21. července 2011 15:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Machu Picchu slaví 100 let od objevení

Machu Picchu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Machu Picchu | foto: Shutterstock

LIMA Zatímco oslavy "znovuzrození" incké citadely Machu Picchu jsou v Peru v plném proudu, OSN přichází s doporučením, aby se snížil denní limit návštěvníků. Machu Picchu, které je mimo jiné na seznamu dědictví UNESCO a mezi sedmi novodobými divy světa, patří k nejvíce navštěvovaným památkám na světě.

Co do návštěvnosti se může tato peruánská lokalita srovnávat i s pyramidami v egyptské Gíze, izraelským Jeruzalémem, Velkou čínskou zdí, Římem či indickým Tádžmahalem. Machu Picchu jako destinace patří k nejnavštěvovanějším nejen v peruánských Andách, ale i na webových stránkách, kde se dostane do hledáčku milionů lidí měsíčně.

Čtěte také:

Americký výzkumník Hiram Bingham přišel do citadely 24. července 1911 jako první zahraniční "návštěvník". Od té doby doby následovaly jeho příkladu desítky milionů lidí. Denně jich sem přijde v průměru výrazně přes 2000, v posledních měsících je to však kolem 4000.

Pohled na ruiny Machu Picchu z roku 1911

Bingham si z Machu Picchu odvezl poměrně významný suvenýr. Na svou alma mater, Yaleovu univerzitu, přivezl kolem 44.000 artefaktů - od keramiky až po mumie. Z nich se teprve v poslední době vrátilo do Peru jen několik stovek, ale vracení bude pokračovat.

Kompletní pohled na ruiny města z hory Huayna Picchu

Binghama, který se tak z dnešního pohledu jeví jako kontroverzní postava peruánské archeologie a v zemi příliš příznivců nemá, se nicméně zastává yaleský archeolog Richard Burger. "Myslím, že to je sice pravda (že Bingham Peru obral o část bohatství), ale je nutné se na věci dívat i v historickém kontextu. V tehdejší době bylo Machu Picchu fakticky neznámým místem a nikdo mu nepřipisoval nějakou hodnotu," upozornil.

Rotundový chrám Slunce v levé části snímku

Od roku 1983, kdy UNESCO zařadilo Machu Picchu na svůj seznam, se počet návštěvníků zvedl z 20.000 až na více než milion ročně v posledních třech letech. Díky Machu Picchu je blízké Cuzco - někdejší metropole Incké říše a výchozí bod pro cestu do citadely - jediným městem v Peru, kde je plná zaměstnanost. Má přes půl milionu obyvatel, přičemž před sto lety jich nebylo ani 40.000.

Incké mésto Machu Picchu.

OSN varuje: turistů musí být méně
Avšak OSN burcuje na poplach. Machu Picchu dala pod nejvyšší dohled a doporučila, aby byl počet návštěvníků omezen na 1800 denně. Stejně tak požadovala, aby i na zahájení dvoutýdenních oslav v prvním červencovém týdnu byl počet účastníků omezený - celkem jen tisícovka.

Citadela nazvaná podle sousedního vrcholu v jazyce kečua Stará hora se rozkládá na 32.500 hektarech, ovšem její hlavní, zastavěná část leží na území 530 krát 200 metrů. Předpokládá se, že v minulosti tu žilo až 750 lidí.