25. července 2016 6:25 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Malta, země rytířů překvapí i megalitickým chrámem. Města nezapřou vojenskou minulost

Maltské uličky jsou klikaté, což pomáhalo rytířům v boji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maltské uličky jsou klikaté, což pomáhalo rytířům v boji. | foto: Jakub Zelenka, Lidovky.cz

Rozlohou se jedná o nejmenší stát Evropské unie, který má o sto tisíc obyvatel méně, než druhé největší město České republiky Brno. Přesto má Malta co nabídnout a ostrov působí jako dokonale udržované muzeum.

Že je Malta malá? Nevadí. Projet se dá autem za několik dní, poznat všechny její krásy trvá podstatně delší dobu. Historická města jsou u sebe tak těsně nalepená, že přejít z jednoho do druhé ho vám přijde, jako přejít z ulice do ulice.

Kostelů se v úzkých uličkách tísní dokonce přes tři sta padesát a kvůli velké zbožnosti místních obyvatel má každý co nabídnout, neboť budovy patří mezi nejudržovanější a nejhonosněji zdobené stavby ve státě.

Malta, země rytířů.

Malta, země rytířů.

Není nutné však nasávat pouze všudypřítomnou zbožnost. Malťané jsou potomci šlechticů a rytířů. Nevelký ostrov se například mnohokrát obránil turecké invazi a ctnost a hrdost maltských rytířů se vtiskla do národní identity. Rytířský řád je ale stále živý a jeho součástí je početná členská základna. Pokud se ale někdo bude chlubit, že je rytířem, buďte ostražití. Správný rytíř o svém členství v řádu nemluví a kolikrát ho dokonce ani nepřizná. Není to udržování tajemství, ale především dobrý mrav.

Brána do města Mdina na Maltě.
Azurové okno - jeden z divů Malty, který se objevil i v seriálu Hra o trůny.

Jednoho rytíře, jehož jméno taktně neprozradím, jsem navštívil a hned jsem nalezl i nepatrnou českou stopu. Ve sklepeních, kde se šlechtická rodina během druhé světové války schovávala před bombardováním, visely maltské noviny informující o Mnichovské dohodě. Nejednalo se však o jakýsi symbol předzvěsti nejkrvavější války v dějinách, v ten den se babička onoho nejmenovaného šlechtice vdávala a místní noviny tuto skutečnost samozřejmě nemohly opomenout.

Mnichovská dohoda a svatba šlechtice.

Mnichovská dohoda a svatba šlechtice.

Pevnost hlavním městem

Hlavním a nejpozoruhodnějším městem na Maltě je Valletta, které je zároveň zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.. Oprávněně. Město bylo založeno v roce 1566 po velkém obléhání a vzhledem k rytířské historii nepřekvapí, že místy působí jako pevnost. Uličky jsou kolmé a pomáhají v odražení možných útočníků.

Maltské uličky jsou klikaté, což pomáhalo rytířům v boji.
Klikaté středověké uličky maltských měst měly pomoci odrazit útočníky.

K nejzajímavějším stavbám ve Vallettě patří Katedrála svatého Jana dokončená v roce 1578 jako hlavní místo shromáždění pro rytíře řádu Johanitů. Uvnitř je honosně zdobená, což se nedá vůbec srovnat s tím, jak působí stroze z venku. Navíc skrývá skutečný unikát – nádhernou malbu od italského mistra Caravaggia.

Katedrála svatého Jana.

Katedrála svatého Jana.

Kdo však nemá v oblibě rytíře, může se na Maltě vydat na exkurz do mnohem starší a tajemnější historie. Na ostrově se nachází megalitický chrám Mnajdra, který si nezadá se slavným Stonehenge. Chrám Mnajdra byl podle archeologů postaven 3800 až 2500 let před naším letopočtem. Jaká civilizace za ním stojí a kam zmizela se ale dosud neví. Jedná se o jedno z největších tajemstvích na maltských ostrovech.

Úrodné Gozo

Pro turisty méně známý je přilehlý maltský ostrov Gozo. Nachází se na něm pouze třicet tisíc obyvatel a to především farmářů. Důvodem je větší úrodnost než na Maltě. Zelenina z Gozo je navíc vyhlášená a ceněná v místní kuchyně. Dokonce se tvrdí, že je díky mořské soli, kterou na ni v malém množství navál vítr mnohem chutnější, než na pevnině.

Ostrov Gozo je velmi úrodný.
Ostrov Gozo je velmi úrodný.

I když je Malta ostrovní republika, národním jídlem je králík. Ten se ale ve volné přírodě na ostrově už bohužel nenachází a najít restauraci, kde vaří skutečně místního ušáka, je uměním. Králíci se kvůli vysoké spotřebě – turisté národní jídlo prostě chtějí ochutnat – dováží z nedaleké Sicílie. Na chuti se ale nic zásadního nemění. Vůbec jídlo je na středozemní poměry celkem tučné, i tak je ale výborné.

Ostrov Gozo je velmi úrodný.

Ostrov Gozo je velmi úrodný.

jzlJakub Zelenka

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.