Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Machu Picchu slaví 100 let od objevení

Machu Picchu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Machu Picchu | foto: Shutterstock

LIMA Zatímco oslavy "znovuzrození" incké citadely Machu Picchu jsou v Peru v plném proudu, OSN přichází s doporučením, aby se snížil denní limit návštěvníků. Machu Picchu, které je mimo jiné na seznamu dědictví UNESCO a mezi sedmi novodobými divy světa, patří k nejvíce navštěvovaným památkám na světě.

Co do návštěvnosti se může tato peruánská lokalita srovnávat i s pyramidami v egyptské Gíze, izraelským Jeruzalémem, Velkou čínskou zdí, Římem či indickým Tádžmahalem. Machu Picchu jako destinace patří k nejnavštěvovanějším nejen v peruánských Andách, ale i na webových stránkách, kde se dostane do hledáčku milionů lidí měsíčně.

Čtěte také:

Americký výzkumník Hiram Bingham přišel do citadely 24. července 1911 jako první zahraniční "návštěvník". Od té doby doby následovaly jeho příkladu desítky milionů lidí. Denně jich sem přijde v průměru výrazně přes 2000, v posledních měsících je to však kolem 4000.

Pohled na ruiny Machu Picchu z roku 1911

Bingham si z Machu Picchu odvezl poměrně významný suvenýr. Na svou alma mater, Yaleovu univerzitu, přivezl kolem 44.000 artefaktů - od keramiky až po mumie. Z nich se teprve v poslední době vrátilo do Peru jen několik stovek, ale vracení bude pokračovat.

Kompletní pohled na ruiny města z hory Huayna Picchu

Binghama, který se tak z dnešního pohledu jeví jako kontroverzní postava peruánské archeologie a v zemi příliš příznivců nemá, se nicméně zastává yaleský archeolog Richard Burger. "Myslím, že to je sice pravda (že Bingham Peru obral o část bohatství), ale je nutné se na věci dívat i v historickém kontextu. V tehdejší době bylo Machu Picchu fakticky neznámým místem a nikdo mu nepřipisoval nějakou hodnotu," upozornil.

Rotundový chrám Slunce v levé části snímku

Od roku 1983, kdy UNESCO zařadilo Machu Picchu na svůj seznam, se počet návštěvníků zvedl z 20.000 až na více než milion ročně v posledních třech letech. Díky Machu Picchu je blízké Cuzco - někdejší metropole Incké říše a výchozí bod pro cestu do citadely - jediným městem v Peru, kde je plná zaměstnanost. Má přes půl milionu obyvatel, přičemž před sto lety jich nebylo ani 40.000.

Incké mésto Machu Picchu.

OSN varuje: turistů musí být méně
Avšak OSN burcuje na poplach. Machu Picchu dala pod nejvyšší dohled a doporučila, aby byl počet návštěvníků omezen na 1800 denně. Stejně tak požadovala, aby i na zahájení dvoutýdenních oslav v prvním červencovém týdnu byl počet účastníků omezený - celkem jen tisícovka.

Citadela nazvaná podle sousedního vrcholu v jazyce kečua Stará hora se rozkládá na 32.500 hektarech, ovšem její hlavní, zastavěná část leží na území 530 krát 200 metrů. Předpokládá se, že v minulosti tu žilo až 750 lidí.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...