetrová vrstva sněhu.

Největší šumavský skiareál Špičák zahájil lyžařskou sezonu.

Karlovarský kraj

Většina lyžařských areálů v Karlovarském kraji spustila provoz, případně plánuje otevření na následující dny. Lyžaře přivítal Klínovec, areály Neklid i Novako na Božím Daru, středisko Pod nádražím v Perninku a v provozu je také Bublava, včetně nového Dětského parku. O víkendu chce spustit provoz areál v Mariánských Lázních. Na Bublavě se lyžuje na sjezdovkách Střední Bleiberg a Malý Bleiberg o celkové délce 1000 metrů. Zpřístupněn byl také nový Dětský park s pohyblivým pásem a výukovým svahem s vlekem.

Od středy se lyžuje ve středisku Pod nádražím v Perninku, uvedl jeho provozovatel Rudolf Holý. Skiareál Mariánské Lázně pokračuje v zasněžování, spuštění provozu na části Slalomáku plánuje na sobotu. Silný vítr a inverze zatím komplikují zasněžování na Plešivci, tento týden areál zřejmě neotevře. Běžecké tratě zatím v Karlovarském kraji nejsou upraveny.

Zlínský kraj

Provozovatelé zimních středisek ve Zlínském kraji očekávají o víkendu poprvé v této sezoně větší množství lyžařů. Mrazivé počasí posledních dnů umožnilo zasněžování, v provozu jsou tak nejen horské areály, ale i svahy v níže položených oblastech. Lyžuje se však jen díky technickému sněhu, přírodního napadlo málo. Běžkaři tak na zahájení sezony zatím čekají.

Od pátku zprovozní celou hlavní sjezdovku Razula areál ve Velkých Karlovicích. Polovina střediska je zatím v provozu na Kohútce v Javorníkách. Od úterý se lyžuje i na Pustevnách v Beskydech. Hlavní sjezdovku v pátek otevře Ski areál Troják v Hostýnských vrších. Od úterka se lyžuje i v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Morava

Na jižní Moravě budou od pátečního rána v provozu čtyři ze šesti vleků. Kromě Němčiček na Břeclavsku a Olešnice na Blanensku bude zahájena sezona i na svahu v Hodoníně u Kunštátu nedaleko Blanska a ve Filipově údolí na Hodonínsku. I přes vydatné sněžení z uplynulých dvou dní není přírodní sněhové nadílky na pokrytí svahů dostatek. Ochlazení ale většině vlekařů v regionu umožnilo vyrobit umělý sníh. Lyžařská sezona začíná na jižní Moravě ve srovnání s minulou s dvoutýdenním zpožděním. Mimo provoz jsou vleky v Předklášteří u Tišnova na Brněnsku a v Blansku-Hořicích.

apeAlena Pecháčková, ČTK

ESA s.r.o.
Řidič C + E - Ostrava

ESA s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 38 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz