Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Mallorca vás dokáže nalákat i mimo hlavní sezónu

Rozbouřené moře na Mallorce, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozbouřené moře na Mallorce, ilustrační foto. | foto: Petra Švehlová Stowasserová

Španělský ostrov, který je největším ze souostroví Baleár a který ročně hostí ve svých luxusních hotelech zástupy turistů z celého světa, především pak cestovatele z Evropy. Destinace, kterou si oblíbili ve velkém obyvatelé z Německa, což je patrné nejenom z faktu, že druhým nejrozšířenějším jazykem na ostrově je hned po španělštině i němčina. Vliv Německa je zde možné ochutnat i v samotných hotelech, kde se mnohdy podávají místo tradičních specialit jídla typická více pro německou kuchyni.

Opusťme ale pro dnešek svět klasického turismu a vydejme se prozkoumat tento ostrov z pohledu nezávislých cestovatelů, kteří se vypravili poznat Mallorcu na vlastní pěst.

Vzhledem k tomu, že se může Mallorca pyšnit příjemným počasím během celého roku a ve svých statistikách o počasí nezapomíná upozornit ani na přednost v podobě více než tři sta dnů slunečního svitu, nabízí se ostrov jako zajímavá cestovatelská destinace k putování po krásách a chutích pobřeží i vnitrozemí, a to klidně ještě teď na podzim.

Mallorca - i na podzim zde panuje stále příjemné slunečné počasí

Oblíbeným místem, kde se ubytovat a odkud začít poznávat Mallorcu bývá pro mnoho cestovatelů hlavní město Palma de Mallorca, které je od letiště vzdáleno jen pár minut autobusem, a proto je i snadno dosažitelné hned po příletu. Město je zajímavé i z pohledu historických památek, muzeí a uměleckých galerií. Určitě byste neměli vynechat procházku s výhledem na impozantní gotickou katedrálu La Seu, která se řadí k největším v Evropě. Uvnitř budovy naleznete znaky nejednoho známého umělce. Například i Antoni Gaudí zde zanechal svou stopu.

Pokud si zapůjčíte auto nebo skútr, naplánujte si výlet k jeskyním na východním pobřeží. Nejznámější a nejnavštěvovanější je na ostrově Coves del Drac, v překladu Dračí jeskyně. Naleznete ji nedaleko městečka Porto Cristo a dojem na vás zanechá nejenom při svém vstupu, ale kochat se můžete i podzemním jezerem, u kterého se pořádají koncerty a jiná kulturní setkání. Další neméně známou jeskyní je Coves dels Hams, kterou naleznete hned v blízkosti.

Mallorca - dechberoucí výhled na Cap de Formentor
Mallorca - malé zátoky ukryté mezi útesy, ke kterým dojdete krátkou procházkou

Pokud dáváte přednost divokému pobřeží, vydejte se rovnou, stejně jako my, do severní části ostrova. Ubytovat se můžete u Cala Ratjada, odkud budete mít procházky kolem pobřežních útesů jako na dlani. Za návštěvu stojí i místní přístav, kde kotví nespočet plachetnic, které se denně vydávají na své plavby po okolí. Milovníci pláží by neměli opomenout jednu z nejhezčích na Mallorce, a to pláž Cala Agulla. V hlavní sezóně je považováno tohle místo za jedno z nejnavštěvovanějších a nejrušnějších, ale pokud se sem vypravíte během října a listopadu, budou procházky ve stále ještě vyhřátém písku příjemným zpestřením vaší podzimní dovolené na Mallorce. Dojít můžete i k několika menším zátokám, kde je moře při slunečních podzimních teplotách stále ještě ke koupání.

Za dalším výletem se vydejte až na samotný nejsevernější bod ostrova. Výlet na poloostrov Formentor je podle mého nejvíce fascinujícím zážitkem na Mallorce. Tím, že se sem vypravíte mimo hlavní sezónu, bude váš pocit z tohoto místa umocněn i tím, že ho s vámi nebudou sdílet další davy turistů. Klikatící se úzká cesta vede kolem dramatického pobřeží až k nejsevernějšímu bodu, na jehož konci se nachází maják, Faro de Formentor, od kterého je mimo jiné i úchvatný výhled na pobřeží a na západy slunce. Po cestě budete mít příležitost kochat se u několika vyhlídek a zvěčnit si tak tento dechberoucí pohled.

O autorce

Petra Švehlová Stowasserová cestuje po celém světě a své zážitky sdílí se čtenáři na svém facebookovém profilu a blogu dovolenkarka.cz.

Petra Švehlová Stowasserová

Během vašich cest vám určitě vyhládne, a proto se zastavte v některé z místních typických restaurací a dopřejte si minimálně nějaké tapas různých chutí. Vašim chuťovým buňkám by neměly uniknout ani tradiční sýry a uzeniny. Za pravidelnými farmářskými trhy se vydejte do městečka Santa Maria, kde nezapomeňte ochutnat a zakoupit některé z gurmánských specialit, které vám v hotelu sotva nabídnou. V listopadu se nechte zlákat na tradiční festival řemesel Dijous Bo, do města Inca. Zúčastníte se tak jednoho z nejdůležitějších festivalů na Mallorce, který každoročně navštěvuje nespočet návštěvníků, ale především se seznámíte i s místními tradicemi ostrova a třeba si odvezete nějaký zajímavý suvenýr.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Čínská turistka (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Čínská turistka (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Čínská turistka (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...