24. května 2010 10:28 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Maltské souostroví aneb cestování s historií v patách

Pohled na Maltské souostroví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Maltské souostroví. | foto: Shutterstock

Maltské souostroví je místo malé rozlohou, ale silné účinkem: bezstarostné středomořské náladě konkuruje taková koncentrace památek, že ani ten nejlínější kulturní barbar nemůže zůstat nedotčený.

Doma u markýze

Vyzkoušejte zaručeně nejlepší tip ve Valettě: Zajděte si na návštěvu do paláce Casa Rocca Piccola, kde můžete nahlédnout do žijící aristokratické tradice dlouhé 400 let s předky z řad maltézských rytířů. Budete-li mít štěstí, osvětlí vám ji sám pan domácí, vřelý a žoviální markýz de Piro. Uvidíte tu kus soukromého světa v autentické podobě s klasicistní jídelnou prostřenou k rodinné oslavě, obývákem, který rodina běžně používá, či ložnicí se šťastnou postelí, kde prababička rodiny Piro počala devět dětí (www.casaroccapiccola.com).

MTV a kostel na každý den

Na 316 km2 a 400 tisíc obyvatel na Maltě připadá 370 kostelů. Skvostné barokní monumenty se tu bizarně tyčí snad na každém pahorku nad mořem. Pokud nejste zrovna na kostelní turistiku, navštivte jen jediný – unikátní Co-Katedrálu ve Valettě. Tak nákladnou a dokonalou ukázku barokního umění s ojedinělou štukovou výzdobou, intarzovanými hrobkami velmistrů řádu sv. Jana a symboly maltézských rytířů jinde neuvidíte a najdete tu i originál největšího plátna od Caravaggia Stětí sv. Jana Křtitele.

Mimořádnou kulturní nálož pak můžete roztančit na maltskémm Music Weeku ve dnech 25.—30. 6. Isle of MTV, což je světová záležitost pro milovníky taneční hudby. Pod širým nebem si tu vychutnáte třeba LadyGaga. (www.stjohncocatehdral.com, www.isleofmtv.com).

Středověká Mdina

Nejstarší a kdysi hlavní město ostrova je maličká oáza klidu a ticha, ukrytá ve středověkých hradbách, kam nesmí auta. Má pouhých 400 obyvatel a napříč měří 500 m. Až se projdete křivolakými uličkami, vynadíváte na elegantní paláce s rozkvetlými balkony a idylickými patii, můžete si prohlédnout způsob života v karmelitánském klášteře Carmelite Priory, kde zjistíte, že kromě rozjímání se tamní mniši už v 18. století zabývali i zcela světskými radovánkami, jako bylo pražení kávy či výroba zmrzliny. Led si prý nechali dovážet až z Etny.

Megalitické chrámy jsou nejstaršími volně stojícími stavbami na světě. Pocházejí z doby kolem 5000 př. n. l.

Nejstarší na světě

Přitahují vás záhady? Kolem tajemství původu megalitických chrámů, které jsou nejstaršími volně stojícími stavbami na světě z doby kolem 5000 př. n. l., ještě staršími než egyptské pyramidy i Stonehenge, existují spekulace, zda nepatřily k bájné Atlantidě. Zasvěceny byly nejspíš kultu Matky země, protože jejich tvar odpovídá neolitické představě plodné ženy. Jak tyhle stavby z obrovských, až 15 tunových bloků vznikly, se však spolehlivě vysvětlit nepodařilo. Ten nejzachovalejší chrám, Ggantija, se nachází na sesterském ostrově Gozo, a dva další, Mnajdra a Hagar Quim, s impozantním umístěním poblíž mořských útesů najdete na jihozápadě samotné Malty.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!