Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Barierový útes a magická Blue Hole u pobřeží Belize

Cestování

  16:00
Belize se může pochlubit pobřežím s nejdelším bariérovým útesem na severní polokouli. Začíná u mayské riviéry a táhne se až k pobřeží Hondurasu. Potápět se zde, je opravdovým zážitkem.

Velká modrá jámu (Great Blue Hole) je součástí Bariéry Belize.

Belize má prvenství v tom, že se u jejího pobřeží rozkládají tři ze čtyř podmořských atolů Karibského moře. Belize nabízí úžasné potápění v menších zátokách i náročnější oceánské ponory. Potápěče láká hlavně neuvěřitelnou směsí skalních útesů, menších ostrůvku i jeskyní. Největších lákadlem je však fenomenální krasový závrt Blue Hole.

Po příjezdu do Belize ucítíte slabý pocit divokosti. Jsou to dozvuky pirátských výprav, kteří se kdysi vraceli z Ameriky. V Belize uvidíte tu pravou, reálnou karibskou zemi, a ne žádnou přehlídku pro turisty, jak je tomu na mayské riviéře a v dalších destinacích v Karibiku.

-

Máte možnost zde najít opravdu velkou směs netradičních zážitků od krásných pláží na malých ostrůvcích až po krásná vnitrozemská pohoří a mayská naleziště. Podobné zážitky zde čekají i na potápěče. Pod hladinou vás uchvátí nejen bariérový útes, ale i úžasné krasové jeskyně a kaňony. V Belize, jakožto bývalé britské kolonii, je úředním jazykem angličtina, což je obrovskou výhodou. Lze se tak velice jednoduše na všem domluvit, i když jejich přízvuk je velice kouzelný.

Belize leží u karibského pobřeží střední Ameriky. Má rozlohu přes  22 tisíc kilometrů čtverečních, má však pouze dvě stě tisíc obyvatel a na více než čtyřiceti procentech celkové rozlohy Belize se rozléhají přírodní rezervace.

ČTĚTE TAKÉ:

Suchozemská příroda a jiné přírodní krásy jsou opravdovým důvodem k návštěvě Belize. Stačí se podívat na četné útesy a ostrůvky podél pobřeží a je jasné, že Belize je také magnetem pro potápěče z celého světa. Při pobřeží Belize se táhne meziamerický bariérový útes, což je nejdelší bariérový útes na severní polokouli. Tento útes nabízí celou řadu potápěčských aktivit pro všechny zájemce o potápění, jak pro začátečníky, tak pro opravdové experty.

Mezoamerický Bariérový Útes

Útes samotný je dlouhý asi 280 km a táhne se podél celého pobřeží od poloostrova Yucatanu (Mexiko) na severu až k pobřeží Hondurasu na jihu. Vytváří tak pás, který se táhne ve vzdálenosti 15 až 30 kilometrů od pobřeží, a představuje tak přirozenou bariéru, jež odděluje pobřeží a pláže od volného oceánu.

V celé jeho délce jsou rozsety korálové ostrůvky, kterým se zde říká cays nebo také cayes. Vzdálenost mezi útesem a pobřežím je poměrně veliká, tak je většina potápěčských základen umístěna  na těchto ostrůvcích - zvláště pak na ostrovech Ambergis Cay a Caye Caulker. Poslední jmenovaný je zároveň i vstupní branou na již zmiňovaný Blue Hole.

Žralok obrovský

Dále na jihovýchod od těchto ostrůvků najdete ve sníženině Karibského moře tři podmořské atoly - Glovers, Turnefee a Lighthouse. Tyto belizské atoly leží na vrcholcích dvou rovnoběžných podmořských hřebenů. Tím se liší od ostatních atolů  v tichomořské oblasti, ty totiž vyrůstají obvykle na sopkách. Atoly v Belize se táhnou tak blízko k hladině, že se na nich mohly vyvinout masivní nárosty korálů a podmořských hub. Tento bariérový útes byl vyhlášen jednou z Oblastí světového dědictví UNESCO. Probíhají na něm také intenzivní ochranářské a výzkumné akce, které svými aktivitami podporují i neplacené organizace.

Potápění na bariérovém útesu

Korálové útesy v Karibském moři mají svoji osobitost. Nevykazují sice tak velkou rozmanitost života jako tomu je třeba na Velkém Bariérovém Útesu u břehu Austrálie nebo na jiných místech v indickém oceánu, ale mohou si však nárokovat nejkrásnější jednotlivé korály a podmořské houby.

Zde najdete ty nejmonumentálnější podmořské houby z celého světa. Některé houby sudovité jsou staré více jak 100 let a dosahují průměru  kolem dvou metrů. Nezapomenutelným zážitkem potápění v Belize je nesmírná různorodost podmořských prostředí. Najdete zde rušné ekosystémy útesů na mírných písečných svazcích, stejně tak i  strmé skalní srázy, kolem kterých proplouvají stovky různorodých mořských živočichů.

Příbřežní útesy mají podobu menších korálových systémů, ve kterých žije převážná většina z pěti set druhů ryb. Najdete mezi nimi i pět rozdílných druhů klipek. Kolem těchto útesů proplouvá i velké množství chňapalů, kaniců a slotýnů. Můžete se zde také potkat i větší živočichy jako jsou třeba „mořské krávy“, tzv. kapustňáci. V některých částech bariérového útesu nebo i na atolech můžete potkat kanici itajara dlouhou až 1,5 metru. Vidět můžete makrely Solandrovy, manty a celou řadu žraloků, včetně žraloka obrovského.

Kouzelná Blue Hole

Pro odvážnější potápěče je jedním z největších lákadel potápění v Belize podmořský závrt Blue Hole. Tato obrovská kruhová dutina v útesu leží přibližně 80 kilometrů od pobřeží Belize přímo uprostřed Atolu LightHouse. Je důležitou zastávkou potápěčů už více než 40 let, od doby, kdy jí v roce 1972 mezinárodně proslavil francouzský podmořský objevitel a tvůrce filmů Jacque Cousteau, který prozkoumal její dno v miniponorce Calypso.

Blue Hole je hlubinný závrt téměř dokonalého kruhového tvaru o průměru 274 metrů a s hloubkou vody v některých místech až 125 metru. Horní viditelná část celého útvaru je ve skutečnosti užší než hlouběji položené části. Tento závrt se podobá spíše gigantickému zvonu vystupujícímu z mořského dna. Blue Hole vznikl z jeskyně před více než 15 000 lety rozpuštěním vápencové horniny. Kdysi byla zcela jistě nad hladinou oceánu, protože jsou okraje zvonu zdobeny krásnými krápníky. Později při zvýšení hladiny oceánů se strop jeskyně propadl a celá se ponořila do hlubin.

Cesta do nitra Blue Hole

Potápění na Blue Hole je poměrně náročné a nemělo by být bráno na lehkou váhu. Ta nejkrásnější místa leží hluboko pod převisy mezi krápníky a potápěči se musí vznášet ve značné hloubce ve vodním sloupci, který padá další desítky metru do hlubiny.

Ponor začíná na krátkém písečném svahu, který se táhne až k zubatému okraji samotné dutiny. Většina divemasterů na tomto místě kontroluje své svěřence, aby zjistili, že jsou připraveni na ponor.

Kapustňák.

Od této hrany padá skalní stěna strmě přímo do hlubin, která se pak začne rozestupovat do stran. Vytvoří se tak obrovitý převis. Když se pod převis ponoříte, uvidíte zde krásné krápníky. Některé z nich jsou dlouhé i přes tři metry a vytvářejí úžasné formace. Když se podíváte pod sebe tak jasně uvidíte okraj, který vypadá jako další úsek dutiny. Odtud stěny zvonu začínají konečně padat k mořskému dnu.

Pokud budete mít štěstí, potkáte zde během ponoru zástupce stálé populace žraloků bělavých žijící v tomto útvaru. V posledních letech začali potápěči i instruktoři tyto krásné žraloky přikrmovat.  Při výstupu na hladinu si můžete na mírnějších svazích vedoucích k hladině prohlédnout zajímavé žahavce a trubicové houby. Je to příjemný konec vzrušujícího ponoru.

Další místa na potápění

Mezi další úžasná místa k potápění v Belize bych doporučil Elbow na Atolu Turneffe, Long Caye Wall na útesu Glovers nebo Shark Ray Alley. Opravdovým zážitkem je také ponor na stěnu Half Moon Caye Wall, která vystupuje z temných hlubin kolem jednoho tisíce metrů do hloubky pouhých desíti metrů pod hladinou.

Belize není jen krásné potápění

Vnitrozemí Belize nabídne také obrovská dobrodružství milovníkům přírody. Můžete zde obdivovat některé z posledních oblastí původního tropického pralesa ve střední Americe. Rozkládají se tu také větší počet přírodních rezervací, které uspokojí  potřeby turistů hledající nevšední zážitky.

Život pod hladinou

Pokud navštívíte Belize neměli byste promarnit příležitost a  navštívit zříceniny staveb z období říše Mayů, které jsou staré více než 1500 let. Najdete zde zbytky mayských staveb jako Altun Ha či Lamanai. Obě místa jsou snadno přístupná s organizovanými výlety. Většina letovisek na pevnině i na ostrovech nabízí služby všech úrovní od nároku cestovatelů s batohem tak po ty, kteří vyžadují luxusní pěti hvězdičkový servis.

Upozornit bych chtěl spíše na návštěvu Belize City. Pokud můžete, tak se tomuto místu vyhněte, i když to není příliš jednoduché jakožto velkého dopravního uzlu. Proto si vždy cestu naplánujte tak, abyste sem nedojeli v noci. Belize City bohužel trpní syndromem velkých latinsko-amerických měst, a je poněkud divočejší (Mnoho bezdomovců, drogově závislých, zlodějů a zbraní).

Autor: