21. února 2017 5:46 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Lyžování na Slovensku? Široké sjezdovky a ruch města

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Už při příjezdu do Ružomberka na Slovensku budou vaši pozornost poutat... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Už při příjezdu do Ružomberka na Slovensku budou vaši pozornost poutat... | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Už při příjezdu do Ružomberka na Slovensku budou vaši pozornost poutat billboardy s rozkročeným lyžařem s nápisem „Lyžujte širokô“. Nápis vás má naladit na širokou sjezdovku, která je opravdu jednou z nejširších v okolí a navíc dostupná jen pár minut z města. Z kopce dolů tu navíc můžete frčet jak na lyžích, tak neobvyklých ski trikkoch.

U nástupní stanice lanovky v Hrabovu na vás ještě může lehce doléhat ruch města Ružomberka, jakmile se však osmimístná kabinka přehoupne přes hřeben, rázem se ocitnete úplně v jiné krajině a hned při výstupu z kabinky se vám otevře výhled na jednu z nejširších sjezdovek v okolí, která je obsluhovaná jak pomou, tak čtyřsedačkovou lanovkou.

Malinô Brdo jsme navštívili o víkendu, kdy kombinace slunečného počasí a pěkně upravených a akorát tak tvrdých sjezdovek lákala do střediska nejen lyžaře z Ružomberka. Než jsme se tedy od výstupu sedačkové lanovky spustili střemhlav po sjezdovce dolů, nezapomněli jsme udělat několik „sanšajnových“ fotek s výhledem, který náramně vystihoval kontrast ružomberských komínů a zasněžených vrcholků Tater.

Nejfrekventovanější byla právě sjezdovka Hlavná, která je nejlépe a nejčastěji upravovaná, okolní sjezdovky se ponechávají spíše jako freeridové zóny. Začátek sjezdovky Hlavné je poměrně pozvolný a zhruba do poloviny sklon postupně přitvrzuje, až se změní v širokánský poctivě slalomový padák s příjemným dojezdem lehce do kopce, takže řada lyžařů to tu pouští „šusem“ dolů.

Lanovkáři vám stroj kamkoli vyvezou a dá jet na ski trikku i na klasické pomě. Než se ale vrhnete na prudší sjezdovku Hlavní, dejte si na rozcvičení jízdu na cvičné modré. Já se totiž pak na padáku nestačila divit.
Lanovkáři vám stroj kamkoli vyvezou a dá jet na ski trikku i na klasické pomě. Než se ale vrhnete na prudší sjezdovku Hlavní, dejte si na rozcvičení jízdu na cvičné modré. Já se totiž pak na padáku nestačila divit.

Spustíte-li se od výstupu sedačky až dolů do Hrabova, budete mít v nohách nalyžované necelé 4 km. Jde o jednu z nejdelších sjezdových tratí na Slovensku, takže co tato sjezdovka nemá na šířce, dohání na délce. Jde ale o modrý svah, takže díky malé náročnosti je délka sjezdovky zvládnutelná i pro méně pokročilé.

Naopak pokročilejší lyžaři nejen v krájení oblouků, ale také v pohybech ve vzduchu se koncentrovali ve snowparku pod výstupem kabinkové lanovky. Snowpark tu disponuje vlastní pomou a patří k těm pestřejším, co jsme letos viděli. Kromě klasických zábradlíček tu najdete i bedny, různé velikosti skoků a nechybí ani závěrečný kvótr.

Než jsme se tedy od výstupu sedačkové lanovky spustili střemhlav po sjezdovce dolů, nezapomněli jsme udělat několik „sanšajnových“ fotek s výhledem, který náramně vystihoval kontrast ružomberských komínů a zasněžených vrcholků Tater.

Návštěvu Malina Brda jsme si tentokrát zpestřili i jízdou na tzv. Ski Trikkoch, tedy na třech lyžích spojených kloubem s řídítky, kde stojíte volně na platformách a rukama se držíte řídítek, takže je váha rozložená na nohy i na ruce. Lanovkáři vám stroj kamkoli vyvezou a dá jet na ski trikku i na klasické pomě. Než se ale vrhnete na prudší sjezdovku Hlavní, dejte si na rozcvičení jízdu na cvičné modré. Já se totiž pak na padáku nestačila divit.

K občerstvení můžete ve středisku využít samoobslužnou restauraci chaty Dária přímo v centru dění, nebo restauraci hotelu Hrabovo u nástupu kabinkové lanovky. Lehátka u aprés ski stanu pod sjezdovkou pak úplně vybízejí k nějakému tomu delšímu posezení s oblíbeným nápojem – v našem případě tentokrát s bombardinem.

Na Malinô Brdo se z Prahy dostanete poměrně pohodlně i vlakem, kdy v deset večer nasednete na noční lůžkový vlak a ráno kolem půl šesté jste v Ružomberku a skibusem se popovezete přímo k nástupu kabinkové lanovky. Při předložení jízdenky dostanete na koupi dvoudenního skipasu i 20% slevu.

Chcete-li bydlet na Malině Brdě bezprostředně ve středisku a za příznivou cenu, nabízí se hotel Hrabovo, jehož recepce je od kabinkové lanovky doslova pár kroků. Dvoulůžkový pokoj tu vyjde na 38 eur a děti do tří let bydlí zadarmo. Samozřejmostí je zamykatelná lyžárna a parkování hned u vchodu.

Andrea Drengubáková
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz