Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Maltské souostroví aneb cestování s historií v patách

Pohled na Maltské souostroví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Maltské souostroví. | foto: Shutterstock

Maltské souostroví je místo malé rozlohou, ale silné účinkem: bezstarostné středomořské náladě konkuruje taková koncentrace památek, že ani ten nejlínější kulturní barbar nemůže zůstat nedotčený.

Doma u markýze

Vyzkoušejte zaručeně nejlepší tip ve Valettě: Zajděte si na návštěvu do paláce Casa Rocca Piccola, kde můžete nahlédnout do žijící aristokratické tradice dlouhé 400 let s předky z řad maltézských rytířů. Budete-li mít štěstí, osvětlí vám ji sám pan domácí, vřelý a žoviální markýz de Piro. Uvidíte tu kus soukromého světa v autentické podobě s klasicistní jídelnou prostřenou k rodinné oslavě, obývákem, který rodina běžně používá, či ložnicí se šťastnou postelí, kde prababička rodiny Piro počala devět dětí (www.casaroccapiccola.com).

MTV a kostel na každý den

Na 316 km2 a 400 tisíc obyvatel na Maltě připadá 370 kostelů. Skvostné barokní monumenty se tu bizarně tyčí snad na každém pahorku nad mořem. Pokud nejste zrovna na kostelní turistiku, navštivte jen jediný – unikátní Co-Katedrálu ve Valettě. Tak nákladnou a dokonalou ukázku barokního umění s ojedinělou štukovou výzdobou, intarzovanými hrobkami velmistrů řádu sv. Jana a symboly maltézských rytířů jinde neuvidíte a najdete tu i originál největšího plátna od Caravaggia Stětí sv. Jana Křtitele.

Mimořádnou kulturní nálož pak můžete roztančit na maltskémm Music Weeku ve dnech 25.—30. 6. Isle of MTV, což je světová záležitost pro milovníky taneční hudby. Pod širým nebem si tu vychutnáte třeba LadyGaga. (www.stjohncocatehdral.com, www.isleofmtv.com).

Středověká Mdina

Nejstarší a kdysi hlavní město ostrova je maličká oáza klidu a ticha, ukrytá ve středověkých hradbách, kam nesmí auta. Má pouhých 400 obyvatel a napříč měří 500 m. Až se projdete křivolakými uličkami, vynadíváte na elegantní paláce s rozkvetlými balkony a idylickými patii, můžete si prohlédnout způsob života v karmelitánském klášteře Carmelite Priory, kde zjistíte, že kromě rozjímání se tamní mniši už v 18. století zabývali i zcela světskými radovánkami, jako bylo pražení kávy či výroba zmrzliny. Led si prý nechali dovážet až z Etny.

Megalitické chrámy jsou nejstaršími volně stojícími stavbami na světě. Pocházejí z doby kolem 5000 př. n. l.

Nejstarší na světě

Přitahují vás záhady? Kolem tajemství původu megalitických chrámů, které jsou nejstaršími volně stojícími stavbami na světě z doby kolem 5000 př. n. l., ještě staršími než egyptské pyramidy i Stonehenge, existují spekulace, zda nepatřily k bájné Atlantidě. Zasvěceny byly nejspíš kultu Matky země, protože jejich tvar odpovídá neolitické představě plodné ženy. Jak tyhle stavby z obrovských, až 15 tunových bloků vznikly, se však spolehlivě vysvětlit nepodařilo. Ten nejzachovalejší chrám, Ggantija, se nachází na sesterském ostrově Gozo, a dva další, Mnajdra a Hagar Quim, s impozantním umístěním poblíž mořských útesů najdete na jihozápadě samotné Malty.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!