8. března 2017 19:17 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Malta přišla o turistické lákadlo. ‚Azurové okno‘ se zhroutilo do moře

Azurové okno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Azurové okno | foto: ČTK

PRAHA Slavná přírodní skalní brána zvaná Azurové okno se zhroutila do moře po silné úterní bouři a vichřici. Přitom studie z roku 2013 tvrdila, že zatímco eroze byla nevyhnutelná, skála se zřítit neměla. Uvedl to deník Times of Malta. Podle agentury AP nikdo neutrpěl zranění.

Maltský premiér Joseph Muscat označil zřícení oblouku za srdcervoucí. Na twitterovém účtu také uvedl: „Posudky v průběhu let ukázaly, že tato památka bude určitě zasažena nevyhnutelnou přírodní korozí. Tento smutný den nadešel.“

Podle geologa Petera Gatta se vápencový pilíř zhroutil v důsledku postupné eroze způsobené mořskou vodou. Turisté měli zakázáno se po oblouku procházet pod hrozbou pokuty 1500 eur (přes 40 tisíc korun).

08.března 2017 v 10:13, příspěvek archivován: 08.března 2017 v 19:17

The site from where one could admire it-Tieqa tad-Dwejra. Heartbreaking. https://t.co/S4XV6MyKRu

Roger Chessell řekl pro Times of Malta: „Pod Azurovým oknem bylo bouřlivé moře, do kterého se klenba najednou zřítila.“ Popisuje, že místo navštívilo několik obyvatel, aby viděli, co se stalo.

Oblíbený vápencový oblouk, jenž se nacházel na ostrově Gozo, si „zahrál“ v první sérii seriálu Hra o trůny. Skalní útvar posloužil také jako kulisa v roce 1981 k filmu Souboj Titánů.

Pro ty, které zřícení Azurového okno zasáhlo, se v blízkosti nachází druhý méně známý oblouk - Wied il-Mielah.

Lidovky.cz, ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.