7. dubna 2008 0:01 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Malta: památky na každém kroku

Užijte si dovolenou na ostrově Malta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Užijte si dovolenou na ostrově Malta. | foto: CK Alexandria

Maltské souostroví leží ve Středozemním moři. Pobřeží šesti ostrovů omývá průzračně čistá voda a těšit se můžete i na netradiční pláže na velkých placatých kamenech. Kromě relaxace u moře si na Maltě ale můžete prohlédnout i řadu památek, z nichž jsou některé zapsané na seznamu UNESCO.

Maltské souostroví se skládá z celkem tří obydlených ostrovů, které se nazývají Malta, Gozo a Comino. K Maltě ale patří ještě další tři neobydlené ostrůvky, a to Cominotto, Filfla Island a St. Paul's Island.

Malta

Pro tuto oblast Středozemního moře je typické mírné, vlhké zimní období a horké léto s prakticky žádnými vodními srážkami. Na Maltu tedy můžete zavítat téměř v kterémkoli ročním období.

Hlavní turistická sezona trvá od července do září. V průběhu letních měsíců je zde však horko. Proto je výhodnější dobou pro návštěvu jaro a podzim, ačkoli pěkné počasí může být občas přerušeno teplým, vlhkým větrem. Nejchladnějšími měsíci bývají leden a únor.

Malta

Ostrovy byly dříve spojené a tvořily přechod mezi Afrikou a Evropou. Ten byl ale asi před 11 000 lety přerušen vzestupem mořské hladiny a z jednoho jediného území se stalo šest ostrovů. 

Sladké vody není na Maltě dostatek. Podle údajů OSN je na vodu nejchudší zemí na světě. Obyvatelstvo získává vodu celkem ze čtyř stanic na přípravu z mořské vody.

Malta
Na Maltě jsou pláže trochu jiné, než jak je obvykle známe. Je zde několik písečných pláží, dostupných buď pěšky, nebo autobusem, většina pláží je ale na velkých placatých kamenech a do vody se slézá po žebřících. Tak vypadají hlavně "městské pláže".

Malta

Malta je velice bohatá na historické památky. Tři z nich se nacházejí na listině kulturního dědictví organizace UNESCO - hlavní město Valletta jako celek, megalitické chrámy na Maltě a Gozu a takzvané Hypogeum v Hal Saflieni.

Další historické památky pocházejí z doby arabského obsazení ostrova, hlavně však z doby vlády Johanitů a Karla Velikého. Je to mimo jiné i město Mdinu (hradby postavili již Arabové), dále řada staveb a pevnůstek ve Vallettě, hlavní město ostrova Goza Viktoria a mnoho paláců a strážních věží, které jsou roztroušené po celém souostroví.

Více informací o Maltě najdete zde.Najdete na Lidovky.cz