13. ledna 2016 11:27 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Lyžování v Evropě. Kam vyrazit za hranice?

Závodní i pohodové, přehledné až dálniční i pestře členité sjezdovky stékají po... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závodní i pohodové, přehledné až dálniční i pestře členité sjezdovky stékají po... | foto: www.snow.cz

Začátek lyžařské sezony byl letos kvůli nedostatku sněhu smutný a pomalý nástup zaznamenala i alpská střediska. Po Novém roce se ale situace zlepšila. Pokud se chystáte za sněhem a zimními radovánkami za hranice a nemůžete se rozhodnout, kam vyrazit, podívejte se na přehled, který pro vás připravil server Lidovky.cz.

Rakousko


Ski amadé
Ski Amadé je největší rakouská lyžařská oblast, má 760 km sjezdovek v 25 střediscích 5 regionů v Salzbursku a ve Štýrsku. Pakliže si koupíte Salzburg Super Ski Card, můžete si užívat si lyžování ve 22 lyžařských regionech - celkem na 2 500 km sjezdovek. Každá z pěti lyžařských oblastí má většinu sjezdovek vzájemně propojených přímo anebo skibusem. Aktuálně se zde lyžuje až na 80 cm sněhu. Lyžovat můžete na 479 kilometrech (z 694 km) a k dispozici vám bude 189 z 234 lanovek a vlaeků.

Zillertal
Pokud se chystáte letos provětrat lyže v rakouském středisku Zillertal, neprohloupíte. Na svazích a sjezdovkách zde leží aktuálně až 135 cm sněhu a vlekaři hlásí dobré podmínky pro všechny typy zimních sportů. Tyrolské údolí lemují sjezdovky o délce 500 km. Otevřeno je v současné době 348 km.Většina z nich se soustředí do tří velkých arén zahrnující i celoročně otevřený ledovec Hintertux a zbytek do dvou menších center, přičemž celé údolí pokrývá společný vícedenní skipas. Lanovky a vleky jsou otevřené z většiny (146 z 159). Teploty se drží kolem jednoho stupně pod nulou.

Sjezdovky

Hohe Tauern
Ideální podmínky pro zimní radovánky na sněhu nabízí také rakouské středisko Hohe Tauern. Na svazích zde aktuálně najdete až 160 cm sněhu. Podle serveru snow.cz je nyní otevřeno 36 z 84 km sjezdovek a otevřeno 18 z 27 vleků a lanovek. Předpověď hlásí mrazivé, leč slunečné počasí.

Sölden
Po Vídni je lyžařské střediskoSölden druhým nejnavštěvovanějším místem v Rakousku. Středisko leží mezi dvěma ledovci - strmější Rettenbach a mírný Tiefenbach - a aktuálně hlasí skoro dvoumetrovou sněhovou nadílku na sjezdovkách (178 cm). POdle serveru snow.cz je zde systém lanovek a vleků je rychlý a výkonný, podobně i zasněžování. Otevřeno má 31 z 33 lanovek a vleků (otevřené sjezdovky - 132 z 143 km). Teploty se drží kolem minus pěti až minus deseti stupni.

Slovensko


Jasná - Chopok
Středisko Jasná - Chopok patří mezi nejznámější a nejlepší slovenská střediska. Najdete zde dlouhé sjezdovky, freeridový terén a moderní lanovky. Na sjezdovkách, které jsou z poloviny otevřené, leží až 70 cm sněhu. Denní teploty by se měly až do konce týdne držet v minusových hodnotách.

Chopok - jih.

Vrátna
Středisko Vrátna patří mezi nejlepší a nejmodernější lyžařská centra na Slovensku, kde jsou i možnosti pro freeride. Lyžuje se tu na 17 km tratí, nyní je otevřeno pouze čtyři kilometry. Uměle zde zasněžují polovinu tratí. Nejblíže z Česka to mají lidé z Ostravy, Zlína či Frýdku-Místku.

Itálie


Dolomiti Superski
Do italského Trentina jezdí v zimních měsících každým rokem více turistů z Česka. Dolomiti Superski je jedinečná lyžařská oblast, která zahrnuje některá nejslavnější střediska v Trentinu: Val di Fassa-Carezza, Moena-Trevalli, Val di Fiemme, S. Martino di Castrozza-Passo Rolle. Na jeden skipas budete mít k dispozici až 350 kilometrům svahů. V současné době je zde také nejvíce sněhu, na sjezdovkách leží až 220 cm sněhu. Těšit se můžete na mrazivé, ale převážně slunečné v počasí, které předpověď hlásí až do konce týdne. Otevřené lanovky a vleky - 371 z 409.

Sella Ronda
Nejznámější lyžařská atrakce Dolomit je bezesporu lyžování sjezdovkách propojených středisky kolem vrcholu Sella. Okruh tvoří údolí Val di Fassa, Val Gardena, Alta Badia a Livinallongo. Kolem střediska se navíc rozprostírá obří síť sjezdovek o délce 400 km. Sněhové podmínky jsou ideální, těšit se můžete na až 220 cm sněhu. Denní teploty se pohybují kolem minus sedmi až deseti stupni. V současné době je otevřeno 400 ze 460 sjezdovek.

Lyžař na sjezdovce v Dolomitech.

Kronplatz
Široké a velmi dlouhé sjezdovky, moderní kabinkové lanovky a výkonná sněžná děla. Nejen tím se může pochlubit jedno z nejnavštěvovanějších italských středisek. Kronplatz v Jižním Tyrolsku nabízí pro každého něco. Na své si zde přijdou děti, začátečníci, ale i experti. Navíc vždy na konci sezony mají děti do 8 let pobyt i skipasy zdarma. V současné chvíli jezdí všech 31 vlaků a lanovek. Na svazích leží přes půl metru sněhu (až 55 cm).

Francie


Chamomix
Jedno z nejbližších a pro Čechy nejlépe dostupných francouzských lyžařských středisek. Malebné město s překrásným historickým centrem. Nad ním se tyčí masiv Mont Blanku, který obklopují zajímavé lyžařské terény a horské vrcholy. Největším zážitkem je zcela jistě jízda z Chamonix na Aiguille du Midi druhou nejvyšší lanovkou v Alpách. Sněhové podmínky jsou tento týden uspokojivé, na většině sjezdovek leží až 150 cm sněhu. Denní teploty se drží s mírnými výkyvy pod nulou. Podle serveru snow.cz má středisko nyní otevřeno 17 z 39 lanovek a vleků (sjezdovky - otevřeno 39 km ze 114 km).

Tři údolí
Největší komplexně propojený lyžařský areál světa. Dlouhé a upravené sjezdovky, hotely i apartmány přímo na svazích a sjezdovka s převýšením 1400 metrů. To vše nabízí francouzské resort Tři údolí. Podle aktuální předpovědi počasí se budou tento týden teploty držet kolem minus deseti stupňů. Milovníci zimních sportů se mohou těšit na bohatou sněhovou nadílku - na sjezdovkách leží až dva metry bílé pokrývky. Ve středisku otevřeli 27 z 148 lanovek a vleků (sjezdovky - otevřeno 280 z 600 km).

Lyžování - ilustrační foto.

Alpe d ́Huez
Francouzské středisko na úpatí masivuGrandes Rousses je jedním z největších, které ve Francii najdete. Užijete si tu jak členité, ale i náročné terény, které jsou usazené ve skalním masivu. Alpe d ́Huez je velkým ubytovacím resortem s poměrně dobrými možnostmi sportovního vyžití a aprés-ski. Podle serveru snow.cz letošní mírná zima ale dovolila vlekařům otevřít pouze 29 z 80 lanovek a vleků (sjezdovky - 82 km z 249 km). Sněhu je ale dostatek, na sjezdovkách leží až 135 cm sněhu, který díky mrazivému počasí netaje.

apeAlena Pecháčková